Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Pierwsze objawy menopauzy, jak sobie z nią radzić?

458 Przeczytano

Życie kobiety niezmiennie powiązane jest z rytmem odmierzanym przez zegar biologiczny. W okresie kiedy osiągnie ona wiek między 45, a 55 rokiem życia rozpoczyna się tzw. klimakterium będące procesem fizjologicznym, podczas którego ustaje regularna menstruacja oraz wyraźnie spada poziom estrogenów i progesteronu produkowanych przez jajniki. Zaburzenia homeostazy hormonalnej mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Dlatego warto dowiedzieć się o menopauzie jak najwięcej tak, aby dobrze zrozumieć ten proces i skutecznie się z nim zmierzyć.

Menopauza czeka każdą kobietę!

Menopauza statystycznie najczęściej dotyka kobiety w wieku 51 lat i jest procesem, który może trwać wiele lat. Jej przyczyna jest naturalna, i wynika po prostu ze starzenia się organizmu i zmian w jego metabolizmie. Po okresie reprodukcyjnym zdolność rozrodcza kobiety obniża się. W wyniku tego dochodzi do atrezji większości komórek jajowych produkujących estrogen co doprowadza do wzrostu hormonu folikulotropowego oraz lutropiny. Menopauzę można podzielić na kilka okresów mających różny wpływ na funkcjonowanie ciała.

Pierwsze objawy menopauzy, ile trwa menopauza?

Okres kilku lat przed i po wystąpieniem ostatniej miesiączki jest określany jako perimenopauza. Jest to czas, kiedy zmniejsza się płodność kobiety w związku ze spadkiem produkcji hormonów płciowych. Ten proces może się zacząć nawet 10 lat przed ostatnią menstruacją. Obniżony poziom hormonów sprawia także, że krwawienie staje się nieregularne, co wynika z upośledzonego procesu owulacji, a sama miesiączka może trwać krócej lub dłużej niż dotychczas. Również ilość wydalanej krwi może być bardziej lub mniej obfita niż zwykle. Ziołem pomagającym ustabilizować nieregularny cykl miesiączkowy jest niepokalanek pieprzowy.

Klimakterium i uderzenia gorąca.

Jednymi z najbardziej dyskomfortowych dla kobiet symptomów trwającej menopauzy są nagłe i silne uderzenia gorąca powstające poprzez podwyższenie temperatury ciała i jej nagły spadek, co wywołuje to wrażenie. Najczęściej odczuwane są na twarzy, dekolcie oraz szyi i czasem towarzyszy im przyspieszona praca serca. W konsekwencji może dojść do osłabienia, zwiększonej potliwości oraz uczucia niepokoju. Uderzenia gorąca w klimakterium mogą być łagodzone za pomocą dostępnych bez recepty preparatów ziołowych lub estrogenów roślinnych, jednak czasem może być zalecane stosowanie leków z grupy SSRI przepisywanych przez lekarza.

Inne skutki uboczne menopauzy.

Choć przekwitanie dotyka każdą kobietę to nie zawsze ten proces musi być równie uciążliwy dla każdej z nich. Szacuje się, że nawet 30 % kobiet nie musi mierzyć się z innymi skutkami menopauzy niż nasilenie, a później zatrzymanie menstruacji. Niektóre panie z kolei przechodzą proces bardziej dotkliwie, czego przyczyną są najprawdopodobniej predyspozycje dziedziczone genetycznie. Co ważne nawet te kobiety, które nie odczuwają wyraźnego dyskomfortu fizycznego mogą mierzyć się z problemem obniżonego nastroju wynikającego ze świadomości starzenia się. Wahania nastroju, impulsywność i uczucie przytłoczenia nie powinny być lekceważone, gdyż w czasem mogą przerodzić się w poważne problemy psychiczne. W tym wypadku najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który w sposób fachowy udzieli odpowiedniej pomocy. W przypadku wystąpienia obniżonego nastroju dobrym pomysłem może być suplementacja melatoniną, która oprócz pomocy w zapobieganiu depresji pomoże także pokonać bezsenność będącą jednym z objawów przekwitania.

