Tafluprost jest lekiem stosowanym w leczeniu jaskry pierwotnego otwartego kąta oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych.
Dawkowanie
Zwykle zaleca się aplikowanie jednej kropli tafluprostu do worka spojówkowego chorego oka raz na dobę, najlepiej wieczorem.
Przeciwskazania do stosowania
Nie zaleca się stosowania tafluprostu u pacjentów uczulonych na ten lek lub którzy mieli wcześniej reakcje alergiczne na jakikolwiek składnik preparatu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Przed rozpoczęciem stosowania tafluprostu należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach oczu, w tym o zapaleniu rogówki, zapaleniu błony naczyniowej oka, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, chorobach tarczycy, chorobach serca, chorobach nerek i chorobach wątroby. Lekarz powinien również być poinformowany o stosowaniu innych leków, w tym leków na receptę, leków bez recepty, suplementów diety i ziół.
Interakcje z innymi substancjami czynnymi
Nie stwierdzono żadnych znaczących interakcji tafluprostu z innymi substancjami czynnymi.
Interakcje z alkoholem
Nie stwierdzono żadnych znaczących interakcji tafluprostu z alkoholem.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Nie stwierdzono wpływu tafluprostu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn.
Inne rodzaje interakcji
Nie stwierdzono żadnych innych znaczących interakcji tafluprostu.
Wpływ na ciążę
Nie przeprowadzono odpowiednich badań nad wpływem tafluprostu na ciążę. Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania leku u kobiet w ciąży.
Wpływ na laktację
Nie wiadomo, czy tafluprost przenika do mleka kobiecego. Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania leku u kobiet karmiących piersią.
Wpływ na płodność
Nie przeprowadzono odpowiednich badań nad wpływem tafluprostu na płodność.
Skutki uboczne
Najczęstsze skutki uboczne tafluprostu to podrażnienie oka, zaczerwienienie oka, ból oka, świąd oka, obrzęk powieki, suchość oka, łzawienie oka, zmiana koloru tęczówki i zmiana koloru rzęs. Rzadziej mogą wystąpić bóle głowy, nudności, bóle mięśni i stawów, zmęczenie i zawroty głowy.
Objawy przedawkowania
Nie stwierdzono przypadków przedawkowania tafluprostu.
Mechanizm działania
Tafluprost jest analogiem prostaglandyny F2α, który działa poprzez zwiększenie odpływu płynu wodnisto-krwiowego z oka, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Wchłanianie
Po aplikacji tafluprostu do worka spojówkowego, lek jest szybko wchłaniany przez błonę śluzową oka.
Dystrybucja
Nie wiadomo, jak tafluprost jest dystrybuowany w organizmie.
Metabolizm
Nie wiadomo, jak tafluprost jest metabolizowany w organizmie.
Wydalanie
Nie wiadomo, jak tafluprost jest wydalany z organizmu.
Podsumowanie
Tafluprost jest lekiem stosowanym w leczeniu jaskry pierwotnego otwartego kąta oraz nadciśnienia wewnątrzgałkowego u dorosłych. Lek działa poprzez zwiększenie odpływu płynu wodnisto-krwiowego z oka, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najczęstsze skutki uboczne to podrażnienie oka, zaczerwienienie oka, ból oka, świąd oka, obrzęk powieki, suchość oka, łzawienie oka, zmiana koloru tęczówki i zmiana koloru rzęs. Zaleca się ostrożność w przypadku stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie stwierdzono żadnych znaczących interakcji tafluprostu z innymi substancjami czynnymi ani z alkoholem. Nie stwierdzono również wpływu tafluprostu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługę maszyn. Nie stwierdzono przypadków przedawkowania tafluprostu. Przed rozpoczęciem stosowania tafluprostu należy skonsultować się z lekarzem.