Ocena apteki    4,9 / 5

Zobacz wszystkie opinie

Wenlafaksyna

Wskazania do stosowania

Wenlafaksyna to lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

Dawkowanie

Dawkowanie wenlafaksyny zależy od wskazań do stosowania oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 75 mg na dobę, która może być stopniowo zwiększana do 225 mg na dobę. Lek należy przyjmować raz na dobę, rano lub wieczorem, w trakcie posiłku.

Przeciwskazania do stosowania

Wenlafaksyna jest przeciwwskazana u pacjentów uczulonych na ten lek oraz u pacjentów stosujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO). Nie zaleca się stosowania wenlafaksyny u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Podczas stosowania wenlafaksyny należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami serca, cukrzycą, padaczką oraz u pacjentów z zaburzeniami krwawienia. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Wenlafaksyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwbólowymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi. Należy unikać jednoczesnego stosowania wenlafaksyny z innymi lekami wpływającymi na układ sercowo-naczyniowy.

Interakcje z alkoholem

Stosowanie alkoholu podczas leczenia wenlafaksyną może nasilać działanie leku oraz zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Wenlafaksyna może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn podczas leczenia tym lekiem.

Inne rodzaje interakcji

Wenlafaksyna może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takich jak badania czynności wątroby oraz badania krwi.

Wpływ na ciążę

Stosowanie wenlafaksyny w ciąży powinno być dokładnie rozważone przez lekarza prowadzącego. Lek może wpływać na rozwój płodu oraz zwiększać ryzyko wystąpienia poronień.

Wpływ na laktację

Nie zaleca się stosowania wenlafaksyny u kobiet karmiących piersią, ponieważ lek może przenikać do mleka matki i wpływać na zdrowie dziecka.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu wenlafaksyny na płodność.

Skutki uboczne

Wenlafaksyna może powodować szereg działań niepożądanych, takich jak nudności, biegunka, bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, suchość w ustach, zaburzenia erekcji oraz zmniejszenie popędu płciowego.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie wenlafaksyny może prowadzić do wystąpienia objawów takich jak nudności, wymioty, bóle brzucha, drgawki oraz zaburzenia rytmu serca.

Mechanizm działania

Wenlafaksyna działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, co prowadzi do zwiększenia stężenia tych neuroprzekaźników w mózgu.

Wchłanianie

Wenlafaksyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Wenlafaksyna jest dobrze dystrybuowana w organizmie.

Metabolizm

Wenlafaksyna jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Wenlafaksyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Wenlafaksyna to lek przeciwdepresyjny stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Lek może powodować szereg działań niepożądanych oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami. Stosowanie wenlafaksyny powinno być dokładnie rozważone przez lekarza prowadzącego.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz