Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Gorączka - domowe sposoby na obniżenie temperatury

587 Przeczytano

Podwyższona temperatura ciała bardzo często towarzyszy różnego rodzaju infekcjom lub stanom chorobowym. Mimo, że jest to naturalny objaw związany z systemem obronnym organizmu to jednak nie należy go lekceważyć. Wbrew pozorom, nie zawsze potrzebne są w tym celu leki przeciwgorączkowe. Warto również sięgnąć po tradycyjne, domowe sposoby na obniżenie gorączki.

W jakich przypadkach możemy mówić o gorączce?

Podwyższona temperatura to forma walki organizmu z atakującymi go drobnoustrojami. Nie w każdym przypadku mamy jednak do czynienia z gorączką, Obecnie średnią temperaturą u zdrowego człowieka wynosi około 36,6 °C. Warto jednak wziąć pod uwagę normy w poszczególnych miejscach dokonywania pomiaru temperatury oraz różne czynniki, które mogą wpływać na wynik. W przypadku nieznacznie podwyższonej temperatury wahającej się w przedziale 37,5 °C do 38 °C nazywanej stanem podgorączkowym nie powinniśmy mieć większych powodów do obaw. To oznacza, że organizm doskonale sobie radzi w walce z chorobą - nie tylko komórki obronne łatwiej przedostają się do zainfekowanych tkanek, ale też zmniejsza tempo rozmnażania się drobnoustrojów. Istnieje także szansa, że organizm samodzielnie poradzi sobie z konkretną dolegliwością.

Niepokojącym objawem może być gorączka u dorosłej osoby przekraczająca 38 °C. Taki stan negatywnie wpływa na organizm, szczególnie w obrębie układu krążeniowego. Wzmożona potliwość może także być przyczyną odwodnienia, dlatego koniecznie należy pamiętać, aby na bieżąco uzupełniać płyny. Dużo zależy także od chorej osoby, ponieważ w niektórych przypadkach - dzieci, osób starszych lub chorych przewlekle nawet niewielkie podwyższenie temperatury może być powodem do obaw. Z tego względu warto indywidualnie ocenić, kiedy należy zacząć zbijać gorączkę. Pewnym jest jednak, że nie powinno się dopuścić do gorączki przewyższającej 39 °C, szczególnie jeśli dana osoba ma problemy z krążeniem. Temperatura powyżej 41,5 °C stanowi duże niebezpieczeństwo dla białka komórek mózgu, dlatego jeśli nie pomagają standardowe metody należy zadzwonić po pogotowie.

Domowe sposoby na obniżenie gorączki - ziołolecznictwo

Jedną z najbardziej skutecznych, a przy tym przyjemnych metod na obniżenie gorączki to wykorzystanie naparów z odpowiednich ziół. Nie tylko zwalczają temperaturę, ale też odkażają organizm, pomagają w likwidowaniu innych objawów towarzyszących gorączce, wzmacniają układ odpornościowy, a przy tym doskonale smakują! Ten w pełni naturalny sposób nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a przy tym działa bardzo szybko i łatwo można zachęcić do niego dzieci. Szczególnie polecane są zioła, takie jak kwiat lipy, czarny bez, kwiat wiązówki czy liście i owoce maliny. Wystarczy jedynie zalać łyżeczkę ziół szklanką wrzątku, odczekać 10 minut i odcedzić napar. Powinien być wypity na gorąco, a po spożyciu koniecznie należy od razu położyć się do łóżka, aby wygrzać ciało i wypocić się.

W przebiegu gorączki doskonale sprawdzą się również inne zioła, takie jak owoce berberysu, bratki, dzika róża, kwiaty słonecznika, pączki topoli czy kora wierzbowa. W tym przypadku jednak napój przygotowuje się w nieco inny sposób. Należy przygotować garnuszek z 250 mililitrami zimnej wody i wsypać do niego łyżeczkę ziół. Następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 5 minut. Po upływie tego czasu powinno się odcedzić i podać gorący napój osobie zmagającej się z gorączką. Podobnie jak w przypadku poprzedniego naparu najlepiej położyć się po spożyciu do łóżka. Na gorączkę można podawać również sok z owoców bzu lub jeżyny, a także syrop z pączków sosny. Warto pamiętać, aby szczególnie w przypadku dzieci nie działać na własną rękę tylko skorzystać z porady lekarza, ponieważ żadna z naturalnych metod nie zastąpi w pełni tradycyjnego leczenia.

Jakie są zalecenia podczas przebiegu gorączki?

Mając do czynienia z gorączką należy przede wszystkim zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, aby nie pogorszyć stanu zdrowia. Przydatna może być świeża piżama na przebranie po nadmiernym poceniu się. Podczas wypoczynku bardzo istotne jest zachowanie ostrożność, gdyż nadmierne przegrzanie organizmu może mieć negatywne konsekwencje. Koniecznie powinno się nawadniać organizm niegazowaną wodą mineralną lub świeżo wyciskanymi sokami bez dodatku cukru lub innych słodzików. Doskonałym pomysłem może być również picie kilka razy dziennie gorącej herbaty z cytryną i miodem lub sokiem malinowym czy gorącego mleka z miodem i czosnkiem. Miodu nie należy jednak wrzucać do wrzątku, gdyż traci wtedy swoje wartości. Podczas gorączki warto wybierać lekkostrawne potrawy, które nie obciążą żołądka. Świetnie nadaje się do tego domowej roboty rosół, który pomoże odzyskać siły.

W przebiegu gorączki przydatne mogą być zimne kompresy na czoło i kark. Doskonale w tym celu sprawdzi się mokry ręcznik lub lód zawinięty w ściereczkę. Okłady powinny być zmieniane mniej więcej co 15 minut do momentu obniżenia temperatury. Ta metoda doskonale sprawdzi się także jeśli owiniemy kompres wokół łydek, aż do kolan. Należy jednak przy tym pamiętać, aby dołożyć suchy ręcznik i przykryć całe ciało kocem lub kołdrą. W tym przypadku najlepiej zmieniać okład co 10 minut. Gorączkę obniżą nie tylko gorące okłady, ale też kąpiel w wodzie o około 2 °C niższej od temperatury ciała. Bardzo ważne jest, aby ciało było zanurzane powoli w celu uniknięcia reakcji termicznej organizmu i odwrotnych do oczekiwanych skutków. Wykorzystując domowe metody na zwalczanie gorączki powinno się kontrolować co jakiś czas temperaturę, aby upewnić się, że stan zdrowia chorego się poprawia. W tym celu doskonale sprawdzi się termometr elektroniczny - bezdotykowy lub dotykowy.

Opublikowano w: Sprzęt medyczny

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane