Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Rodzaje termometrów, a ich dokładność

468 Przeczytano

Termometry lekarskie mają ogromne znaczenie podczas kontrolowania przebiegu chorób. Często podwyższona temperatura jest pierwszym objawem pojawienia się infekcji lub przeziębienia, zaś w przypadku obniżonej możemy zaobserwować osłabienie organizmu. Na rynku dostępne są obecnie różnorodne rodzaje termometrów medycznych. W zależności od wybranego modelu, może wskazywać temperaturę z konkretną dokładnością.

Termometr elektroniczny - dotykowy czy bezdotykowy?

Najpopularniejsze na rynku są obecnie termometry elektroniczne, które charakteryzują się bezpiecznym i łatwym użyciem a przy tym dają bardzo dokładny wynik. Wśród nich najczęściej w domowych apteczkach znajdziemy klasyczne termometry dotykowe. Dostępne są w każdej aptece w bardzo niskich cenach, co czyni je dostępne na każdą kieszeń. Za ich pomocą najczęściej mierzy się temperaturę pod pachą, w ustach lub odbycie, a w niektórych przypadkach w uchu. Wiele z aktualnie produkowanych modeli jest wielofunkcyjna, co pozwala wybrać miejsce pomiaru. Podają temperaturę ciała dość szybko, gdyż od kilkunastu sekund do kilku minut. Bardzo często elektryczne  termometry dotykowe mają dodatkowe udogodnienia, takie jak końcówki na zmianę dla utrzymania higieny, wskaźnik poziomu baterii lub możliwość sprawdzenia ostatnich pomiarów.

Nowoczesną wersją elektrycznych urządzeń do mierzenia temperatury są termometry bezdotykowe na podczerwień. Są niezwykle praktyczne i mierzą temperaturę w zaledwie kilka sekund. W celu dokonania pomiaru wystarczy przybliżyć termometr na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów od czoła, skroni lub innej zalecanej części ciała. Urządzenie wykrywa temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego, a dzięki specjalnie wyczulonym czujnikom potrafi odczytywać informacje z jednego, określonego kierunku. Urządzenia doskonale sprawdzą się również do mierzenia temperatury pomieszczeń, podawanego posiłku czy wody, co sprawia, że są wielofunkcyjne, szczególnie w przypadku posiadania małych dzieci. Ponadto pracują bardzo cicho i mogą mierzyć temperaturę nawet w czasie snu badanej osoby.

Jakie są inne termometry dostępne na rynku?

Obecnie w wielu aptekach i sklepach znaleźć można specjalne termometry stworzone dla małych dzieci. Występują w formie smoczka, co sprawia, że są bardzo atrakcyjne w oczach malucha. W rzeczywistości jest to rodzaj termometru elektronicznego, który jednak może być posiada silikonową końcówkę i może być ssany jak normalny smoczek. Zaletą urządzenia jest nie tylko to, że jest małe, poręczne i wygodne, ale też niezastąpione w przypadku ruchliwych noworodków. Wynik pokazuje się na wyświetlaczu po upływie około 2 minut. Warto pamiętać, że na wpływ prawidłowego pomiaru mają pite płyny, dlatego należy mierzyć temperaturę po upływie powyżej 30 minut od wypicia ciepłego lub zimnego napoju. Innym rodzajem niestandardowych urządzeń do mierzenia temperatury ciała są termometry owulacyjne które pomagają w planowaniu ciąży. Posiadają specjalne wężyki, które można łatwo wprowadzić w miejsca intymne lub pod język.

Mało popularne, choć czasami nadal stosowane przez niektórych pacjentów są termometry paskowe. Nie są zbyt dokładne, dlatego mogą jedynie być wskazówką, czy mamy do czynienia z gorączką. Ich największą zaletą jest wygoda w użyciu niewielki rozmiar, dzięki czemu z łatwością można je mieć zawsze pod ręką. Idealnie nadadzą się podczas dłuższej podróży. Wystarczy przykleić pasek nad łukiem brwiowym, a po około 15 sekundach można odczytać wynik poprzez analizę barwy. Precyzyjne określenie koloru jednak może sprawić trudność, dlatego nie poleca się tej metody do mierzenia konkretnej temperatury. Na rynku wciąż można spotkać się z termometrami szklanymi, jednak szkodliwą rtęć zastąpiono bardziej bezpiecznymi substancjami, najczęściej alkoholem. Są bardzo tanie, jednak najlepiej nie wybierać ich do pomiaru temperatury dziecka. Szklana obudowa może ulec zniszczeniu, pomiar trwa około 5 minut, a wynik nie jest tak dokładny jak w przypadku termometrów elektronicznych.

Jakie czynniki mają wpływ na dokładność temperatury?

Decydując się na termometr bezdotykowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość wykonania. W tym wypadku nie warto kierować się najniższą ceną, aby mieć pewność, że dokonywane w przyszłości pomiary będą obiektywne. Najbardziej istotną kwestią w tego typu urządzeniu jest odpowiednia kalibracja. W przypadku termometrów, które jej nie posiadają, dokładność mierzonej temperatury może się różnić na skutek odmiennej temperatury w różnych pomieszczeniach. Dobry termometr bezdotykowy powinien w ciągu sekundy dokonywać kalibracji i bez względu na miejsce pomiaru pokazywać zawsze ten sam wynik temperatury ciała. Ta funkcja ma także duże znaczenie w przypadku mierzenia temperatury podawanego posiłku lub wody. Przed zakupem najlepiej sprawdzić dokładnie miejsce produkcji, okres gwarancji oraz funkcje.

W przypadku termometru dotykowego na dokładność pomiaru mają wpływ różnorodne czynniki. Przede wszystkim mają one związek z odpowiednim użyciem urządzenia. Bez względu na model tego typu termometru powinien bardzo dokładnie przylegać do skóry tak, aby nie dotykał ubrania. Należy także zadbać, aby część ciała, do której przykładamy urządzenie była sucha, z wyjątkiem jamy ustnej. Mierząc temperaturę dziecku powinno się przypilnować, aby nie poruszało się za bardzo podczas dokonywania pomiaru, gdyż wynik może wyjść nieprawidłowy. W tym celu wystarczy wytłumaczyć mu, aby przez chwilę nie wykonywało ruchów lub w przypadku maluchów zająć je oglądaniem książki lub bajki, obejmując przy tym i dociskając ich ramię do ciała. Jeśli mierzymy temperaturę w innych miejscach niż pacha, warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi głębokości wkładania urządzenia.

Opublikowano w: Sprzęt medyczny

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane