Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Zdrowe i mocne kości dzięki witaminie D3 i K2

1513 Przeczytano
1 Oceniono
Ocena
5.0

Aby zachować zdrowe kości, nie wystarczy dostarczać organizmowi wapnia. Wbrew naszemu przekonaniu, szklanka mleka lub jogurtu nie wzmocnią układu kostnego. Jeśli chcesz, aby kości były zdrowe, musisz przyjmować jeszcze odpowiednie dawki witaminy D3 oraz K2.

Przyjmowanie witamin D3 oraz K2, sprawi, że uchronisz się przed osteoporozą, zaburzeniami mineralizacji kości oraz zmniejszysz ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Witamina D3 kojarzy się nam ze słońcem. To dlatego, że jest ona produkowana, gdy nasza skóra jest wystawiona na promienie słoneczne. Nie jest to jednak zwykła witamina, tak naprawdę to hormon, który bardzo często nazywany jest  „witaminą życia”.

Witamina D3  bierze udział w wielu  ważnych procesach życiowych oraz dba o to, aby wszystko funkcjonowało prawidłowo w naszym organizmie. Świetnie wpływa na układ kostny, krążeniowy i trawienny. Poprawia także odporność i samopoczucie. Badania wykazały, że witamina D3 skutecznie obniża ryzyko zachorowania na raka.

Witamina K2 rzadko znajduje się w polskich produktach spożywczych. Dlatego, wielu z nas cierpi na jej niedobory. Niestety brak tej witaminy bardzo niekorzystnie wpływa na ludzki organizm i może prowadzić do wielu poważnych, a nawet śmiertelnych chorób.

Witamina D3 i K2 w walce o mocne kości

Aby nasze kości były mocne, niezbędny są wapń, witamina D3 i fosfor. Jednak badania pokazują, że nadmiar wapnia w diecie wcale nie oznacza prawidłowej mineralizacji kości. Wapń nie wchłania się do kości i nie mineralizuje ich, ale zalega w naczyniach krwionośnych, powodując następnie ich zwapnienie. Przyspiesza to zamykanie się światła naczyń, co z kolei może doprowadzić do osteoporozy i miażdżycy.

I tu ważną rolę odgrywa witamina K2 w postaci MK7. Odpowiednia absorpcja wapnia w organizmie jest regulowana przez białka: osteokalcynę oraz białka MGP. Do aktywacji ich niezbędna jest witamina K2 w postaci MK7. Aktywne białko MGP „wychwytuje” wtedy wapń z żył, chroniąc je przed zwapnieniem. Następnie wraz z osteokalcyną transportuje go do kości, wzmacniając tym samym ich strukturę i gęstość.

Szereg badań, nie potwierdza jednak efektywności stosowania samej witaminy K2 w celu zwiększenia gęstości kości. Potwierdzono, że dopiero łączne stosowanie witamin D3 i K2 przyczynia się do wzmocnienia struktury i gęstości kości.

Gdzie możemy znaleźć witaminę D3 i K2?

Szacuje się, że w Polsce na niedobór witaminy D cierpi aż 90 proc. populacji. Związane jest to z naszym współczesnym trybem życia, jak i warunkami atmosferycznymi. Powodują one, że ekspozycja na słońce jest zbyt mała.

Witaminę D możemy znaleźć w niektórych produktach spożywczych, np. rybach, jajkach, produktach mlecznych, wątróbce, olejach roślinnych oraz dojrzałych serach.

W przypadku witaminy K sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Największa ilość witaminy K2 MK7 występuje w japońskiej potrawie nazywanej Natto ze sfermentowanej soi. Danie to może nie przypaść jednak do gustu Europejczykom ze względu na bardzo specyficzny smak. W witaminę K2 bogate są sfermentowane potrawy oraz tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, które coraz rzadziej włączamy do swojego jadłospisu.

Aby uzupełnić niedobory zarówno witaminy D3, jak i K2, powinniśmy więc sięgnąć po suplementy diety. Unikalne połączenie obu znajdziesz w preparatach: Molekin D3 + K2, D-vitum K2, Vita Buer D3+K2, Olimp Gold-Vit D3+K2, Protego Witamina K2+D3, a także w połączeniu z wapniem: Molekin Osteo, Biowap Osteo, Kalcikinon.

Witamina K – cóż to takiego?

Wyróżniamy trzy rodzaje witaminy K:

 • Witamina K1 – filochinon, występuje naturalnie w roślinach, zwłaszcza w zielonych warzywach, K1 przechodzi bezpośrednio do wątroby i pomaga utrzymać odpowiednią krzepliwość krwi.
 • Witamina K2 – zwana także menachinon, wytwarzana przez bakterie w przewodzie pokarmowym, K2 idzie prosto do ścian naczyń krwionośnych, kości i tkanek innych niż wątroba. Odgrywa ona także rolę w usuwaniu wapnia z obszarów, w których nie powinno go być, czyli z tętnic i tkanek miękkich.
 • Witamina K3 – menadion, jest syntetyczną formą, której lepiej nie stosować, okazała się toksyczna dla niemowląt, którym ją wstrzyknięto.

Witaminę K2 możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

 • MK-4 (menachinon-4) – forma o krótkim łańcuchu, którą możemy znaleźć w maśle, żółtku i żywności pochodzenia zwierzęcego (gdy zwierzęta są karmione trawą) .
 • MK-7 (menachinon-7) – najbardziej popularna długołańcuchowa forma witaminy K2 występująca w fermentowanych produktach spożywczych.

To co ważne – trzeba wybierać suplementy, gdzie mamy menachinon-7, gdyż tylko to świadczy o naturalnie pozyskanej witaminie, taka witamina pozostaje w organizmie dłużej.

Dlaczego witaminy D3 i K2  są tak ważne?

Dla zdrowego serca

Spożywanie zbyt dużych ilości wapnia bez suplementacji magnezu, witaminy D3 i K2 prowadzi do zwapnienia tętnic. Dzięki witaminie K2 wapń dostaje się tam gdzie jego miejsce – do kości, nie osiadając w żyłach i tętnicach.

Dla zdrowych kości

Badania pokazały, że witamina K2 jest jedną z najbardziej potrzebnych substancji odżywczych dla długotrwałego zdrowia kości i jest ważniejsza niż wapno.

K2 jest niezbędna, żeby przetransportować wapno i inne minerały do tkanki kostnej, aby ją wzmocnić i zapobiegać zwapnianiu kości.

Badania pokazały, że witamina K jest efektywna nie tylko w profilaktyce i zatrzymaniu postępu osteoporozy, ale potrafi także naprawić powstałe już ubytki.

Dla redukcji żylaków

Z tego samego powodu, z którego witamina K jest zdrowa dla kości, może być pomocna w walce z żylakami. Witamina K2 jest potrzebna w produkcji białka, które pomaga uniknąć zwapnienia tętnic i żył.

Dla zdrowej jamy ustnej

Zdrowie jamy ustnej może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu, a witamina K2 ma na owo zdrowie jamy ustnej ogromny wpływ. Ta niepozorna witamina jest niezbędna dla remineralizacji (wbudowywanie odpowiednich minerałów w ścianki szkliwa ) i zapobiegania ubytkom.

Dla zdrowego mózgu

Najnowsze badania wykazały, że odpowiednie stężenie K2 w organizmie może ochraniać mózg przed zachorowaniem na Alzheimera.

Witamina K2 pomaga zapobiec zatrzymaniu w organizmie (wliczając w to mózg) nadmiaru wapnia, który to, szczególnie w mózgu, zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Inne badania przeprowadzone na chorych na Alzheimera dowiodły, że pacjenci w większości przypadków mają zdecydowany niedobór witaminy K2.

Dla zminimalizowania ryzyka nowotworu

Istnieje co najmniej kilka badań świetnie dokumentujących zależność pomiędzy wysokim spożyciem witaminy K2 i zmniejszonym ryzykiem zachorowania na nowotwory.

 • badanie na grupie chorych wykazało, że K2 może obniżyć ryzyko raka prostaty o 35%
 • naukowcy wykazali 63% różnicy ryzyka zachorowania na nowotwór u Europejczyków z najwyższym i najniższym poziomem K2 w diecie
 • w 2003 roku udowodniono, że K2 zmniejsza wzrost komórek nowotworowych w białaczce i nowotworze płuc
 • redukuje komórki nowotworowe w nowotworach wątroby, nawet tych groźnych
 • upośledza zdolność komórek do stymulowania wzrostu guza

Dla młodości i zdrowia skóry

Działanie K2 jest obiecujące także na polu zdrowia skóry. W taki sam sposób, w jaki chroni przed zwapnieniem tętnic, żył i tkanek gładkich, pomaga zatrzymać proces przedostawania się wapnia do elastyny w skórze.

Z tego powodu K2 może pomóc uelastycznić skórę i zapobiec powstawaniu zmarszczek.

Badania z 2011 roku pokazały, że kobiety z tendencją do zmarszczek, często mają też niższą gęstość kości.

Inne badania pokazały, że Japonki mają mniejszą tendencję do zmarszczek niż jakiekolwiek kobiety na świecie, co ma być zasługą natto – czyli produktu z fermentowanej soi bogatego w K2.

Opublikowano w: Farmaceuta radzi

Zostaw komentarz

Komentarze

 • Napisany przez: Agnieszka Data: 2018-03-07
  Ocena
  5.0

  Bardzo ciekawy artykuł :-) konkretne informacje bez zaśmiecania głowy niepotrzebnymi aspektami, czekam na więcej :-)

Nowe produkty

Najczęściej kupowane