Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?

38362 Przeczytano
2 Oceniono
Ocena
5.0

Prawidłowy sposób mierzenia temperatury jest bardzo ważny, aby uzyskać poprawny wynik. W zależności od rodzaju termometru dokonywanie pomiaru nieco się różni. Wbrew również powszechnym przekonaniom nie istnieje precyzyjnie określona, stała temperatura dla każdego człowieka. W zależności od miejsca i godziny pomiaru oraz wieku pacjenta wartość może się wahać nawet do kilku stopni.

Mierzenie temperatury za pomocą elektronicznego termometru

Najczęściej w domowych apteczkach spotykane są elektroniczne termometry. Charakteryzują się łatwym użytkowaniem i bardzo często wielofunkcyjnością, gdyż można wybrać jedno z zalecanych miejsc pomiaru. W pierwszej kolejności należy wcisnąć przycisk włączający, a gdy na wyświetlaczu pojawi się symbol Lo i zacznie migać °C, można rozpocząć mierzenie temperatury. O końcowym wyniku informuje specjalny sygnał dźwiękowy. Wtedy należy wyciągnąć termometr, odczytać wartość i wyłączyć urządzenie. W przypadku klasycznego mierzenia temperatury powinno się bardzo dokładnie umieścić termometr pod pachą, aby ściśle i bezpośrednio do niej przylegał. Następnie należy cały czas przyciskać termometr ramieniem. Czas pomiaru powinien trwać około minuty.

Jeśli mierzymy temperaturę w ustach bardzo ważne jest, aby przed pomiarem odkazić urządzenie spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym i opłukać wodą. Po zdezynfekowaniu termometru wkładamy go głęboko pod język. Pomiar powinien być dokonywany przy zamkniętych ustach, jednak koniecznie zachowując ostrożność, aby nie przygryzać urządzenia. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzą się termometry w smoczku, które posiadają specjalne czujniki w silikonowej części do ssania. Mierząc temperaturę w odbycie należy najpierw nałożyć na końcówkę termometru odpowiednią ilość żelu intymnego na bazie wody, a następnie włożyć delikatnie urządzenie, najdalej do połowy długości. Dokonywanie pomiarów temperatury w uchu odbywa się z pomocą specjalnej, jednorazowej nakładki. Po nałożeniu jej i włączeniu termometru powinno się delikatnie wsunąć go do ucha. Uzyskany wynik będzie bardzo dokładny.

Szybkie i precyzyjnie mierzenie temperatury za pomocą termometru bezdotykowego

Obecnie termometry bezdotykowe, a właściwie elektroniczne termometry na podczerwień są najnowocześniejszymi urządzeniami do pomiaru temperatury. Posiadają specjalne czujniki, które odczytują temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego. Sensor umieszczony jest głęboko w tulejce, dzięki czemu dociera do niego promieniowanie tylko z jednego kierunku. Często urządzenia mają również czujniki odległości, co pozwala na dokonanie jeszcze bardziej dokładnego pomiaru. Najczęściej mierzenie temperatury za pomocą termometru bezdotykowego odbywa się na czole. W tym przypadku należy trzymać go prostopadle do środka czoła i zbliżać lub oddalać do momentu uzyskania pojedynczego punkciku światła. Oznacza to, że urządzenie znajduje się w odpowiedniej odległości, aby prawidłowo odczytać temperaturę ciała.

Jeśli termometr bezdotykowy znajduje się w nieodpowiedniej odległości od czoła daje wyraźny znak w postaci dwóch zamazanych i rozdzielonych punkcików światła. Po włączeniu należy zwolnić urządzenie i trzymać do momentu rozbłysku światełek. Wynik pojawi się na wyświetlaczu. Jeśli zachodzi taka potrzeba można wykonać od razu ponowny pomiar. W niektórych przypadkach po obniżeniu się gorączki, na czole występuje pot, który utrudnia prawidłowe odczytanie temperatury ciała. Wtedy można dokonać pomiaru na szyi trzymając urządzenie w odległości około 2,5 centymetra poniżej ucha zewnętrznego. Istnieją modele termometrów na podczerwień mierzących temperaturę od ucha. Wtedy wystarczy przytrzymać urządzenie w odpowiedniej odległości od błony bębenkowej. Wynik powinniśmy otrzymać w ciągu kilku sekund.

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała w zależności od poszczególnych czynników?

Na temperaturę człowieka wpływają różne czynniki, takie jak wiek, cykl dobowy czy miejsce pomiaru. Niemowlęta mają niedostatecznie wykształcony ośrodek termoregulacji, dlatego temperatura może się wahać między 36,2 ⁰C z samego rana a 37 ⁰C w ciągu dnia. Z kolei u osób starszych na skutek słabego krążenia krwi często pojawia się lekko obniżona temperatura ciała około 36,4 ⁰C. Duże znaczenie ma również pora dnia - najniższe wartości osiągniemy w godzinach nocnych, zaś najwyższe między godziną 10 a 18. Ponadto w zależności od pory roku, gorąca temperatura otoczenia może podwyższać wartość, a chłodna obniżać. U kobiet na temperaturę wpływa również faza cyklu menstruacyjnego, gdyż największa temperaturę zaobserwujemy w trakcie owulacji. Jeśli utrzymuje się na tym samym poziomie przez dłuższy czas to może oznaczać, że kobieta jest w ciąży.

Temperatura ciała człowieka może się różnić w zależności od miejsca pomiaru, dlatego warto mierzyć ją zawsze w tym samym miejscu, aby różnica była lepiej widoczna. Na skroni prawidłowa temperatura waha się między 36,3 ⁰C a 37,8 ⁰C, w uchu jest nieco mniejsza, gdyż wynosi między 35,8 ⁰C a 38⁰C. W jamie ustnej uzyskamy podobną wartość od 35,9 ⁰C do 37,5 ⁰C. Pod pachą optymalna temperatura to od 35,3 ⁰C do 37,1 ⁰C, zaś w odbytnicy 36,5 ⁰C do 37,9 ⁰C. Warto pamiętać, że na czas trwania aktywności fizycznej temperatura może się podnieść nawet o 0,5 ⁰C. Podobnie będzie w przypadku różnego rodzaju infekcji, które nie zawsze oznaczają chorobę. Temperatura w zakresie 37 ⁰C - 38 ⁰C nazywa się powszechnie stanem podgorączkowym. W większości przypadków jednak nie musi być identyfikowana ze stanem chorobowym, z wyjątkiem osób starszych lub przewlekle chorych.

Opublikowano w: Sprzęt medyczny

Zostaw komentarz

Komentarze

 • Napisany przez: Lilunia Data: 2020-06-03
  Ocena
  5.0

  Dla swojej córki kupiłam termometr haxe do uszka. Jestem zadowolona, nie zawiódł mnie, a pomiary wykonuje błyskawicznie.

 • Napisany przez: Ada Data: 2020-05-22
  Ocena
  5.0

  Ciężka jest ta walka z gorączką :// Zwłaszcza u dzieci, dlatego w końcu kupiłam sobie termometr na podczerwień z diagnostic i chociaż nie stresuję już dzieciaków pomiarami : )

Nowe produkty

Najczęściej kupowane