Jaki glukometr wybrać by skutecznie monitorować poziom cukru we krwi?
Regularne wykonywanie pomiarów stężenia glukozy we krwi jest jedną z najważniejszych czynności w przewlekłej terapii cukrzycy. Służą do tego glukometry - elektroniczne urządzenia wykorzystywane przez diabetyków. Wybierając odpowiedni glukometr warto zwrócić uwagę na jego cechy jak dokładność pomiaru, łatwość użytkowania, trwałość czy kompaktowe wymiary umożliwiające łatwy transport. Jaki glukometr zatem kupić?
Cukrzyca - nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi
Cukrzyca jest obecnie jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. W Polsce liczbę chorych na diabetes mellitus szacuje się na około 3,5 miliona osób, a wartość ta ma w najbliższych latach wzrastać. W terapii cukrzycy ważne jest by stosować się do zaleceń dotyczących diety, przyjmowanych leków oraz regularnie dokonywać pomiaru poziomu cukru we krwi. Umożliwia to nie tylko kontrolowanie efektów terapii cukrzycy, ale również pozwala szybko zareagować w stanach nagłych kiedy to stężenie glukozy znacząco odchyla się od normy. Na szczęście współczesne glukometry są bardzo łatwe w użyciu, a korzystanie z nich jest właściwie bezbolesne. Poprawia to komfort życia pacjentów, którzy aby dokonać pomiaru muszą dokonać nakłucia nawet kilka razy w ciągu dnia. Więcej o rodzajach glukometrów wspomniane będzie poniżej.
Historia pomiaru glukozy - pierwsze glukometry
Obecna medycyna ściśle powiązana jest z możliwościami jakie daje nam technologia. Szczególną rolę odgrywa ona w diagnostyce laboratoryjnej, obrazowaniu oraz monitorowaniu. Wynalezienie i rozpowszechnienie glukometrów odmieniło życie milionów cukrzyków na całym świecie. Pozwoliło to nie tylko na lepszą kontrolę swojego stanu zdrowia, ale również motywowało chorych do przestrzegania zaleceń lekarskich w odpowiedzi na wymierną poprawę glikemii.
Wprowadzone w 2 połowie XX wieku glukometry charakteryzowały się stosunkowo dużymi wymiarami. Uniemożliwiało to korzystanie z nich poza domem lub oddziałem szpitalnym. Oczywiście jak każdy sprzęt komputerowy również glukometry zostały objęte miniaturyzacją, a dziś ze względu na kompaktowe wymiary i niską masę bez problemu można schować je do plecaka, kieszeni czy damskiej torebki.
Jak działa glukometr?
Większość dostępnych na rynku glukometrów to konstrukcje oparte o paski testowe. Najczęściej każdy model glukometru bądź też seria urządzeń posiada swoje własne dedykowane paski testowe. Jest to oczywiście sytuacja korzystna dla producentów. Na szczęście osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu I oraz typu II objęte są refundacją na zakup zarówno pasków jak i glukometrów.
Paski testowe posiadają na swojej powierzchni specjalną substancję. Naniesiona na nie kropla krwi wywołuje reakcję, która doprowadza do zmiany zabarwienia pola testowego. Równocześnie dochodzi do powstania impulsu odczytywanego przez urządzenie. Glukometr dokonuje pomiaru stężenia glukozy na podstawie mocy tego impulsu. Urządzenie wyświetla wartość w formie liczbowej (najczęściej w jednostkach mg/dl oraz mmol/l) dając jasny i prosty do odczytania wynik. Co ważne pomiar glukozy odbywa się szybko - jest to istotne z tego względu, że wielu diabetyków zmuszonych jest do wykonywania tego testu nawet kilka razy w ciągu dnia.
Przy użyciu glukometru pamiętaj o tych zasadach
Korzystanie z glukometru jest proste i może być wykonywane zarówno kiedy jesteśmy w domu jak i poza nim. Aby jednak nie zafałszować dokładności pomiaru naszego urządzenia należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Jak zatem używać glukometru? Ważna jest higiena rąk. Ich dezynfekcję należy przeprowadzić za pomocą mydła dbając o dokładne wytarcie. Przy wykonywaniu pomiaru glikemii nie korzystamy ze środków dezynfekujących opartych o alkohol. Badanie glukometrem jest automatyczne, przy czym niektóre z urządzeń włączają się już po umieszczeniu w nich paska testowego. Samo wykonanie nakłucia jest na tyle subtelne, że nie powinno być szczególnie nieprzyjemne. Tutaj również obowiązuje zasada - nie należy wyciskać krwi z palca. Jeżeli mamy problem ze zbyt małą ilością wypływającej krwi należy odpowiednio dobrać głębokość nacięć dostosowując parametry wysunięcia lancetu w jaki wyposażony jest glukometr.
Jak wielką próbkę krwi potrzeba?
Minimalna objętość próbki krwi zazwyczaj odpowiada wielkości rzędu małej kropli. Próbkę krwi umieszczamy na pasku testowym czekając na wynik pomiaru. Prowadząc regularne badania glukozy w surowicy warto notować godziny oraz odstęp od spożytego ostatnio posiłku. Dobrym pomysłem jest także prowadzenie dzienniczka pomiarów, chociaż wiele z glukometrów dostępnych na rynku oferuje obecnie funkcję zapamiętywania. Oprócz tego nowoczesne glukometry posiadają również liczne dodatkowe funkcje, które odkryć możemy dopiero po sparowaniu ich ze smartfonem.
Glukometr bezinwazyjny - czym się charakteryzuje?
Współcześnie klasyczne glukometry nakłuwające nadal są najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi przez diabetyków oraz lekarzy. Jednak wśród dostępnych rodzajów glukometrów wyróżnić możemy także glukometr bezinwazyjny. Jego zakup powinny przemyśleć osoby, które z jakiegoś powodu cierpią na dyskomfort związany z nakłuwaniem skóry, bądź też borykają się z problemami hematologicznymi. Glukometry bezinwazyjne różnią się między sobą sposobem pomiaru stężenia glukozy we krwi. Zależnie od ich typu metoda pomiaru może opierać się o działanie lasera czy też ultradźwięków. Nowoczesne glukometry bezigłowe charakteryzują się zbliżoną dokładnością względem konwencjonalnych urządzeń. Również te urządzenia obejmuje szereg zasad użytkowania, które mają zapobiec powstaniu ewentualnych błędów laboratoryjnych.
System monitorowania stężenia glukozy we krwi
CGM (continuous glucose monitoring system) jest nowoczesnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy pragną pozbyć się uciążliwości związanych z wielokrotnymi pomiarami stężenia glukozy we krwi bądź też z pewnych względów wymagają stałego monitorowania. System ten składa się z urządzenia odczytującego dane z płynu śródmiąższowego (substancja znajdująca się pomiędzy komórkami). Jest to możliwe dzięki połączeniu go ze specjalnym przyklejonym do skóry plastrem umieszczonym na stałe. CGM charakteryzuje się opóźnieniem wynoszącym ok. 15 minut względem pomiarów z krwi włośniczkowej. Nie wymaga jednak dokonywania indywidualnych pomiarów tylko prowadzi je w sposób ciągły. Na tej podstawie urządzenie może wyznaczyć pewne trendy oraz w wahania w rejestrowanych wartościach glikemii. Potrafi także zaalarmować pacjenta w przypadku kiedy zbyt niski poziom cukru we krwi grozi hipoglikemią.
Ile kosztuje glukometr?
Długa historia leczenia cukrzycy oraz powszechność tego schorzenia sprawiają, że choroba ta w krajach rozwiniętych traktowana jest priorytetowo. Dzięki temu, aby używać glukometru nie wymagane są obecnie duże nakłady finansowe. Koszt urządzeń waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Co ważne należy jednak zaznaczyć, że osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 oraz typu 2 obejmuje w naszym kraju refundacja NFZ (zniżka nie dotyczy kobiet z cukrzycą ciążową oraz pacjentów cierpiących na stan przedcukrzycowy).
Jaki glukometr wybrać względem ceny?
Kiedy jesteśmy zmuszeni do kupna glukometru za własne pieniądze warto zastanowić się, czy dodatkowe funkcje (pamięć, mierzone ciała ketonowe, czas pomiaru, większy wyświetlacz) są warte wyłożenia większej ilości pieniędzy. Osoby objęte refundacją nie zawsze mają możliwość wybrania preferowanego urządzenia. Pamiętajmy, że ostatecznie na koszty użytkowania składa się nie tylko cena zakupu glukometru, ale również dedykowanych pasków pomiarowych. Niezależnie od tego jaki glukometr w końcu wybierzemy warto zaznaczyć, że regularne dokonywanie pomiaru glukozy we krwi jest nie tylko elementem leczenia cukrzycy, ale również jednym z działań profilaktycznych dla osób, które nie jeszcze nie zachorowały. Posiadać glukometr w domu powinni zatem nie tylko diabetycy, ale również osoby znajdujące się w grupie ryzyka.
Zostaw komentarz
Komentarze
Wybór glukometru
Przez:Gabriela Woźniak W October 4th 2022A ja jestem zdania, że im prostszy w obsłudze i cyfrowo mniej skomplikowany glukometr, tym dla nas lepiej, a urządzenie jest bardziej wytrzymale i dłużej nam służy. Mam od dawna polskiego Glucomaxxa i polecam zarówno dzieciom jak i osobom starszym czy niedowidzącym (duży wyświetlacz, obsługa jednym przyciskiem).
Wiedza o glukometrach w pigułce
Przez:Jagoda W December 27th 2021Przydatny artykuł, nie wiedziałam o glukometrach, które nie wymagają wkłuwania.