Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak rozpoznać niewydolność żylną kończyn dolnych?

4299 Przeczytano

Niewydolność żylna to dolegliwość, która najczęściej ma podłoże genetyczne i dotyczy nieprawidłowości w budowie ścian żył lub struktury zastawek żylnych. W ten sposób naczynia żylne stają się niewydolne, a krew zamiast swobodnie przez nie przepływać, zalega w żyłach, czego efektem są żylaki.

Uczucie „ciężkości nóg”

Wczesnym objawem niewydolności żylnej może być uczucie ciężkich i opuchniętych nóg. Ma to zazwyczaj miejsce po całym dniu pracy, zwłaszcza w wielogodzinnej pozycji siedzącej lub stojącej. Poza tym bardzo często doświadczyć można nasilających się obrzęków w obrębie kostek oraz uczucia napięcia nóg, które wzmaga się po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji lub podczas gorącej kąpieli, ewentualnie upalnego dnia. Poza tym mogą pojawiać się bolesne kurcze, zwłaszcza mięśni łydek, oraz charakterystyczne mrowienia.

Pajączki

Pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje, to osadzone tuż pod powierzchnią skóry rozszerzone drobne żyłki (o średnicy <1 mm), które przybierają barwy od niebiesko-fioletowej po czerwoną i przypominają drobną pajęczą sieć. Jest to kolejny z objawów sugerujących wczesne problemy z żyłami, ale któremu rzadko towarzyszą dolegliwości bólowe. Pajączki powstają, gdy kruche i słabe naczynka żylne pękają, najczęściej w wyniku cofania się krwi do powierzchownych układów naczyń, doprowadzając do ich przeciążenia.   

Obrzęki nóg

Kolejnym objawem, który może sugerować niewydolność żylną, są obrzęki. Powstają one na drodze wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w odcinku żylnym naczyń włośniczkowych. Dzieje się tak, ponieważ niewydolne zastawki żylne przestają spełniać swoją funkcję, w związku z czym krew żylna cofa się i napiera na ściany naczyń. Obrzęki powstałe na drodze takiego mechanizmu najczęściej są asymetryczne i nie powodują dolegliwości bólowych. Początkowo lokalizują się w obrębie kostek i przybierają na sile w godzinach wieczornych.

Poszerzone, wydłużone i kręte, przeświecające przez skórę sinozielone naczynia żylne noszą nazwę żylaków. Jest to jeden z pewnych objawów rozwijającej się niewydolności żylnej. Do najczęstszych należą żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, które lokalizują się odpowiednio na przyśrodkowej stronie kończyny dolnej lub w obrębie tylnej części łydki. Zwykle mają związek z:

  • prowadzonym trybem życia – długotrwałe stanie lub praca siedząca;
  • nadwagą i otyłością;
  • ciążą;
  • wiekiem – zwiększona częstość występowania u osób starszych.

Żylaki mogą nie dawać żadnych objawów, jednak w większości przypadków towarzyszą im obrzęki, uczucie „ciężkości nóg” i bolesne skurcze mięśniowe.

Jak sobie pomóc w przypadku niewydolności żylnej?

Jeżeli obserwujemy u siebie jeden z objawów niewydolności żylnej kończyn dolnych, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Bardzo często leczenie rozpoczyna się od wdrożenia działań profilaktycznych w postaci podkolanówek uciskowych, odpoczynku z uniesionymi nogami, redukcji masy ciała oraz zwiększenia aktywności fizycznej.

Poza tym warto sięgnąć po leki do stosowania miejscowego na skórę, takie jak żel Lioton 1000, który ma wodno-alkoholową formułę, co sprawia, że przyjemnie chłodzi i przynosi uczucie ulgi. Zawarta w nim heparyna poprawia mikrokrążenie, łagodzi stan zapalny i zmniejsza obrzęki.

Artykuł partnera

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane