Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Lomitapid

Wskazania do stosowania

Lomitapid jest lekiem stosowanym w leczeniu hipercholesterolemii rodzinnej homozygotycznej (HoFH), co jest rzadką chorobą genetyczną charakteryzującą się bardzo wysokim poziomem cholesterolu LDL we krwi.

Dawkowanie

Dawkowanie lomitapidu powinno być ustalone przez lekarza i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki doustnie raz na dobę, z posiłkiem.

Przeciwskazania do stosowania

Lomitapid jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem leczenia lomitapidem należy wykonać badania czynności wątroby oraz monitorować ich wyniki w trakcie terapii. Lomitapid może powodować uszkodzenie wątroby, dlatego należy unikać spożywania alkoholu oraz innych leków, które mogą wpływać na czynność wątroby.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Lomitapid może wpływać na metabolizm innych leków, takich jak cyklosporyna, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem terapii lomitapidem.

Interakcje z alkoholem

Spożywanie alkoholu podczas terapii lomitapidem jest przeciwwskazane, ponieważ alkohol może wpływać na czynność wątroby i zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Lomitapid nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne rodzaje interakcji

Lomitapid może wpływać na poziom cholesterolu HDL we krwi, co może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Wpływ na ciążę

Lomitapid jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy lomitapid przenika do mleka matki, dlatego karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas terapii tym lekiem.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu lomitapidu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstsze skutki uboczne lomitapidu to biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, bóle głowy, zmęczenie oraz bóle mięśni i stawów.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie lomitapidu może prowadzić do nasilenia skutków ubocznych, takich jak biegunka, wymioty i bóle brzucha. W przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Lomitapid jest inhibitorem białka PCSK9, które reguluje poziom cholesterolu LDL we krwi. Lomitapid hamuje działanie PCSK9, co prowadzi do zwiększenia liczby receptorów LDL na powierzchni komórek wątroby i zmniejszenia poziomu cholesterolu LDL we krwi.

Wchłanianie

Lomitapid jest dobrze wchłaniany po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Lomitapid jest dobrze dystrybuowany w organizmie.

Metabolizm

Lomitapid jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Lomitapid jest wydalany głównie z kałem.

Podsumowanie

Lomitapid jest lekiem stosowanym w leczeniu hipercholesterolemii rodzinnej homozygotycznej. Lek ten hamuje działanie białka PCSK9, co prowadzi do zmniejszenia poziomu cholesterolu LDL we krwi. Lomitapid może powodować uszkodzenie wątroby, dlatego należy monitorować czynność wątroby w trakcie terapii. Spożywanie alkoholu podczas terapii jest przeciwwskazane. Najczęstsze skutki uboczne lomitapidu to biegunka, nudności i wymioty.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz