- +Na alergię i katar - leki i preparaty
- +Kosmetyki i dermokosmetyki
- +Dla kobiet
- +Dla mężczyzn
- +Higiena jamy ustnej
- Do higieny uszu - preparaty, spray'e, krople
- +Mama i dziecko
- +Odporność organizmu
- Na pamięć i koncentracja - leki, suplementy, preparaty
- +Preparaty i leki przeciwbólowe
- +Problemy skórne
- AZS - atopowe zapalenie skóry
- Brodawki i kurzajki
- Grzybica
- Łupież
- Łuszczyca
- Odparzenia
- Oparzenia powierzchniowe
- Opryszczka
- Rany i podrażnienia
- Regulatory potliwości
- Skóra naczynkowa
- Sucha skóra
- Trądzik
- Wszawica
- Wypadanie włosów, łysienie androgenowe
- Odciski
- Trądzik różowaty
- Pielęgnacja skóry po chemio i radioterapii
- Ukąszenia owadów
- Blizny
- Ospa
- Świerzb, mięczak zakaźny
- +Przeziębienie i grypa
- +Seks, zdrowie intymne
- Preparaty i suplementy na poprawę skóry, włosów i paznokci
- +Sprzęt medyczny
- Ciśnieniomierze
- Inhalatory
- Termometry
- Testy diagnostyczne
- +Opaski, stabilizatory, ortezy, pasy
- Wózki inwalidzkie
- Balkoniki, chodziki, podpórki
- Poduszki rehabilitacyjne
- Fotele geriatryczne pionizujące
- Łóżka rehabilitacyjne
- Artykuły rehabilitacyjne (maty, piłki, wałki)
- +Akcesoria diagnostyczne
- Akcesoria medyczne (bańki, kasetki, stetoskopy i inne)
- Rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe
- Produkty ortopedyczne
- Pulsoksymetry
- +Stawy, mięśnie i kości
- +Środki higieniczne i opatrunkowe
- Bandaże i siatki opatrunkowe
- Chusteczki higieniczne, pielęgnacyjne, nasączone
- Gazy i kompresy
- Opatrunki, plastry, przylepce
- Pieluchy, pieluchomajtki dla dorosłych
- Płatki, patyczki, wata, lignina
- Podkłady higieniczne i prześcieradła
- Podpaski, tampony, wkładki
- Środki do dezynfekcji
- Kompresy żelowe ciepło-zimno
- Opatrunki i produkty na odleżyny
- +Układ krążenia
- +Układ nerwowy
- +Układ pokarmowy
- Biegunka
- Błonnik
- Choroba lokomocyjna i wymioty
- Na apetyt
- Na jelita
- Na trawienie
- Na trzustkę - leki preparaty
- Na wątrobę - leki, preparaty
- Na żołądek - leki i preparaty
- Probiotyki
- Na przeczyszczenie i zaparcia - leki i preparaty
- Na wzdęcia - leki i preparaty
- Zgaga, nadkwaskowość i niestrawność
- Zespół jelita drażliwego
- Pasożyty
- Nietolerancja laktozy
- Żywienie w chorobie
- +Witaminy i minerały
- +Zdrowe oczy
- +Zioła
- +Znane marki
- Wszyscy producenci
Pielęgnacja włosów - co warto wiedzieć?
Na wygląd włosów ma wpływ wiele różnorodnych czynników, takich jak codzienne nawyki, dieta czy stan zdrowia. Duże znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja z użyciem kosmetyków dostosowanych do danego typu włosa. Z tego względu należy zawsze zwracać uwagę na skład produktów. Poza tym stosując się do kilku prostych zasad możemy osiągnąć zaskakująco pozytywne efekty.
Jak prawidłowo rozpoznać rodzaj włosów?
Zasady pielęgnacji włosów w zależności od ich rodzaju mogą się nieco różnić. Z tego powodu w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie potrzeby mają włosy i z jakimi problemami najczęściej się borykają. Czasami może być to trudne do określenia, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty. Do określenia typu włosów potrzebna będzie obserwacja ich kondycji przed umyciem. W tym celu powinno się zwrócić uwagę nie tylko na same włosy, ale też skórę głowy. Pomoże w tym przeczesanie, a następnie podzielenie włosów na poszczególne partie - na przodzie, tyle, bokach i karku. Ważne, aby zwrócić uwagę, czy włosy wypadają, przetłuszczają się, są trudne do ułożenia oraz jak często występuje łupież. Liczą się także kryteria, takie jak rodzaj i jakość włosów, średnica, gęstość, elastyczność i sprężystość, skręt czy dokonywane zabiegi.
Włosy dzielą się na kilka podstawowych typów. Normalne mają zdrowy i naturalny wygląd - są sprężyste i pełne blasku, a przy tym nie przetłuszczają się, nie puszą, nie elektryzują nadmiernie i łatwo się układają. Włosy suche są szorstkie w dotyku, pozbawione blasku, a przy tym bardzo trudne do ułożenia i elektryzują się. Często przyczyną jest niedobór wydzielanego sebum oraz szereg czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, promieniowanie UV czy źle przeprowadzone zabiegi fryzjerskie. Włosy przetłuszczające się bardzo często są nieprzyjemne w dotyku i świecą się. Ten typ ma skłonności do łupieżu i wypadania. Przyczynia się do tego nadmierne wydzielanie sebum, które obciąża włosy. Włosy cienkie i delikatne charakteryzują się z kolei łamliwością i rozdwajaniem. Szybko tracą połysk i sprężystość, a przy tym są trudne do ułożenia i elektryzują się. Włosy zniszczone i uwrażliwione są suche, szorstkie i matowe. Bardzo łatwo się plączą i trudno je rozczesać. W przypadku włosów mieszanych problemem jest przetłuszczająca się górna część w połączeniu z suchymi końcówkami.
Podstawą są dobrze dobrane kosmetyki
W zależności od rodzaju włosów potrzebne są inne kosmetyki. Szampon powinien być dopasowany do skóry głowy, gdyż jego głównym zadaniem jest oczyszczanie i zmywanie resztek środków do stylizacji, a w razie potrzeby pomoc w pozbyciu się łupieżu. Z kolei odżywkę należy wybrać na podstawie rodzaju i stanu włosów, dzięki czemu zaspokoi ich potrzeby. Jeśli włosy są w złej kondycji i nieprawidłowo funkcjonują można również stosować 2 razy w tygodniu maskę. Wnika ona w głąb włosa i dostarcza potrzebnych składników. Warto jednak pamiętać, aby stosować się do wskazówek producenta, gdyż niektóre maski nakłada się po umyciu włosów, a inne przed myciem na określoną ilość czasu. Dla osób, które mają problemy z włosami polecane są dermokosmetyki do włosów. Zawierają one substancje aktywne, które skutecznie leczą poszczególne dolegliwości.
Dla osób, które posiadają włosy normalne do pielęgnacji wystarczy mycie 2-3 razy w tygodniu szamponem zapewniającym odpowiedni poziom wilgotności i regulujący pracę gruczołów łojowych. Zabieg uzupełnia stosowanie lekkiej odżywki o delikatnym składzie, co podkreśli ich zdrowy wygląd i naturalny blask oraz ochroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do włosów suchych najlepiej sprawdzą się kosmetyki głęboko nawilżające. Warto także stosować filtry UV, zrezygnować z układania termalnego, a w przypadku suszenia używać koncentratora czyli długiej końcówki i zimnego strumienia powietrza. Włosy przetłuszczające się powinny być codziennie myte, najlepiej przy użyciu produktów do skóry z łojotokiem, gdyż działają antybakteryjnie i regulują wytwarzanie sebum. Należy ograniczyć środki do stylizacji, które nadmiernie obciążają. Włosy cienkie wymagają specjalnego traktowania, dlatego warto wybierać lekkie, nietłuste odżywki dodające objętości i stosować kosmetyki pogrubiające. Podstawą pielęgnacji włosów mieszanych jest regulowanie wydzielania sebum i nawilżanie włosów na całej długości. Na końcówki można również używać specjalnych odżywek, olejków lub serum. W przypadku zniszczonych włosów powinno się stawiać na regenerację poprzez optymalny poziom nawilżenia. Idealnie nadadzą się kosmetyki z keratyną, proteinami i licznymi składnikami odżywczymi.
Jak dbać o kondycję włosów każdego dnia?
Podstawą pielęgnacji jest prawidłowe mycie włosów. Nie wystarczy wybrać odpowiedni szampon, ale też trzeba wiedzieć, w jaki sposób wykonywać zabieg. Powinno się dostosować jego częstotliwość do własnych potrzeb, pamiętając, że zbyt częste lub rzadkie mycie może spowodować nasilenie problemów. Używając szamponu należy przede wszystkim myć nim skórę głowy. Wystarczy lekko wmasować niewielką ilość szamponu opuszkami palców wykonując okrężne ruchy, pilnując, aby nie pocierać i nie szarpać włosów. W efekcie powstała piana usunie wszelkie zanieczyszczenia. Warto myć włosy dwukrotnie, aby w pierwszej kolejności rozluźnić cząsteczki brudu, a następnie dokładnie oczyścić skórę głowy. Woda do spłukiwania powinna być letnia, gdyż zbyt ciepła może wysuszać, niszczyć strukturę włosa i pobudzać pracę gruczołów łojowych, zaś zimna wyziębić cebulki i doprowadzić do wypadania włosów.
Odżywkę należy stosować podczas każdego mycia włosów. Powinno się ją nakładać na wilgotne, lekko osuszone ręcznikiem włosy, gdyż mokre mogą spowodować rozrzedzenie produktu, a w efekcie substancje odżywcze nie wchłoną się tak jak powinny. Najlepiej delikatnie wcierać kosmetyk od nasady w kierunku końcówek. W przypadku długich włosów nie ma potrzeby używania odżywki do najwyższej partii włosów, gdyż są one same w sobie mocne. Po kilku minutach od nałożenia odżywki można ją spłukać. Bardzo ważne jest, aby zrobić to dokładnie i nie pozostawić nawet odrobiny produktu na włosach, gdyż może to je obciążać i w efekcie podrażniać skórę głowy. Najzdrowsze rozwiązanie to pozwolić włosom naturalnie wyschnąć. Nie każdy jednak ma tyle czasu, aby zrezygnować z używania suszarki. W takiej sytuacji należy przestrzegać odpowiednich zasad - suszyć partiami zaczynając od spodu za pomocą koncentratora w odległości minimum 20 centymetrów od głowy, najlepiej zimnym strumieniem powietrza. Warto przed suszeniem zastosować również kosmetyk termoochronny. Przed użyciem lokówki lub prostownicy włosy muszą być koniecznie suche.
Produkty powiązane
-
ELODERM Szampon 200ml, POLPHARMA
Cena:31,00 złSzampon Eloderm jest produktem, przeznaczonym emoliencyjnym, przeznaczonym do... -
BIOTEBAL Odżywka przeciw wypadaniu włosów 200ml, POLPHARMA
Cena:18,90 złOdżywka przeciw wypadaniu włosów Biotebal została opracowana przy współpracy... -
DERMEDIC CAPILARTE Szampon kojący, 300ml, BIOGENED
Cena:24,88 złSzampon kojący do włosów i wrażliwej skóry głowy 300ml. -
DERMEDIC CAPILARTE Szampon kuracja stymulująca wzrost włosów, 300ml, BIOGENED
Cena:48,90 złSzampon kuracja stymulująca wzrost włosów 300ml. -
DX2 Szampon dla mężczyzn, przeciw siwieniu ciemnych włos, 150 ml, Aflofarm
Cena:27,99 złSystematyczne stosowanie szamponu DX2 przeciw siwieniu ciemnych włosów... -
PHARMACERIS H STIMULINUM Odżywka stymulująca wzrost włosów 150 ml
Cena:53,00 złFormuła odżywki zadedykowana jest specjalnie dla kobiet i mężczyzn z...
