Popularne posty

  • Język malinowy (truskawkowy) - przyczyny, objawy i leczenie
    Język malinowy (truskawkowy) - przyczyny, objawy i leczenie
    4317 Wyświetlenia

    Język malinowy, zwany również językiem truskawkowym, to jedno z najbardziej charakterystycznych objawów wielu chorób. Polega on na zmianie koloru języka na intensywnie czerwony lub różowy, a także na pojawieniu się charakterystycznego zapachu. Choć język malinowy może być jedynie objawem przejściowym, to w niektórych przypadkach może świadczyć o poważniejszych schorzeniach, takich jak choroby wątroby, niedokrwistość czy choroby autoimmunologiczne. W niniejszym artykule omówimy przyczyny...

    Czytaj dalej
  • Jak prawidłowo wykonać inhalację w domu?
    Jak prawidłowo wykonać inhalację w domu?
    4296 Wyświetlenia

    Inhalacje to metoda leczenia stosowana od wieków i nadal uważana za jedną z najbardziej skutecznych w przypadku chorób dróg oddechowych. Doskonale sprawdzą się zarówno na kaszel, katar czy zapchane zatoki, ale też na przewlekłe choroby, takie jak astma, różnego rodzaju alergie czy zapalenie oskrzeli. Obecnie nowoczesne urządzenia pozwalają na łatwe wykonywanie inhalacji w domu. Aby jednak czynność przebiegła prawidłowo należy zastosować się do kilku zasad.

    Czytaj dalej
  • Jakie mamy rodzaje łuszczycy?
    Jakie mamy rodzaje łuszczycy?
    3951 Wyświetlenia

    Łuszczyca to choroba dermatologiczna o charakterze przewlekłym i nawracającym. Dzieli się na różne rodzaje, rzadziej lub częściej występujące, które różnią się wyglądem i intensywnością zmian skórnych oraz miejscami pojawienia się objawów. Schorzenie można także podzielić na podtypy, które odróżniają się najczęstszą przyczyną i wiekiem zachorowania. Z tego względu warto przed podjęciem terapii skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania typu choroby i dobrania odpowiedniego leczenia.

    Czytaj dalej
  • Bakterie Legionella w wodzie — co warto wiedzieć? Jak zwalczać?
    Bakterie Legionella w wodzie — co warto wiedzieć? Jak zwalczać?
    3148 Wyświetlenia

    Bakterie z rodzaju Legionella to mikroorganizmy, które bytują między innymi w wodach powierzchniowych i sztucznych środowiskach wodnych. Legionella często występuje w instalacjach wodnych, skąd po przedostaniu się do płuc, może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Co należy wiedzieć o Legionelli, by się przed nią uchronić? 

    Czytaj dalej
  • Inhalacje - kiedy pomagają i dlaczego warto je robić?
    Inhalacje - kiedy pomagają i dlaczego warto je robić?
    3105 Wyświetlenia

    Inhalacje to klasyczna i wciąż popularna metoda terapii wziewnej, która umożliwia dotarcie leków do chorych sfer układu oddechowego. Doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku niegroźnych objawów przeziębienia, jak i w leczeniu ciężkich lub przewlekłych chorób. Mogą być stosowane przez każdego, w tym dzieci powyżej 1 roku życia. Warto je stosować, ponieważ skutecznie zapobiegają nieżytowi nosa i ułatwiają oddychanie.

    Czytaj dalej
  • Fagofobia: przyczyny, objawy i leczenie
    Fagofobia: przyczyny, objawy i leczenie
    3098 Wyświetlenia

    Fagofobia, czyli strach przed połykaniem, to jedno z najczęstszych zaburzeń lękowych związanych z jedzeniem. Osoby cierpiące na tę fobię doświadczają silnego niepokoju i lęku podczas jedzenia, szczególnie podczas połykania pokarmów stałych. Zaburzenie to może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak odwodnienie, utrata masy ciała i niedobory składników odżywczych. W tym artykule omówimy przyczyny fagofobii, objawy oraz sposoby leczenia tego zaburzenia.

