- +Na alergię i katar - leki i preparaty
- +Kosmetyki i dermokosmetyki
- +Dla kobiet
- +Dla mężczyzn
- +Higiena jamy ustnej
- Do higieny uszu - preparaty, spray'e, krople
- +Mama i dziecko
- +Odporność organizmu
- Na pamięć i koncentracja - leki, suplementy, preparaty
- +Preparaty i leki przeciwbólowe
- +Problemy skórne
- AZS - atopowe zapalenie skóry
- Brodawki i kurzajki
- Grzybica
- Łupież
- Łuszczyca
- Odparzenia
- Oparzenia powierzchniowe
- Opryszczka
- Rany i podrażnienia
- Regulatory potliwości
- Skóra naczynkowa
- Sucha skóra
- Trądzik
- Wszawica
- Wypadanie włosów, łysienie androgenowe
- Odciski
- Trądzik różowaty
- Pielęgnacja skóry po chemio i radioterapii
- Ukąszenia owadów
- Blizny
- Ospa
- Świerzb, mięczak zakaźny
- +Przeziębienie i grypa
- +Seks, zdrowie intymne
- Preparaty i suplementy na poprawę skóry, włosów i paznokci
- +Sprzęt medyczny
- Ciśnieniomierze
- Inhalatory
- Termometry
- Testy diagnostyczne
- +Opaski, stabilizatory, ortezy, pasy
- Wózki inwalidzkie
- Balkoniki, chodziki, podpórki
- Poduszki rehabilitacyjne
- Fotele geriatryczne pionizujące
- Łóżka rehabilitacyjne
- Artykuły rehabilitacyjne (maty, piłki, wałki)
- +Akcesoria diagnostyczne
- Akcesoria medyczne (bańki, kasetki, stetoskopy i inne)
- Rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe
- Produkty ortopedyczne
- Pulsoksymetry
- +Stawy, mięśnie i kości
- +Środki higieniczne i opatrunkowe
- Bandaże i siatki opatrunkowe
- Chusteczki higieniczne, pielęgnacyjne, nasączone
- Gazy i kompresy
- Opatrunki, plastry, przylepce
- Pieluchy, pieluchomajtki dla dorosłych
- Płatki, patyczki, wata, lignina
- Podkłady higieniczne i prześcieradła
- Podpaski, tampony, wkładki
- Środki do dezynfekcji
- Kompresy żelowe ciepło-zimno
- Opatrunki i produkty na odleżyny
- +Układ krążenia
- +Układ nerwowy
- +Układ pokarmowy
- Biegunka
- Błonnik
- Choroba lokomocyjna i wymioty
- Na apetyt
- Na jelita
- Na trawienie
- Na trzustkę - leki preparaty
- Na wątrobę - leki, preparaty
- Na żołądek - leki i preparaty
- Probiotyki
- Na przeczyszczenie i zaparcia - leki i preparaty
- Na wzdęcia - leki i preparaty
- Zgaga, nadkwaskowość i niestrawność
- Zespół jelita drażliwego
- Pasożyty
- Nietolerancja laktozy
- Żywienie w chorobie
- +Witaminy i minerały
- +Zdrowe oczy
- +Zioła
- +Znane marki
- Wszyscy producenci
Inhalator - co warto wiedzieć? Jakie mamy rodzaje inhalatorów?
Domowe inhalatory ze względu na rozwój nowych technologii stają się coraz bardziej funkcjonalne i skuteczne. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji dotyczących działania sprzętu. Dzięki temu nie tylko dużo łatwiej dobierzemy odpowiedni rodzaj inhalatora, ale też nauczymy się poprawnie go używać, co ma duże znaczenie dla efektywności terapii.
O czym powinieneś wiedzieć przed zakupem inhalatora?
Inhalator to bardzo proste urządzenie medyczne stosowane do podawania leków i różnego rodzaju roztworów. Zmienia płynny lek na drobne cząsteczki lub parę, co umożliwia jego wdychanie. Preparaty działają miejscowo na chore regiony układu oddechowego, dzięki czemu są dużo bardziej skuteczne. Domowe inhalatory najczęściej używane są w przypadku wystąpienia astmy lub wszelkiego rodzaju alergii dróg oddechowych. Mogą być jednak stosowane także do leczenia objawów grypy, przeziębienia lub profilaktycznie. Na rynku medycznym znajduje się szeroka gama modeli inhalatorów, dlatego wybór odpowiedniego nie należy do najłatwiejszych zadań. Najlepiej w takim wypadku skonsultować się z lekarzem, aby doradził konkretne urządzenie biorąc pod uwagę jego specjalistyczne zastosowanie oraz rodzaj leków, które można nim aplikować. Warte uwagi są inhalatory elektryczne, które można używać bardzo łatwo i wygodnie.
Decydując się na zakup inhalatora należy uwzględnić sposób wytwarzania aerozolu, gdyż niektóre leki nie nadają się do każdego rodzaju urządzenia. Warto także sprawdzić wielkość wytwarzanych cząsteczek leczniczych, ponieważ decyduje to o miejscu wchłaniania leku w drogach oddechowych. Umożliwi to dużo bardziej precyzyjne dobranie terapii i sprzętu, który będzie najbardziej efektywny. Istotnym parametrem, szczególnie w przypadku dzieci ma czas jednorazowej aplikacji leku, który wpływa na skuteczność leczenia. Liczy się także wydajność aparatu i poziom głośności kompresora. Bardzo ważne, aby inhalator był dobrany do użytkownika, co ułatwi i zwiększy komfort podczas aplikacji. Do zestawu powinny być dołączone akcesoria, takie jak maseczka, ustnik czy nasadka w formie widełek. W przypadku zakupu inhalatora dla całej rodziny powinien mieć w komplecie maski o różnej wielkości, co umożliwi korzystanie z niego zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Jakie są rodzaje inhalatorów?
Wyróżnia się 5 podstawowych rodzajów inhalatorów w zależności od wybranego roztworu leku i sposobu jego podania do dróg oddechowych. Każdy z nich ma swoje specjalistyczne przeznaczenie oraz mechanizm działania. Do pierwszej grupy zaliczają się inhalatory z gotowym lekiem. Najstarszym, a zarazem najbardziej popularnym tego typu modelem jest inhalator ciśnieniowy. Ma kompaktowy rozmiar i niewiele kosztuje. Aerozol powstaje poprzez naciśnięcie zaworu w wyniku gwałtownej dekompresji. O skuteczności leku decyduje prawidłowe zsynchronizowanie uwolnienia dawki leku z wdechem. Inhalator proszkowy działa przy wykorzystaniu siły wdechu użytkownika. Z tego względu należy wziąć pod uwagę, że w przypadku niektórych pacjentów mogą wystąpić trudności z przyjmowaniem leku w tej formie. Urządzenia te dzielą się na jednodawkowe i wielodawkowe.
W drugiej grupie inhalatorów znajdują się urządzenia, do których należy podać lek. Zaliczyć do niej można inhalator pneumatyczny, który może być zarówno stacjonarny, jak i przenośny. Posiada kompresor zasilany za pomocą prądu lub baterii połączony z pojemnikiem na roztwór leku. Wydajność inhalacji zależy od ciśnienia. Zaleca się stosować go wraz z termostatem lub przystawką termalną, aby zapobiec obniżenia temperatury roztworu na skutek nagłego rozprężenia gazu. Inhalator ultradźwiękowy opiera się na pracy generatora drgań ultradźwiękowych. Nie oziębia aerozolu, a przy tym ze względu na gęstość produkowanego leku szybko trafia do dróg oddechowych. Ten rodzaj terapii nie nadaje się jednak do użytku ze wszystkimi lekami i nie powinien być stosowany poniżej 1 roku życia. Inhalator siateczkowy jest cichy, wydajny i ma niewielkie rozmiary. Można nim podawać niemal każdy lek bez rozcieńczania.
Jak skutecznie używać inhalatora?
Podstawą skuteczności terapii wykonywanej inhalatorem jest odpowiednio dobrany model do rodzaju schorzenia i indywidualnego zapotrzebowania użytkownika. Z tego powodu na rynku medycznym istnieje nie tylko podstawowy podział urządzeń, ale również przy uwzględnieniu wieku pacjenta na inhalatory dla dorosłych i inhalatory dla noworodków. Drugie mają często przemyślane i atrakcyjne dla maluchów formy. Rozpoczynając inhalację należy zwrócić uwagę na szczelne dopasowanie maseczki lub ustnika, aby wytworzona mgiełka trafiła w pełni do układu oddechowego. Zaniedbując tę kwestię nie tylko ryzykujemy skutecznością leczenia, ale też podrażnieniami oczu i zapaleniem spojówek. Bardzo ważna jest też pozycja, w której wdychamy lek. Najlepiej, aby była jak najbardziej pionowa, jednak w przypadku niemowląt zaleca się pozycję półleżącą.
Jeśli mamy do czynienia z zalegającą wydzieliną, nie wystarczy samo wdychanie leków. W tym wypadku inhalacje mają ułatwić jej odkrztuszanie. W przypadku dziecka, warto po podaniu inhalacji poklepać go po plecach za pomocą dłoni ułożonej w “łódeczkę” z dołu do góry, omijając kręgosłup i nerki. W ten sposób pobudzimy organizm do kaszlu, który oczyści drogi oddechowe. Używając do inhalacji czegoś więcej niż sól fizjologiczna, należy po każdej sesji przepłukać usta wodą, a najlepiej umyć zęby i buzię, szczególnie w przypadku leków sterydowych. Zapobiegnie to podrażnieniom gardła czy negatywnym konsekwencjom, takim jak grzybica jamy ustnej czy uszkodzenie szkliwa zębów. Po użyciu inhalatora powinno się dokładnie umyć urządzenie z resztek leków i kropelek wody, a następnie wysuszyć. Wystarczy do tego bieżąca woda i łagodny detergent. Dobrze pamiętać również o regularnej wymianie filtra w maszynie.
Produkty powiązane
-
Inhalator OMNIBUS biały z torbą 1 sztuka
Cena:142,00 złInhalator Omnibus biały dla dzieci jest to najwyższej jakości inhalator... -
Inhalator przenośny MICROLIFE NEB 800, 1 sztuka
Cena:255,00 złNebulizator jest przeznaczony dla osób cierpiących na astmę, przewlekłe... -
Inhalator kompresorowy Accumed NF100, 1 sztuka
Cena:129,00 złInhalator kompresorowy Accumed NF100 jest przeznaczony do leczenia astmy,... -
Inhalator OMNIBUS różowy 1 sztuka
Cena:142,00 złInhalator Omnibus zielony dla dzieci jest to najwyższej jakości inhalator... -
Nebutac 3, hipertoniczny roztwór do inhalacji 3 % 30 ampułek a 4ml, TACTICA
Cena:22,90 złPreparat Nebutac 3 jest trzy procentowym roztworem soli fizjologicznej,...
Powiązane wpisy
-
Jak prawidłowo wykonać inhalację w domu?
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 8th 20184793 wyświetleńInhalacje to metoda leczenia stosowana od wieków i nadal uważana za jedną z najbardziej skutecznych w przypadku...Czytaj dalej
-
Inhalacje - kiedy pomagają i dlaczego warto je robić?
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 20183403 wyświetleńInhalacje to klasyczna i wciąż popularna metoda terapii wziewnej, która umożliwia dotarcie leków do chorych sfer...Czytaj dalej
-
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 201860384 wyświetleńPrawidłowy sposób mierzenia temperatury jest bardzo ważny, aby uzyskać poprawny wynik. W zależności od rodzaju...Czytaj dalej
-
Rodzaje termometrów, a ich dokładność
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 201812017 wyświetleńTermometry lekarskie mają ogromne znaczenie podczas kontrolowania przebiegu chorób. Często podwyższona temperatura...Czytaj dalej
-
Gorączka - domowe sposoby na obniżenie temperatury
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 20188322 wyświetleńPodwyższona temperatura ciała bardzo często towarzyszy różnego rodzaju infekcjom lub stanom chorobowym. Mimo, że jest...Czytaj dalej
Kategorie bloga
- Dermokosmetyki (14)
- Aktualności (128)
- Sprzęt medyczny (8)
- Problemy skórne (11)
- Układ pokarmowy (37)
- Układ krążenia (17)
- Układ moczowo-płciowy (20)
- Profilaktyka i prewencja (37)
- Układ nerwowy (11)
- Artykuły sponsorowane (129)
- Encyklopedia chorób (899)
- Układ kostny (1)
- Atlas anatomiczny (41)
- Układ limfatyczny (1)
- Układ oddechowy (0)
- Układ mięśniowy (0)
- Układ hormonalny (0)
- Układ powłokowy (0)
- Układ zmysłów (0)
Najnowsze wpisy
Popularne wpisy
-
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?Opublikowane w: Sprzęt medyczny60384 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ból śledziony: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenieOpublikowane w: Encyklopedia chorób21612 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ból pleców w nocy: przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie i zapobieganieOpublikowane w: Encyklopedia chorób17002 wyświetleńCzytaj dalej
-
Drżenie ciała: przyczyny, objawy i leczenieOpublikowane w: Encyklopedia chorób14893 wyświetleńCzytaj dalej
-
Hemoroidy czyli guzki krwawnicze - co warto o nich wiedzieć?13962 wyświetleńCzytaj dalej
Wyróżnione posty
-
Ubezpieczenie szpitalne dla osób z chorobami przewlekłymi – czy warto je mieć?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane232 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Ubezpieczenie na życie i zdrowie — w przypadku jakich chorób zapewnia pomoc?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane337 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Magnez 400 mg – w trosce o zdrowy układ nerwowy. Jakie są zalety jego stosowania?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane844 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Czy łuszczycę można wyleczyć?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane1074 wyświetlenia 1 komentarzCzytaj dalej
-
Rodzaje niedoskonałości skóry i sposoby ich usuwaniaOpublikowany w: Artykuły sponsorowane1264 wyświetleniaCzytaj dalej
Zostaw komentarz