Trokserutyna jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń krążenia żylno- limfatycznego, takich jak żylaki, obrzęki kończyn dolnych, hemoroidy, a także w leczeniu stanów zapalnych i bólu związanego z tymi schorzeniami.
Dawkowanie
Dawkowanie trokserutyny zależy od wieku pacjenta oraz rodzaju i nasilenia choroby. Zazwyczaj zaleca się stosowanie 300-600 mg na dobę, podzielone na 2-3 dawki. Lek należy przyjmować podczas posiłku, popijając wodą.
Przeciwskazania do stosowania
Trokserutyna jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Przed rozpoczęciem stosowania trokserutyny należy skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób nerek lub wątroby, a także w przypadku przyjmowania innych leków.
Interakcje z innymi substancjami czynnymi
Nie stwierdzono istotnych interakcji trokserutyny z innymi substancjami czynnymi.
Interakcje z alkoholem
Nie stwierdzono istotnych interakcji trokserutyny z alkoholem.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Trokserutyna nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Inne rodzaje interakcji
Nie stwierdzono istotnych interakcji trokserutyny z innymi lekami.
Wpływ na ciążę
Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania trokserutyny u kobiet w ciąży. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Wpływ na laktację
Nie wiadomo, czy trokserutyna przenika do mleka matki. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Wpływ na płodność
Nie stwierdzono wpływu trokserutyny na płodność.
Skutki uboczne
Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania trokserutyny są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka skórna oraz obrzęk naczynioruchowy.
Objawy przedawkowania
Nie stwierdzono objawów przedawkowania trokserutyny.
Mechanizm działania
Trokserutyna jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Hamuje ona uwalnianie histaminy i innych mediatorów zapalenia, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego.
Wchłanianie
Trokserutyna jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego.
Dystrybucja
Trokserutyna dystrybuuje się do tkanek organizmu, w tym do tkanek naczyniowych.
Metabolizm
Trokserutyna jest metabolizowana w wątrobie.
Wydalanie
Trokserutyna jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.
Podsumowanie
Trokserutyna jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń krążenia żylno- limfatycznego, takich jak żylaki, obrzęki kończyn dolnych, hemoroidy. Lek działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania trokserutyny są bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka skórna oraz obrzęk naczynioruchowy. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób nerek lub wątroby, a także w przypadku przyjmowania innych leków. Nie stwierdzono istotnych interakcji trokserutyny z innymi substancjami czynnymi ani z alkoholem. Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania trokserutyny u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.