Cera naczynkowa - charakterystyka i zasady pielęgnacji
Każda skóra jest inna i wymaga odpowiedniej codziennej pielęgnacji w zależności od problemów z jakimi się boryka. Cera naczynkowa to jeden z jej rodzajów, która posiada charakterystyczne dla siebie cechy i jest typem skóry wysoce wrażliwej. Zwykle uwarunkowana jest genetycznie, a także zaobserwować ją można częściej u osób z jasną karnacją.
Charakterystyka skóry naczynkowej
Cera naczynkowa czasami bywa trudna do rozpoznania, szczególnie wtedy, gdy problemy ze skórą dopiero zaczynają się pojawiać. W miarę rozwoju, kiedy pojawiają się dodatkowe objawy, dopiero wtedy jesteśmy w stanie je właściwie zinterpretować i ocenić skórę jako cerę naczynkową. Jak to zrobić, aby nie było za późno i wystarczyła jedynie odpowiednia pielęgnacja oraz właściwe jej traktowanie? Pomocne będzie zapoznanie się z kilkoma jej oznakami.
Jako pierwszy z objawów pojawia się rumień policzków np. w wyniku stresu czy wysiłku fizycznego. Wynika on z płytko położonych naczyń krwionośnych, które łatwo przeświecają przez skórę. Skóra naczynkowa bywa też bardzo sucha, jest cienka i wrażliwa, łatwo o jej podrażnienia. Dodatkowym problem może być świąd i uczucie ściągnięcia i pieczenia spowodowane wysuszeniem tej delikatnej skóry. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio dbać o cerę naczynkową. Początkowo pojawienie się rumienia relatywnie krótkotrwałe, natomiast w miarę upływu czasu objaw zaczyna być permanentny. Wynika to z poszerzania się mało elastycznych i kruchych naczyń krwionośnych, które na skórze zaczynają być widoczne również w formie tzw. pajączków. Charakterystyczny rumień pojawia się głównie w strefie T, czyli w okolicy brody, nosa, policzków i czoła.
Czynniki wpływające na pogorszenie stanu cery naczynkowej
Skóra twarzy to bardzo delikatny organ, który dodatkowo narażony jest na liczne niesprzyjające warunki oraz wiele czynników atmosferycznych. Cera naczynkowa jest jej szczególnym typem, która wyjątkowo łatwo odzwierciedla wszystkie niedogodności. Na zaostrzenie pojawienia się rumienia oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych wpływ mają następujące czynniki:
- nagłe zmiany temperatury,
- suche powietrze (ogrzewane lub klimatyzowane),
- wiatr,
- alkohol,
- papierosy,
- kosmetyki, które w składzie posiadają alkohol lub liczne środki zapachowe,
- spożywanie pikantnych przypraw,
- stres,
- zmiany hormonalne,
- mycie twarzy zbyt ciepłą wodą.
Należy unikać również nadmiernej ekspozycji na słońce, która powoduje intensywne rozszerzanie naczyń krwionośnych i pojawianie się pajączków oraz uszkodzenie włókien kolagenowych.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Cera naczynkowa jest wrażliwa na tarcie, dlatego stosowanie ostrych pillingów mechanicznych może tylko spotęgować problem, dlatego lepiej ich unikać. Zatem jak dbać o cerę naczynkową? Pielęgnacja cery naczynkowej powinna zacząć się od dobrego oczyszczenia twarzy przy użyciu delikatnego produktu nawilżającego (pianki, mleczka, olejki). Nie pocierajmy skóry zbyt intensywnie wacikami kosmetycznymi, lepszy będzie delikatny masaż opuszkami palców, w ten sposób rozpuścimy produkty do makijażu znajdujące się na skórze, następnie należy zmyć nadmiar preparatu letnią wodą. Nie powinno się pomijać etapu mycia twarzy, ten krok pomoże pozbyć się reszty zanieczyszczeń oraz pozostałości produktu (nawet jeżeli demakijaż został wykonany przy użyciu mleczka i wacików). Twarz należy osuszyć ręcznikiem, nie pocierając jej przy tym. Produkty z peelingami ziarnistymi lepiej zastąpić preparatem enzymatycznym lub wdrożyć do pielęgnacji kosmetyki, które w składzie zawierają delikatny peeling chemiczny np. kwas migdałowy lub laktobionowy.
W pielęgnacji cery naczynkowej należy unikać produktów silnie perfumowanych, a także takich które posiadają silikony, oleje mineralne czy parafinę, które zapychają pory i powodują stany zapalne. W mroźne dni przed wyjściem na zewnątrz nie powinno się nakładać kremów z gliceryną, która wiąże wodę w naskórku. Ujemna temperatura zamienia wodę w lód, co prowadzi do zwiększenia jej objętości i pękania skóry na mrozie.
Pomoc płynąca z natury, czyli naturalne wyciągi w kosmetykach a pielęgnacja cery naczynkowej
Dobrym rozwiązaniem w pielęgnacji jest stosowanie kremów, które w składzie posiadają naturalne wyciągi. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej, naczynkowej delikatnej i wrażliwej, gdyż posiada działanie przeciwstarzeniowe, łagodzi stany zapalne, poprawia koloryt skóry, a co najważniejsze poprawia mikrokrążenie. Kolejny przydatny składnik to wyciąg z oczaru wirginijskiego, który swoje miejsce znalazł nie tylko w kremach, ale także w hydrolatach, które mogą być stosowane jako tonik lub odświeżająca mgiełka. Oczar wirginijski działa na skórę antyseptycznie, rozjaśniająco, przeciwzapalnie, dodaje blasku, wzmacnia naczynia krwionośne oraz zmniejsza zaczerwienienia. Kolejnym składnikiem nie do przecenia jest wyciąg z arniki górskiej, który doskonale penetruje warstwę rogową naskórka, docierając do naczyń włosowatych powoduje ich obkurczenie i wzmocnienie ścian. Wyciąg z kasztanowca w kremach ma działanie synergistyczne z filtrami przeciwsłonecznymi, podnosząc ich wartość o 2 punkty spf. Ponadto dzięki escynie zawartej w kasztanowcu ma działanie przeciwobrzękowe, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne oraz usprawniające krążenie.
Ekstrakty takie jak wyciąg z kasztanowca czy miłorzębu japońskiego może dostarczać także doustnie.
Witaminy pomocne w kuracji z cerą naczynkową
Witamina C to najlepszy sprzymierzeniec w walce z cerą naczynkową. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, a także rozjaśnia skórę i przebarwienia na niej powstałe. Podobne działanie do witaminy C ma witamina K, która uelastycznia naczynka i poprawia koloryt cery, niweluje zaczerwienia i poprawia kondycję zniszczonej skóry np. przez działanie słońca.
Domowe sposoby na pielęgnację cery naczynkowej
Awokado jest owocem bogatym w witaminę K, dzięki czemu świetnie nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej. Przy jego użyciu można sporządzić odżywczą maseczkę. Wystarczy dobrze rozgnieść widelcem dojrzałe awokado i dodać do niego np. pół łyżeczki miodu i jogurty naturalnego. Taka maska doskonale nawilży i wygładzi skórę, a także wzmocni jej naczynia włosowate.
Aloes również sprawdzi się jako maseczka na twarz. Najlepiej dokładnie poszatkować liść aloesu, zmielić go lub wycisnąć z niego sok , co będzie stanowić bazę maseczki. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do naturalnego aloesu, można zakupić gotowy żel. Taka maska intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia, a także poprawia ukrwienie skóry. Doskonale sprawdzi się w upalne dni, gdyż żel aloesowy będzie delikatnie chłodził i koił wysuszoną skórę twarzy.
Ogórek dzięki zawartości witamin C i K świetnie sprawdzi się w przypadku rozszerzonych naczynek. Nawilży, poprawi elastyczność skóry i naczynek - przez wpływ na syntezę kolagenu, delikatnie rozjaśni i rozświetli cerę naczynkową, zadziała antyoksydacyjnie, co spowolni procesy starzenia.
Każdy taki seans warto zakończyć delikatnym masażem tuż przed zmyciem maski letnią wodą.
Fotoochrona, jako szczególny rodzaj pielęgnacji
Nie od dziś wiadomo, że kremy przeciwsłoneczne to jeden z ważniejszych aspektów dbania o skórę. Ten punkt pielęgnacji jest obowiązkowy nie tylko dla cery naczynkowej. Każdy rodzaj skóry wymaga takiej ochrony, ponieważ nadmierna ekspozycja na słońce, a dokładniej promieniowanie ultrafioletowe typu A (UVA), przyczynia się do uszkodzenia włókien kolagenowych, czyli fotostarzenia, jak również uszkadza włókna kolagenowe otaczające naczynia krwionośne, ma także wpływ na proces kancerogenezy. Cera naczynkowa wymaga wysokiej ochrony. Kremy z filtrem, których spf wynosi przynajmniej 30, a nawet spf 50 to odpowiednie produkty dla tego typu skóry. Należy pamiętać, aby ochronę przeciwsłoneczną stosować przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy nasz krem na dzień stosowany na co dzień, posiada spf. Efekt ochronny może wzmocnić także krem koloryzujący z filtrem, czyli fluid.
Zostaw komentarz