- +Na alergię i katar - leki i preparaty
- +Dermokosmetyki
- +Dla kobiet
- +Dla mężczyzn
- +Higiena jamy ustnej
- Do higieny uszu - preparaty, spray'e, krople
- Kosmetyk
- +Mama i dziecko
- +Naturalnego pochodzenia
- +Odporność organizmu
- Na pamięć i koncentracja - leki, suplementy, preparaty
- +Preparaty i leki przeciwbólowe
- +Problemy skórne
- +Przeziębienie i grypa
- +Seks, zdrowie intymne
- Preparaty i suplementy na poprawę skóry, włosów i paznokci
- +Sprzęt medyczny
- +Stawy, mięśnie i kości
- +Środki higieniczne i opatrunkowe
- +Układ krążenia
- +Układ nerwowy
- +Układ oddechowy
- +Układ pokarmowy
- +Witaminy i minerały
- +Zdrowe oczy
- +Zioła
- +Znane marki
Witamina B3 - wiedza w pigułce
Witamina B3, znana też jako witamina PP bądź niacyna, pełni niezwykle ważną funkcję w organizmie każdego człowieka. Wpływa ona na skórę, bierze udział w wielu procesach metabolicznych, układ pokarmowy oraz nerwowy. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Co jest źródłem witaminy B3? Jaka jest jej rola w organizmie? Sprawdź!
Rola witaminy B3 w organizmie
Niacyna pełni w organizmie ludzkim wiele bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim, jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania obwodowego układu nerwowego oraz mózgu. Wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz poprawia funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych. Jest ona nieodłącznym elementem, który bierze udział w syntezie hormonów sterydowych. Witamina B3 pełni niezwykle ważną rolę w syntezie insuliny oraz wywiera korzystny wpływ na wygląd skóry.
W ostatnich latach coraz częściej mówi się też o pozytywnym wpływie witaminy PP na psychikę człowieka. Jej regularne przyjmowanie pomocne jest podczas leczenia m.in. depresji czy innych zaburzeń psychicznych i hormonalnych.
W jakich produktach znajduje się witamina B3?
Największa ilość witaminy B3 znajduje się w mięsie oraz wszelkiego rodzaju przetworach mięsnych. Nie brakuje jej także w orzechach arachidowych, pestkach dyni, pistacjach, nasiona sezamu, serach, nasionach soi oraz drożdżach spożywczych. Witaminę PP zawierają też produkty zbożowe, ziemniaki, ryby, rośliny strączkowe, mleko oraz rośliny liściaste. W niewielkich ilościach występuje również w herbacie i kawie.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że witamina B3 występuje w żywności w postaci kwasu nikotynowego oraz jego amidu. Większe ilości tego kwasu występują w produktach pochodzenia zwierzęcego, a amid kwasu nikotynowego znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego.
Niewłaściwa ilość witaminy B3 w organizmie
Mówiąc o niewłaściwej ilości witaminy B3 w organizmie człowieka, można wyróżnić dwie sytuacje: jej nadmiar oraz jej niedobór.
- Nadmiar witaminy B3. W warunkach fizjologicznych, kiedy organizm ludzki pracuje prawidłowo, nadmiar witaminy PP usuwany jest wraz z moczem. Dodatkowa, nadmierna suplementacja witaminy wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Pierwszymi objawami zażywania zbyt dużej dawki witaminy jest zaczerwienienie twarzy oraz uderzenia gorąca. Bagatelizowanie takiego stanu rzeczy może prowadzić do pojawienia się objawów skórnych oraz uszkodzenia wątroby. Niekiedy obserwowana jest też arytmia serca, ostra niewydolność wątroby oraz podwyższenie poziomu cukru we krwi.
- Niedobów witaminy B3. Niedobór witaminy B3 objawia się przede wszystkim zaburzeniami skórnymi oraz sygnałami ze strony układu pokarmowego i nerwowego. Zbyt mała ilość witaminy prowadzi do pogorszenia stanu skóry, która staje się szorstka. Na jej powierzchni można zaobserwować także stany zapalne oraz przebarwienia. Wielu pacjentów zmaga się też z problemami neurologicznymi oraz pelagrą - groźną dla zdrowia chorobą, której towarzyszą zaburzenia psychiczne, nieprawidłowa przemiana materii i metabolizmu cukrów oraz biegunka.
Dzienne spożycie witaminy B3
To, ile witaminy B3 potrzebuje dany organizm, uzależnione jest od wieku oraz płci wybranej osoby. Najmniejszej dawki, która wynosi mniej niż 14 mg potrzebują dzieci do 6 roku życia. Nieco więcej, bo pomiędzy 14 a 16 mg to zalecana dawka witaminy dla dorosłych kobiet i mężczyzn. Największą ilość witaminy, bo aż 17-18 mg powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dzienne zapotrzebowanie wzrasta też o osób, które stosują środku antykoncepcyjne, zmagają się z niedoborem białka lub chorują na nowotwór.
Powiązane wpisy
-
Co robić z bezsennością będąc w ciąży?
February 1st 2021284 wyświetleńChoć ciąża to dla kobiety zwykle jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu, zachodzące w tym czasie w jej ciele...Czytaj dalej -
Chirurgia plastyczna nie tylko dla gwiazd ekranu
February 2nd 2021265 wyświetleńChirurg plastyczny to specjalista, który zajmuje się korekcją defektów urody – zarówno tych wrodzonych jak i nabytych...Czytaj dalej -
Dla kogo przeznaczone są wkładki ortopedyczne?
February 2nd 2021377 wyświetleńZ medycznego punktu widzenia bardzo trudno jest znaleźć idealne obuwie. Producenci skupiają się na modnym i...Czytaj dalej -
Dlaczego woda gazowana smakuje lepiej?
February 2nd 2021581 wyświetleńZdrowy sposób odżywiania zyskuje sobie coraz większe rzesze zwolenników. Pijemy coraz więcej wody, stopniowo...Czytaj dalej -
Na czym polegają turnusy rehabilitacyjne?
February 2nd 2021343 wyświetleńRehabilitacja to ważny etap procesu leczenia, warunkujący powrót pacjenta do pełnej sprawności po kontuzji, chorobie...Czytaj dalej
Kategorie bloga
Najnowsze wpisy
-
-
Dlaczego warto myć zęby szczoteczką soniczną?Opublikowany w: Artykuły zewnętrzne43 wyświetleńCzytaj dalej
-
Popularne wpisy
-
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?Opublikowane w: Sprzęt medyczny54425 wyświetleńCzytaj dalej
-
Hemoroidy czyli guzki krwawnicze - co warto o nich wiedzieć?Opublikowane w: Układ pokarmowy11429 wyświetleńCzytaj dalej
-
Rodzaje termometrów, a ich dokładnośćOpublikowane w: Sprzęt medyczny11055 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ewa Szubertowska, właścicielka internetowej apteki - Apteka CUD, wyróżniona złotą statuetką Anioła Farmacji!Opublikowane w: Aktualności7731 wyświetleńCzytaj dalej
-
Gorączka - domowe sposoby na obniżenie temperaturyOpublikowane w: Sprzęt medyczny7399 wyświetleńCzytaj dalej
Wyróżnione posty
-
Kiedy należy zgłosić się do neurologa?Opublikowany w: Artykuły zewnętrzne72 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Pomyśl o szczepieniu na grypę - podziękujesz sobie później92 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 są tak istotne dla zdrowia?172 wyświetleniaCzytaj dalej
-
-
Zostaw komentarz