Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Badania wykrywające chorobę nowotworową

68 Przeczytano

Niestety prawidłowy tryb życia i sposób odżywiania nie są wszystkim, by zapewnić sobie dobre zdrowie. Konieczne są jeszcze działania zapobiegające. Mowa tutaj o właściwych badaniach, które systematycznie wykonywane są w stanie wykryć chorobę i pozwolić na wprowadzenie koniecznego leczenia. Tak właśnie dzieje się również w sytuacji wystąpienia choroby nowotworowej. Jakie zatem badania należy regularnie robić, by zapobiec rozwoju tej groźnej choroby?

Badanie krwi

Takim bazowym badaniem służącym do ogólnej diagnozy stanu zdrowia jest morfologia krwi. Badanie to pozwala ocenić elementy morfotyczne krwi, które nie tylko powiedzą nam na temat stanu zdrowia, ale także stanu zapalnego, infekcji, niedokrwistości czy innych procesów charakterystycznych dla rozwoju choroby nowotworowej. Na podstawie badania krwi można określić poziom markerów nowotworowych. Przykładem tutaj może być antygen PSA, który służy do kontroli problemów związanych z prostatą czy antygen CA 125, który pozwala na diagnozę raka jajnika.

Badanie USG

To badanie, które umożliwia ujrzenie struktur organów wewnętrznych, które znajdują się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę. Dzięki temu można skontrolować stan jamy brzusznej, tarczycy, piersi oraz narządów moczowo-płciowych. USG pozwala na wykrycie różnych problemów w budowie narządów czy też określenia ich przyczyny. Badanie USG traktowane jest jako badanie wstępne, służące do diagnozy narządów moczowo-płciowych, jamy brzusznej oraz miednicy.

Cytologia

Systematycznie wykonywane badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanów przedrakowych oraz przeciwdziałać wzrostowi nowotworu szyjki macicy. Im wcześniejsze wykrycie zmian, tym większa szansa na wyleczenie i powrót do zdrowia. Cytologia służy także do oceny czy występują infekcje dróg rodnych oraz inne komórki, które mogłyby się zmienić w komórki rakowe. Fakt ten powoduje, że badanie cytologiczne zaleca się robić raz w roku, a w przypadku osób, u których pojawiły się pewne nieprawidłowości znacznie częściej.

RTG klatki piersiowej

To badanie obrazowe, które pozwala na ocenę stanu płuc, dróg oddechowych, serca, naczyń, kości klatki piersiowej oraz fragmentu kręgosłupa. U dorosłych zaleca się wykonywanie tego badania w trakcie badań okresowych, służących do oceny zdolności do pracy raz na dwa lata. Osoby, które pracują w niebezpiecznych dla płuc warunkach bądź palą papierosy powinny poddawać się temu badaniu raz na rok. To podstawowe badanie, które pozwala na wykrycie pierwotnych i wtórnych nowotworów płuc, śródpiersia oraz chłoniaków.

Mammografia

To prześwietlenie rentgenowskie, które powinno się robić u kobiet po 40. roku życia co dwa lata, a po 50. roku życia co roku. Badanie to służy do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych u kobiet, u których nie uwidoczniły się żadne niepokojące sygnały. Przydatny jest również w trakcie diagnozy chorób piersi u kobiet, które zaobserwowały podejrzany guzek albo wykazują inne nieprawidłowe sygnały takie jak ból piersi czy wyciek wydzieliny.

Patronem tekstu jest Onkolog Warszawa.

Opublikowano w: Artykuł zewnętrzny

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane

Najnowsze wpisy