- +Na alergię i katar - leki i preparaty
- +Kosmetyki i dermokosmetyki
- +Dla kobiet
- +Dla mężczyzn
- +Higiena jamy ustnej
- Do higieny uszu - preparaty, spray'e, krople
- +Mama i dziecko
- +Odporność organizmu
- Na pamięć i koncentracja - leki, suplementy, preparaty
- +Preparaty i leki przeciwbólowe
- +Problemy skórne
- AZS - atopowe zapalenie skóry
- Brodawki i kurzajki
- Grzybica
- Łupież
- Łuszczyca
- Odparzenia
- Oparzenia powierzchniowe
- Opryszczka
- Rany i podrażnienia
- Regulatory potliwości
- Skóra naczynkowa
- Sucha skóra
- Trądzik
- Wszawica
- Wypadanie włosów, łysienie androgenowe
- Odciski
- Trądzik różowaty
- Pielęgnacja skóry po chemio i radioterapii
- Ukąszenia owadów
- Blizny
- Ospa
- Świerzb, mięczak zakaźny
- +Przeziębienie i grypa
- +Seks, zdrowie intymne
- Preparaty i suplementy na poprawę skóry, włosów i paznokci
- +Sprzęt medyczny
- Ciśnieniomierze
- Inhalatory
- Termometry
- Testy diagnostyczne
- +Opaski, stabilizatory, ortezy, pasy
- Wózki inwalidzkie
- Balkoniki, chodziki, podpórki
- Poduszki rehabilitacyjne
- Fotele geriatryczne pionizujące
- Łóżka rehabilitacyjne
- Artykuły rehabilitacyjne (maty, piłki, wałki)
- +Akcesoria diagnostyczne
- Akcesoria medyczne (bańki, kasetki, stetoskopy i inne)
- Rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe
- Produkty ortopedyczne
- Pulsoksymetry
- +Stawy, mięśnie i kości
- +Środki higieniczne i opatrunkowe
- Bandaże i siatki opatrunkowe
- Chusteczki higieniczne, pielęgnacyjne, nasączone
- Gazy i kompresy
- Opatrunki, plastry, przylepce
- Pieluchy, pieluchomajtki dla dorosłych
- Płatki, patyczki, wata, lignina
- Podkłady higieniczne i prześcieradła
- Podpaski, tampony, wkładki
- Środki do dezynfekcji
- Kompresy żelowe ciepło-zimno
- Opatrunki i produkty na odleżyny
- +Układ krążenia
- +Układ nerwowy
- +Układ pokarmowy
- Biegunka
- Błonnik
- Choroba lokomocyjna i wymioty
- Na apetyt
- Na jelita
- Na trawienie
- Na trzustkę - leki preparaty
- Na wątrobę - leki, preparaty
- Na żołądek - leki i preparaty
- Probiotyki
- Na przeczyszczenie i zaparcia - leki i preparaty
- Na wzdęcia - leki i preparaty
- Zgaga, nadkwaskowość i niestrawność
- Zespół jelita drażliwego
- Pasożyty
- Nietolerancja laktozy
- Żywienie w chorobie
- +Witaminy i minerały
- +Zdrowe oczy
- +Zioła
- +Znane marki
- Wszyscy producenci
Jak prawidłowo wykonać inhalację w domu?
Inhalacje to metoda leczenia stosowana od wieków i nadal uważana za jedną z najbardziej skutecznych w przypadku chorób dróg oddechowych. Doskonale sprawdzą się zarówno na kaszel, katar czy zapchane zatoki, ale też na przewlekłe choroby, takie jak astma, różnego rodzaju alergie czy zapalenie oskrzeli. Obecnie nowoczesne urządzenia pozwalają na łatwe wykonywanie inhalacji w domu. Aby jednak czynność przebiegła prawidłowo należy zastosować się do kilku zasad.
Kiedy i jaki rodzaj inhalacji zastosować?
Istnieją różne sposoby inhalacji, które w zależności od schorzenia mogą działać mniej lub bardziej skutecznie. Zawsze jednak zabieg ten polega na wdychaniu wraz z powietrzem do dróg oddechowych roztworów leczniczych w postaci pary wodnej lub aerozoli. W przypadku objawów przeziębienia wystarczy przygotowanie domowej inhalacji nazywanej “parówką”. Dla osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma lub alergie potrzebne będą specjalistyczne leki, które można aplikować za pomocą inhalatorów. Z leczniczych właściwości zabiegu może korzystać każdy - nie tylko dorośli, ale też dzieci powyżej 1 roku życia. Jedynym przeciwwskazaniem jest alergia na substancje zawarte w parze wodnej. Zarówno w przypadku użycia inhalatora, jak i miski z gorącą wodą można bardzo szybko złagodzić uciążliwe dolegliwości i ułatwić oddychanie.
Inhalacje stosowane są zarówno w łagodzeniu objawów przewlekłych chorób, jak i leczenia infekcji dróg oddechowych. Najczęściej zabieg zalecany jest na objawy przeziębienia i grypy, takie jak kaszel czy katar, a także zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, astmę i alergie układu oddechowego. W tym celu wykorzystywane są specjalne lekarstwa na receptę, zioła, olejki eteryczne lub sole. W niektórych przypadkach należy jednak unikać inhalacji. Nie zalecane są przy wystąpieniu wysokiej gorączki, niewydolności krążeniowo-oddechowej, ropnego zapalenia zatok i migdałków czy krwawienia z nosa. Warto również przed zastosowaniem tej metody leczenia skorzystać z porady lekarza. Będzie to konieczne szczególnie w przypadku korzystania z inhalacji za pomocą urządzenia.
Jak wykonywać inhalacje za pomocą urządzenia?
Ciężkie i przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak różnego rodzaju alergie, astma oskrzelowa czy zaostrzona mukowiscydoza wymagają przyjmowania specjalistycznych leków za pomocą inhalatora. W tym celu warto dostosować odpowiedni sprzęt w zależności od schorzenia oraz indywidualnego zapotrzebowania. Inhalatory proszkowe i ciśnieniowe występują w formie kieszonkowych urządzeń, co sprawia, że mogą być zawsze pod ręką i używane w każdej chwili, w której zajdzie taka konieczność. W celu użycia wystarczy włożyć ustnik do buzi i szczelnie objąć ustami. Następnie należy jednocześnie wziąć głęboki wdech i nacisnąć pojemnik z lekiem, aby uwolnić go do dróg oddechowych. Bardzo ważne jest, aby zsynchronizować moment wydostania się leku z wdychaniem go wraz z powietrzem.
Dla niektórych osób w wielu przypadkach zaleca się stosowanie alternatywnych wersji inhalatorów nazywanych nebulizatorami. Zaliczają się do nich inhalator pneumatyczny i ultradźwiękowy. Pozwalają one podawać pacjentowi aerozol z cząsteczkami leków bezpośrednio do układu oddechowego. Doskonale sprawdzą się w przypadku starszych osób, które bardzo często mają mniej wydolną funkcję oddechową. Wtedy siła wdechu lub odpowiednia koordynacja ruchowa nie mają żadnego znaczenia, gdyż podany pod ciśnieniem lek sam trafia do chorych sfer układu oddechowego. Istnieje także kieszonkowa wersja nebulizatora - inhalator siateczkowy. Idealnie nadaje się dla pacjentów, którzy potrzebują mieć urządzenie zawsze przy sobie. Poza małym inhalatorem do zestawu dołączane są wszystkie potrzebne akcesoria. Warto zwrócić uwagę na rozmiar i typ urządzenia, gdyż inhalator dla dorosłych często różni się od inhalatora dla niemowlaka.
Jak samodzielnie przygotować domowe inhalacje?
Mając do czynienia z niegroźnymi objawami przeziębienia, takimi jak katar czy kaszel lub lekką niedrożnością dróg oddechowym, doskonałym pomysłem jest przygotowanie w domu inhalacji zwanych potocznie “parówką”. Potrzebne do tego są miska z gorącą wodą i ręcznik. Do miski z wodą wrzuca się garść odpowiednich suszonych ziół lub kilka kropel olejku eterycznego. Następnie należy przykryć ręcznikiem głowę tak, aby zakrywała też miskę i pochylić się nad parą wodną z zamkniętymi oczami, zachowując przy tym bezpieczną odległość. Podczas wykonywania zabiegu powinno się oddychać przez nos i wydychać powietrze ustami. Optymalnym czasem dla tej czynności to od 15 do maksymalnie 30 minut kilka razy dziennie. W przypadku dzieci wystarczy około 5 minut z lekko przestudzonym naparem. Jeśli nos zostanie zatkany przez wydzielinę to najlepiej przerwać inhalację i usunąć ją.
Wykonując domowe inhalacje warto pamiętać, aby nie wykonywać tego po zjedzeniu posiłku lub na głodny żołądek, gdyż może spowodować to wymioty. Nie powinno się także palić papierosów pół godziny przed inhalacjami i 2 godziny po. Po wykonaniu zabiegu nie należy także rozmawiać i najlepiej unikać kontaktu z zimnym powietrzem. Nie zaleca się tej metody leczenia w przypadku osób z cerą naczynkową. Można jednak w tym przypadku zamienić miskę z gorącą wodą na szklankę, dzięki czemu unikniemy negatywnych konsekwencji. W zależności od rodzaju schorzenia do naparu używa się różnych składników. Przygotowując inhalacje na katar lub w przypadku problemu z nieżytem nosa najlepiej sprawdzą się zioła, takie jak mięta, rumianek z rozmarynem, majeranek czy macierzanka. Na zapalenie zatok używa się olejków eterycznych, przykładowo eukaliptusowy, lawendowy, sosnowy lub kamforowy. Z kolei na kaszel można wykonać napar z soli morskiej, rumianku i rozmarynu. Jeśli kaszel jest mokry lepiej nada się tymianek z koprem włoskim i podbiałem.
Produkty powiązane
-
Inhalator OMNIBUS biały z torbą 1 sztuka
Cena:142,00 złInhalator Omnibus biały dla dzieci jest to najwyższej jakości inhalator... -
Inhalator przenośny MICROLIFE NEB 800, 1 sztuka
Cena:255,00 złNebulizator jest przeznaczony dla osób cierpiących na astmę, przewlekłe... -
Inhalator kompresorowy Accumed NF100, 1 sztuka
Cena:129,00 złInhalator kompresorowy Accumed NF100 jest przeznaczony do leczenia astmy,... -
Inhalator OMNIBUS różowy 1 sztuka
Cena:142,00 złInhalator Omnibus zielony dla dzieci jest to najwyższej jakości inhalator... -
Nebutac 3, hipertoniczny roztwór do inhalacji 3 % 30 ampułek a 4ml, TACTICA
Cena:22,90 złPreparat Nebutac 3 jest trzy procentowym roztworem soli fizjologicznej,...
Powiązane wpisy
-
Inhalator - co warto wiedzieć? Jakie mamy rodzaje inhalatorów?
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 8th 20181540 wyświetleńDomowe inhalatory ze względu na rozwój nowych technologii stają się coraz bardziej funkcjonalne i skuteczne. Zanim...Czytaj dalej
-
Inhalacje - kiedy pomagają i dlaczego warto je robić?
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 20183400 wyświetleńInhalacje to klasyczna i wciąż popularna metoda terapii wziewnej, która umożliwia dotarcie leków do chorych sfer...Czytaj dalej
-
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 201860353 wyświetleńPrawidłowy sposób mierzenia temperatury jest bardzo ważny, aby uzyskać poprawny wynik. W zależności od rodzaju...Czytaj dalej
-
Rodzaje termometrów, a ich dokładność
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 201812016 wyświetleńTermometry lekarskie mają ogromne znaczenie podczas kontrolowania przebiegu chorób. Często podwyższona temperatura...Czytaj dalej
-
Gorączka - domowe sposoby na obniżenie temperatury
Opublikowany w: Sprzęt medycznyOctober 9th 20188321 wyświetleńPodwyższona temperatura ciała bardzo często towarzyszy różnego rodzaju infekcjom lub stanom chorobowym. Mimo, że jest...Czytaj dalej
Kategorie bloga
- Dermokosmetyki (14)
- Aktualności (126)
- Sprzęt medyczny (8)
- Problemy skórne (11)
- Układ pokarmowy (37)
- Układ krążenia (16)
- Układ moczowo-płciowy (20)
- Profilaktyka i prewencja (37)
- Układ nerwowy (11)
- Artykuły sponsorowane (129)
- Encyklopedia chorób (899)
- Układ kostny (1)
- Atlas anatomiczny (39)
- Układ limfatyczny (0)
- Układ oddechowy (0)
- Układ mięśniowy (0)
- Układ hormonalny (0)
- Układ powłokowy (0)
- Układ zmysłów (0)
Najnowsze wpisy
Popularne wpisy
-
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?Opublikowane w: Sprzęt medyczny60353 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ból śledziony: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenieOpublikowane w: Encyklopedia chorób21499 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ból pleców w nocy: przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie i zapobieganieOpublikowane w: Encyklopedia chorób16942 wyświetleńCzytaj dalej
-
Drżenie ciała: przyczyny, objawy i leczenieOpublikowane w: Encyklopedia chorób14803 wyświetleńCzytaj dalej
-
Hemoroidy czyli guzki krwawnicze - co warto o nich wiedzieć?13961 wyświetleńCzytaj dalej
Wyróżnione posty
-
Ubezpieczenie szpitalne dla osób z chorobami przewlekłymi – czy warto je mieć?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane227 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Ubezpieczenie na życie i zdrowie — w przypadku jakich chorób zapewnia pomoc?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane335 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Magnez 400 mg – w trosce o zdrowy układ nerwowy. Jakie są zalety jego stosowania?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane841 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Czy łuszczycę można wyleczyć?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane1073 wyświetlenia 1 komentarzCzytaj dalej
-
Rodzaje niedoskonałości skóry i sposoby ich usuwaniaOpublikowany w: Artykuły sponsorowane1264 wyświetleniaCzytaj dalej
Zostaw komentarz