Powiązane wpisy
-
Co to są dermokosmetyki?
Opublikowany w: DermokosmetykiJuly 13th 20183211 wyświetleńCzy znasz różnicę między dermokosmetykami a zwykłymi kosmetykami? Kto powinien je stosować, jak często i którym z...Czytaj dalej
-
Jak skutecznie chronić się przed słońcem? Poznaj dermokosmetyki z filtrem!
Opublikowany w: DermokosmetykiJuly 13th 20181678 wyświetleńLato w pełni! Zanim jednak całkowicie oddasz się opalaniu, zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jak wybrać...Czytaj dalej
-
Dermokosmetyki czy kosmetyki naturalne?
Opublikowany w: DermokosmetykiJuly 13th 20182206 wyświetleńNadszedł czas zakupów kosmetycznych. Stoisz przed półką z produktami i… Co teraz? Który kosmetyk jest rzeczywiście...Czytaj dalej
-
Zasady pielęgnacji włosów
Opublikowany w: DermokosmetykiJuly 15th 20181209 wyświetleńPiękne i zadbane włosy dodają pewności siebie, uroku oraz zwiększają pozytywny odbiór ogólnej prezencji. W związku z...Czytaj dalej
-
Rodzaje dermokosmetyków do włosów
Opublikowany w: DermokosmetykiJuly 18th 20181209 wyświetleńDermokosmetyki, inaczej nazywane kosmetykami hipoalergicznymi czy kosmeceutykami, to produkty, które łączą dwie...Czytaj dalej
Kategorie bloga
- Dermokosmetyki (14)
- Aktualności (126)
- Sprzęt medyczny (8)
- Problemy skórne (11)
- Układ pokarmowy (37)
- Układ krążenia (16)
- Układ moczowo-płciowy (20)
- Profilaktyka i prewencja (37)
- Układ nerwowy (11)
- Artykuły sponsorowane (129)
- Encyklopedia chorób (899)
- Układ kostny (1)
- Atlas anatomiczny (39)
- Układ limfatyczny (0)
- Układ oddechowy (0)
- Układ mięśniowy (0)
- Układ hormonalny (0)
- Układ powłokowy (0)
- Układ zmysłów (0)
Najnowsze wpisy
Popularne wpisy
-
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?Opublikowane w: Sprzęt medyczny60354 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ból śledziony: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenieOpublikowane w: Encyklopedia chorób21500 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ból pleców w nocy: przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie i zapobieganieOpublikowane w: Encyklopedia chorób16942 wyświetleńCzytaj dalej
-
Drżenie ciała: przyczyny, objawy i leczenieOpublikowane w: Encyklopedia chorób14803 wyświetleńCzytaj dalej
-
Hemoroidy czyli guzki krwawnicze - co warto o nich wiedzieć?13961 wyświetleńCzytaj dalej
Wyróżnione posty
-
Ubezpieczenie szpitalne dla osób z chorobami przewlekłymi – czy warto je mieć?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane227 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Ubezpieczenie na życie i zdrowie — w przypadku jakich chorób zapewnia pomoc?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane335 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Magnez 400 mg – w trosce o zdrowy układ nerwowy. Jakie są zalety jego stosowania?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane841 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Czy łuszczycę można wyleczyć?Opublikowany w: Artykuły sponsorowane1073 wyświetlenia 1 komentarzCzytaj dalej
-
Rodzaje niedoskonałości skóry i sposoby ich usuwaniaOpublikowany w: Artykuły sponsorowane1264 wyświetleniaCzytaj dalej
Zostaw komentarz