    Czytaj dalej
  • Co to są dermokosmetyki?
    Co to są dermokosmetyki?
    3075 Wyświetlenia

    Czy znasz różnicę między dermokosmetykami a zwykłymi kosmetykami? Kto powinien je stosować, jak często i którym z produktów zaufać? Poznaj tajniki kosmetyków aptecznych.

    Czytaj dalej
  • Czy ashwagandha może zaszkodzić?
    Czy ashwagandha może zaszkodzić?
    3036 Wyświetlenia

    Ashwagandha to roślina adaptogenna, która harmonizuje pracę układu nerwowego, endokrynnego i immunologicznego. Ze względu na stresujące warunki życia wiele osób sięga po nią w celu zniwelowania napięcia nerwowego. Ponadto wspiera ona leczenie wielu chorób, w tym choroby Hashimoto, reumatoidalnego zapalenia stawów czy nieswoistego zapalenia jelit. Czy ashwagandha może zaszkodzić? Na co należy uważać, suplementując tę roślinę adaptogenną?

    Czytaj dalej
  • Olej z wiesiołka - właściwości i zastosowanie
    Olej z wiesiołka - właściwości i zastosowanie
    2915 Wyświetlenia

    Niepozorna roślina, która jest bardzo powszechna i niezwykle drogocenna zarazem. Rośnie niemal wszędzie - na polach, łąkach, nieużytkach miejskich, jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy,  że spogląda właśnie na wiesiołek. Olej z wiesiołka dwuletniego ma wiele korzystnych substancji dla naszego organizmu. Może być przyjmowany doustnie, a także aplikowany na skórę. Poznaj szereg korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie oleju z wiesiołka. 

    Czytaj dalej
  • Afantazja: kiedy umysł nie potrafi wyobrazić sobie obrazów
    Afantazja: kiedy umysł nie potrafi wyobrazić sobie obrazów
    2887 Wyświetlenia

    Afantazja to rzadkie zaburzenie, które polega na braku zdolności do wyobrażania sobie obrazów w umyśle. Osoby cierpiące na afantazję nie są w stanie wizualizować obiektów, miejsc czy ludzi, co może wpłynąć na ich zdolność do zapamiętywania informacji oraz na ich kreatywność. W artykule omówimy przyczyny afantazji, jej objawy oraz sposoby leczenia. Dowiemy się także, jakie są skutki tego zaburzenia dla codziennego życia i jakie strategie można zastosować, aby sobie z nim poradzić.

    Czytaj dalej
  • Badanie moczu - jak uniknąć błędów przedlaboratoryjnych?
    Badanie moczu - jak uniknąć błędów przedlaboratoryjnych?
    2883 Wyświetlenia

    Coraz większa świadomość zdrowotna pacjentów znajduje swoje odzwierciedlenie w szerokim zakresie dostępnych na rynku badań diagnostycznych. Jednym z najstarszych i najpowszechniejszych z nich jest badanie ogólne moczu będące próbą nieinwazyjną i przyjazną dla pacjenta. Jak w każdym badaniu musimy jednak pamiętać o paru ważnych zasadach, tak aby uniknąć błędów przedlaboratoryjnych obciążających wyniki.

    Czytaj dalej
  • Próba oszustwa dotycząca przesyłek. Drogi pacjencie zachowaj ostrożność!
    Próba oszustwa dotycząca przesyłek. Drogi pacjencie zachowaj ostrożność!
    2843 Wyświetlenia

    W ostatnich dniach od naszych pacjentów dostajemy niepokojące sygnały, dotyczące wiadomości e-mail związanych z przesyłkami kurierskimi. Dodatkowo w sieci, w ostatnim czasie pojawiło się sporo artykułów (np. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25710912,uwaga-na-internetowych-oszustow-kobieta-miala-doplacic-89-groszy.html), o zorganizowanych próbach oszustwa.

    Czytaj dalej
Showing 13 to 24 of 1090 (91 Pages)