Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Co to jest łuszczyca i jakie są jej objawy?

542 Przeczytano

Łuszczyca - co to za choroba i skąd się bierze?

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która może występować w różnych formach, czemu towarzyszy stan zapalny. Występuje niezależnie od płci i wieku, a ryzyko zachorowania zależne jest od czynników genetycznych i immunologicznych, a także stylu życia. Obecnie szacuje się, że problem dermatologiczny dotyczy 2-4% populacji. W zależności od miejsca pojawienia się, wyglądu i intensywności zmian skórnych dzieli się na różne typy, takie jak łuszczyca głowy, łuszczyca paznokci czy łuszczyca krostkowa. Wszystkie mają nawrotowy charakter, dlatego mając do czynienia z chorobą, warto zadbać o codzienne nawyki oraz prawidłową pielęgnację. Łuszczyca bardzo często samoistnie ustępuje, jednak nie należy ignorować jej objawów, gdyż może to doprowadzić do częstych nawrotów lub nasilenia się schorzenia.

Bezpośrednie przyczyny łuszczycy nie są do końca znane, ale wiadomo, że na jej wystąpienie mogą wpłynąć różnorodne czynniki. Choroba bardzo często uwarunkowana jest genetycznie, dlatego większe ryzyko zachorowania mają osoby posiadające chorego członka rodziny. Łuszczyca pojawia się także w przypadku bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych, infekcji wirusowych - ospy wietrznej, różyczki, odry czy półpaśca, a także niewyleczonych ognisk zapalnych, schorzeń internistycznych oraz infekcji na skutek drożdżaków. Wpływ na wystąpienie choroby lub jej nasilenie mogą mieć też mechaniczne uszkodzenia skóry lub podrażnienia, palenie papierosów, regularne spożywanie alkoholu, niedostateczna ilość snu, zmiany hormonalne, niektóre leki i kosmetyki, ubrania z syntetycznych materiałów, nadmierna higiena czy stres.

Jakie są typy łuszczycy i jak się objawiają?

Łuszczyca dzieli się na wiele rodzajów, które różnią się od siebie przebiegiem i symptomami. Najczęściej występującą formą jest łuszczyca pospolita objawiająca się wypukłymi obszarami stanów zapalnych skóry pokrytymi przezroczystą warstwą złuszczonego naskórka. Zwykle pojawia się na skórze łokci, kolan i innych części nóg, a także na głowie, twarzy czy w dolnej części pleców. Do mniej powszechnego typu schorzenia zalicza się łuszczyca krostkowa w postaci krost wypełnionych jałową ropą, w obrębie których pojawia się odczyn zapalny. Towarzyszą im często zaczerwienienia i inne zmiany skórne. Objawy mogą dotyczyć całej powierzchni ciała lub jego niewielkiej części w obrębie kończyn górnych lub dolnych. Do tego typu choroby zalicza się m.in. łuszczyca paznokci czy łuszczyca dłoni i stóp.

Bardzo powszechną formą choroby dermatologicznej jest łuszczyca głowy. Charakteryzuje się nie tylko łuszczącym naskórkiem, ale też swędzeniem i suchą skórą głowy. Dodatkowo mogą wystąpić przy tym zaczerwienione i wybrzuszone plamy na skórze pokryte srebrno-białymi płatami złuszczonego naskórka, problemy z wypadaniem włosów, a nawet pieczenie i ból. Objawy w wielu przypadkach dotykają nie tylko skórę głowy, ale również innych części ciała, takich jak okolice pępka, łokcie, kolana, twarz czy dłonie. Inny rodzaj tej choroby to łuszczyca stawowa - groźna odmiana, która powoduje przewlekłe zapalenia stawów i przylegających do niego struktur oraz łuszczyca rąk i stóp, którą można rozpoznać po zmianach skórnych przypominających wyprysk. Łuszczyca odwrócona z kolei dotyczy zwykle osób w dojrzałym wieku i objawia się w fałdach skórnych, takich jak doły pachowe, szpara pośladkowa czy okolice genitaliów.

Jak wygląda przebieg łuszczycy?

Łuszczyca w zależności od jej rodzaju, miejsca i intensywności objawów oraz wieku pacjenta może przebiegać w różny sposób. Choroba ma charakter przewlekły i do tej pory nie odnaleziono sposobu, aby całkowicie ją wyleczyć. Z tego względu często trwa przez wiele lat i nawet jeśli symptomy samoistnie znikną, to mogą wielokrotnie nawrać. W niektórych przypadkach zmiany skórne ustępują, aby w tym samym miejscu pojawiły się nowe. Łuszczyca wyróżnia się okresowym występowaniem objawów - zmiany skórne najczęściej pojawiają się wiosną i jesienią, gdyż to właśnie wtedy występuje największa ilość różnorodnych bodźców pobudzających. Poza typowymi objawami w postaci grudek, łuszczących się blaszek czy stanu zapalnego może pojawić się również świąd.

W zależności od przebiegu łuszczycy wyróżnić można jej 2 podtypy. Typ I charakteryzuje się wczesnym początkiem choroby przed 40 rokiem życia, głównie w wieku 18-22 lat. Przyczyną choroby w tej grupie pacjentów są zazwyczaj uwarunkowania genetyczne, gdyż zaobserwować można częste występowanie schorzenia w ich rodzinach. Objawia się rozległymi zmianami skórnymi i licznymi nawrotami. Łuszczyca typu II pojawia się najczęściej po 40 roku życia, zwykle po ukończeniu 55 lat. Wśród pacjentów dużo rzadziej można wskazać jako przyczynę czynniki genetyczne, gdyż na ogół nie ma wiele przypadków zachorowań w ich rodzinach. Z tego względu w większości przypadków wpływ na rozwój choroby ma środowisko oraz niezdrowe nawyki, takie jak palenie papierosów, regularne spożywanie alkoholu, ciągły stres czy niedobór snu.

Opublikowano w: Problemy skórne

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane