- +Na alergię i katar - leki i preparaty
- +Dermokosmetyki
- +Dla kobiet
- +Dla mężczyzn
- +Higiena jamy ustnej
- Do higieny uszu - preparaty, spray'e, krople
- Kosmetyk
- +Mama i dziecko
- +Naturalnego pochodzenia
- +Odporność organizmu
- Na pamięć i koncentracja - leki, suplementy, preparaty
- +Preparaty i leki przeciwbólowe
- +Problemy skórne
- +Przeziębienie i grypa
- +Seks, zdrowie intymne
- Preparaty i suplementy na poprawę skóry, włosów i paznokci
- +Sprzęt medyczny
- +Stawy, mięśnie i kości
- +Środki higieniczne i opatrunkowe
- +Układ krążenia
- +Układ nerwowy
- +Układ oddechowy
- +Układ pokarmowy
- +Witaminy i minerały
- +Zdrowe oczy
- +Zioła
- +Znane marki
Masz chorą śledzionę? Te objawy powinny cię zaniepokoić
Spełnia szereg funkcji w organizmie, choć przez to, że da się bez niej żyć, bywa niedocenianym narządem. Śledziona, bo to o niej właśnie mowa, z wielu powodów może ulegać powiększeniu. W takiej sytuacji należy znaleźć przyczynę takiego stanu, ponieważ jest to objaw towarzyszący wielu schorzeniom – również tym, które występują stosunkowo rzadko i sprawiają spore trudności diagnostyczne.
Funkcje śledziony w organizmie
Do głównych zadań śledziony należy degradacja zużytych krwinek oraz wytwarzanie limfocytów, które są odpowiedzialne za unieszkodliwianie różnego typu drobnoustrojów atakujących ludzki organizm. Śledziona jest również swoistym magazynem, który w razie potrzeby potrafi znacznie zwiększyć swoją objętość, aby przechowywać krew. Na etapie życia płodowego jest natomiast odpowiedzialna za proces powstawania czerwonych krwinek.
Objawy powiększenia śledziony (splenomegalii)
W przypadku powiększenia śledziony, która może stać się wyczuwalna podczas ucisku górnej części lewej strony jamy brzusznej, mogą pojawić się takie objawy jak: nudności, brak apetytu, osłabienie, dyskomfort oraz uczucie pełności w jamie brzusznej. Są to objawy niezbyt specyficzne, dlatego, zwłaszcza gdy powiększenie śledziony jest niewielkie czy słabo wyczuwalne, nie od razu muszą sugerować problem właśnie z tym narządem.
Co może oznaczać powiększona śledziona?
Lista przyczyn powiększenia śledziony jest stosunkowo obszerna. Jedną z nich są rozmaite infekcje wirusowe, takie jak mononukleoza czy cytomegalia, ale również zakażenia pierwotniakami (np. toksoplazmoza).
Śledziona powiększa się również w przypadku anemii hemolitycznych, w których dochodzi do nadmiernego rozpadu krwinek czerwonych. Niektóre z chorób metabolicznych, takich jak choroba Gauchera czy mukopolisacharydozy także objawiają się m.in. powiększeniem śledziony. Podobnie jest w przypadku ostrych czy przewlekłych białaczek oraz chłoniaków.
Zaskakujący może być fakt, że splenomegalia pojawia się też w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów czy tocznia rumieniowatego układowego.
Śledziona a choroby rzadkie
W przebiegu wielu chorób rzadkich, między innymi wymienionych powyżej: choroby Gauchera i mukopolisacharydoz, dochodzi do powiększenia śledziony. Ten niespecyficzny objaw może być ważnym elementem diagnostycznej układanki, która pozwoli na postawienie właściwego rozpoznania.
Świadomość istnienia chorób rzadkich w społeczeństwie jest wciąż zbyt mała, co powoduje, że wielu pacjentów przez długie lata może poszukiwać właściwej przyczyny swoich dolegliwości. Fundacja Saventic dąży do tego, by jak najwięcej osób dowiedziało się o istnieniu chorób rzadkich oraz skorzystało z pomocy w diagnostyce, jeśli tylko jej potrzebuje.
Każdy, kto podejrzewa u siebie występowanie schorzenia rzadkiego, może zgłosić się do Fundacji i bezpłatnie skorzystać z pomocy lekarzy specjalizujących się w chorobach rzadkich. Obszerną bazę wiedzy i więcej informacji na temat samej pomocy skierowanej dla pacjentów znajdziesz na stronie internetowej https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/splenomegalia-powiekszona-sledziona/.
Powiązane wpisy
-
Co robić z bezsennością będąc w ciąży?
February 1st 2021284 wyświetleńChoć ciąża to dla kobiety zwykle jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu, zachodzące w tym czasie w jej ciele...Czytaj dalej -
Chirurgia plastyczna nie tylko dla gwiazd ekranu
February 2nd 2021265 wyświetleńChirurg plastyczny to specjalista, który zajmuje się korekcją defektów urody – zarówno tych wrodzonych jak i nabytych...Czytaj dalej -
Dla kogo przeznaczone są wkładki ortopedyczne?
February 2nd 2021377 wyświetleńZ medycznego punktu widzenia bardzo trudno jest znaleźć idealne obuwie. Producenci skupiają się na modnym i...Czytaj dalej -
Dlaczego woda gazowana smakuje lepiej?
February 2nd 2021581 wyświetleńZdrowy sposób odżywiania zyskuje sobie coraz większe rzesze zwolenników. Pijemy coraz więcej wody, stopniowo...Czytaj dalej -
Na czym polegają turnusy rehabilitacyjne?
February 2nd 2021343 wyświetleńRehabilitacja to ważny etap procesu leczenia, warunkujący powrót pacjenta do pełnej sprawności po kontuzji, chorobie...Czytaj dalej
Kategorie bloga
Najnowsze wpisy
-
-
Dlaczego warto myć zęby szczoteczką soniczną?Opublikowany w: Artykuły zewnętrzne43 wyświetleńCzytaj dalej
-
Popularne wpisy
-
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę oraz jakie są jej normy?Opublikowane w: Sprzęt medyczny54425 wyświetleńCzytaj dalej
-
Hemoroidy czyli guzki krwawnicze - co warto o nich wiedzieć?Opublikowane w: Układ pokarmowy11429 wyświetleńCzytaj dalej
-
Rodzaje termometrów, a ich dokładnośćOpublikowane w: Sprzęt medyczny11055 wyświetleńCzytaj dalej
-
Ewa Szubertowska, właścicielka internetowej apteki - Apteka CUD, wyróżniona złotą statuetką Anioła Farmacji!Opublikowane w: Aktualności7731 wyświetleńCzytaj dalej
-
Gorączka - domowe sposoby na obniżenie temperaturyOpublikowane w: Sprzęt medyczny7398 wyświetleńCzytaj dalej
Wyróżnione posty
-
Kiedy należy zgłosić się do neurologa?Opublikowany w: Artykuły zewnętrzne72 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Pomyśl o szczepieniu na grypę - podziękujesz sobie później92 wyświetleniaCzytaj dalej
-
Dlaczego kwasy tłuszczowe Omega-3 są tak istotne dla zdrowia?172 wyświetleniaCzytaj dalej
-
-
Zostaw komentarz