Groźna osteoporoza!

Osteoporoza to bardzo powszechna dolegliwość, na którą cierpi nawet do 40 % kobiet po okresie przekwitania. Ta choroba charakteryzuje się osłabieniem budowy strukturalnej kości oraz obniżeniu ich gęstości co wynika z obniżonego poziomu estrogenów w organizmie. To sprawia, że kości są znacznie mniej wytrzymałe i bardziej podatne na złamania. W krajach rozwiniętych powikłania osteoporozy zalicza się do jednych z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Osteoporoza przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów aż do znacznego ubytku w budowie szkieletu kostnego. W przypadku wystąpienia złamania chorej kości rekonwalescencja może być bardzo uciążliwa, a nawet wymagać hospitalizacji. Oprócz zaburzeń w gospodarce hormonalnej czynnikami indukującymi rozwój tego groźnego schorzenia mogą być: nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, siedzący tryb życia oraz niedostateczna ekspozycja na słońce. By zminimalizować ryzyko wystąpienia tej dolegliwości warto przyjmować regularnie suplementy diety zawierające witaminę D3, co jest szczególnie ważne w naszym klimacie w związku z deficytem słońca w okresie jesienno-zimowym. Pomocne mogą być także preparaty zawierające minerały wchodzące w skład kości takie jak magnez, fosfor oraz wapń.

Postmenopauza i jej objawy

Rok po wystąpieniu ostatniej miesiączki u kobiety rozpoczyna się okres postmenopauzalny. Na szczęście najczęściej nie jest on dla kobiet tak uciążliwy jak perimenopauza. Oprócz okresu obejmującego minimum rok od wystąpienia ostatniej menstruacji postmenopauza może być wyznaczona także przez badanie laboratoryjne świadczące o wysokim poziomie hormonu FSH we krwi. Warto także wspomnieć, że jeśli w trakcie postmenopauzy zdarzy się krwawienie z pochwy należy to natychmiast zgłosić lekarzowi.

Objawy dotykające kobiety w tym okresie są często niespecyficzne jednak na kilka z nich warto zwrócić uwagę. Są to:

  • obniżone tempo metabolizmu, co utrudnia utrzymanie prawidłowej masy ciała
  • suchość pochwy oraz możliwość wystąpienia bolesności podczas stosunku płciowego
  • degeneracja struktury skóry, utrata elastyczności i grubości oraz tendencja do powstawania zmarszczek
  • zwiększona predyspozycja do infekcji intymnych
  • obniżenie popędu płciowego
  • zanik gruczołu piersiowego

Ponadto podczas postmenopauzy wzrasta tendencja do chorowania na schorzenia przewlekłe jak nadciśnienie czy cukrzyca. By uporać się z problemami wynikającymi z trwającej okresu pomenopauzalnego można stosować doraźne środki nawilżające pochwę oraz pomagające utrzymać właściwą higienę dróg moczowo-płciowych. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta.

Nie bójmy się menopauzy!

Klimakterium to długotrwały i złożony proces obejmujący wiele zmian w organizmie. Nie należy się go jednak bać. Warto pamiętać, że zmiany hormonalne podczas menopauzy, mimo że czasem wywołujące poczucie dyskomfortu są czymś naturalnym. By zminimalizować ich uciążliwość warto prowadzić zdrowy tryb życia już zawczasu. W przypadku wystąpienia niepożądanych dolegliwości można zastosować dostępne na rynku farmaceutycznym suplementy diety, zioła i preparaty na menopauzę. Pamiętajmy także, że czasem warto zasięgnąć porady lekarskiej. Przestrzegając odpowiednich zasad oraz zaleceń można sprawić, że menopauza będzie okresem pogodnym i radosnym!

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane