Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Ciśnieniomierze - ich rodzaje i zastosowanie

431 Przeczytano

Regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi to jedno z najbardziej istotnych badań w codziennej profilaktyce zdrowotnej. Dobrej jakości ciśnieniomierz powinien znajdować się na wyposażeniu każdej domowej apteczki. Kontrola wartości ciśnienia może uchronić nas przed poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Na rynku dostępna jest szeroka gama urządzeń różnego typu. Czym się różnią i jak wybrać ciśnieniomierz najbardziej odpowiedni dla nas?

Ciśnieniomierz manualny - nadal na topie

Manualny pomiar ciśnienia tętniczego przez lata był jedyną dostępną metodą. Do dziś pozostaje tą najdokładniejszą, jednak takiego badania nie jesteśmy w stanie wykonać sami, tym bardziej w warunkach domowych. Najbardziej popularne w przychodniach i gabinetach lekarskich ciśnieniomierze sprężynowe współdziałają ze stetoskopem oraz doświadczonym uchem lekarza czy pielęgniarki. Membranę stetoskopu przykłada się do tętnicy ramiennej. Ciśnieniomierze mechaniczne co pewien czas wymagają kalibracji, ale ich wskazania są dokładniejsze od urządzeń elektronicznych. Badając się w przychodni warto także wspomnieć o tzw. efekcie białego fartucha. Niejednokrotnie wyniki pacjentów są o kilka-kilkanaście mm/Hg wyższe niż podczas pomiarów domowych co wynika prawdopodobnie ze stresu podczas wizyty u lekarza. W dzisiejszych czasach nie stosuje się już raczej ciśnieniomierzy rtęciowych o najwyższej dokładności i niewymagających kalibrowania. Spowodowane jest to ich ciężarem, dużymi rozmiarami oraz ryzykiem wydostania się toksycznej rtęci na zewnątrz urządzenia. 

Ciśnieniomierz elektroniczny w Twoim domu

Prewencja chorób układu krążenia w ostatnich kilkudziesięciu latach zdecydowanie zyskiwała na znaczeniu. Dopiero jednak wprowadzenie na rynek łatwych w użyciu ciśnieniomierzy elektronicznych spowodowało prawdziwą rewolucję. Od teraz pacjenci, szczególnie będący w grupie ryzyka mogli regularnie kontrolować wartości swojego ciśnienia tętniczego. Ciśnieniomierze elektroniczne nie są idealne - pomiar często nie jest dokładny. Jednak w codziennej kontroli zdrowotnej, gdzie nie potrzebujemy pomiarów z wiarygodnością do 1 mm/Hg sprawdzają się doskonale. Można je podzielić ze względu na miejsce w którym umieszczamy mankiet. Ciśnieniomierze nadgarstkowe obciążone są nieco wyższym ryzykiem błędu niż ciśnieniomierze naramienne, jednak są bardziej poręczne. Chętnie korzystają z nich sportowcy oraz osoby często podróżujące. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego umieszcza się z w tym samym miejscu co w ciśnieniomierzu manualnym. Zdecydowana większość oferowanych dziś na rynku ciśnieniomierzy to modele automatyczne - nie wymagają więc ręcznego pompowania przez osobę dokonującą pomiaru. Rozwój technologii sprawił, że producenci oferują w swoich urządzeniach wiele innowacyjnych funkcji. Dla osób przewlekle chorych dobrym wyborem może być model posiadający możliwość zapisywania wartości zmierzonego ciśnienia. Z kolei badanie osobom starszym zdecydowanie ułatwi ciśnieniomierz wyposażony w funkcję asystenta głosowego. Jeżeli chcemy sprawdzić czy nasze urządzenie działa prawidłowo możemy udać się do lekarza i porównać wartości ciśnienia odczytane z urządzenia manualnego jak i elektronicznego. 

Zasady pomiaru ciśnienia tętniczego

Prowadząc regularne pomiary wartości ciśnienia tętniczego warto upewnić się czy wykonujemy je poprawnie. Szczególnie ważne jest, aby godzinę przed badaniem nie spożywać posiłków, oraz unikać środków pobudzających jak kawa czy papierosy. By nie mobilizować autonomicznego układu współczulnego organizmu do pracy przed wykonaniem pomiaru należy przez kilka poprzedzających minut przyjąć relaksującą pozycję. Zaleca się wykonywanie badania na lewej kończynie górnej. Trzeba pamiętać, że wartości ciśnienia tętniczego powinny być notowane o stałych godzinach, przed przyjęciem leków, które stosujemy. Mankiet powinien być mocno ściśnięty tak, aby nie zsuwał się z ramienia. Bardzo ważne jest też, aby wybrać rękaw odpowiedniego rozmiaru. Standardowy mankiet jest dobry dla osób o obwodzie ramienia od około 20 do 32 cm. Dla osób otyłych lub posiadających nieco większy biceps oferowane są nieco większe mankiety, analogicznie sytuacja ma się wśród dzieci, dla których zaprojektowane są nieco mniejsze rękawy. Podczas trwania całego pomiaru nie należy rozmawiać oraz się poruszać. Pamiętajmy, że w przypadku gdy notujemy nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego należy udać się do lekarza i przedstawić mu problem. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do wielu poważnych chorób jak miażdżyca tętnic czy nawet zawał serca.

Opublikowano w: Układ krążenia

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane