Jak utrzymać skórę ciała w dobrej kondycji?
Każda kobieta chciałaby cieszyć się jak najdłużej młodym i zdrowym wyglądem. Aby utrzymać skórę ciała w dobrej kondycji, należy zadbać o jej codzienną pielęgnację i zdrowy styl życia. W zależności od rodzaju skóry, wieku czy pory roku mogą być potrzebne w tym celu inne kosmetyki. Stosując się jednak do kilku istotnych zasad można uniknąć przedwczesnych oznak starzenia się.
Codzienna pielęgnacja ciała podstawą zdrowej skóry!
Podstawą utrzymania ciała w dobrej kondycji jest zachowanie higieny intymnej i pielęgnacja skóry. Z tego względu największe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków. Przez cały rok na skórę działa szereg niekorzystnych czynników, takich jak gorąca i zimna temperatura, promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, stres czy niezdrowe odżywianie, co w dłuższej perspektywie powoduje różnorodne problemy ze skórą i utratę jej pozytywnych właściwości. Pierwszy krok, aby zapobiec negatywnym procesom to zrezygnowanie z gorących kąpieli i długiego przesiadywania w wannie, aby nie przesuszyć skóry. Do mycia powinno się stosować delikatne środki o neutralnym pH z dużą zawartością składników nawilżających i odżywczych. Warto unikać kosmetyków na bazie mydła, alkoholu i drażniących detergentów, takich jak SLS czy SLES.
Po każdej kąpieli warto użyć balsamu dostosowanego do potrzeb ciała. W przypadku skóry normalnej wystarczy zwykły środek nawilżający. Jeśli występują problemy z nadmiernym przesuszaniem najlepiej wybrać kosmetyk intensywnie nawilżający lub delikatnie natłuszczający. Codzienne oczyszczanie i nawilżanie powinno się wspierać regularnym peelingiem ciała, który złuszczy martwy naskórek, pobudzi mikrokrążenie, pozwoli na lepsze wchłanianie preparatów pielęgnacyjnych i pomoże w procesie regeneracji. Dla osób, które mają wrażliwą skórę lub z problemami polecane są peelingi enzymatyczne, ponieważ są dużo bardziej delikatne i nie powodują podrażnień. Należy także pamiętać o czynnikach atmosferycznych. W zimowym okresie bardzo ważna jest ochrona przed nadmierną utratą wody. Przy skłonności do przesuszania, podrażnienia, pieczenia czy swędzenia skóry, warto wzmocnić warstwę hydrolipidową skóry stosując odpowiednie kosmetyki. Latem najbardziej istotne są filtry ochronne.
Dlaczego ważne jest, aby dobierać odpowiednie kosmetyki?
Każda skóra ze względu na uwarunkowania genetyczne oraz szereg różnorodnych czynników wymaga indywidualnej pielęgnacji. Podstawą tego jest dobór odpowiednich kosmetyków do konkretnego rodzaju cery. Wyróżnia się kilka głównych typów skóry: normalna, tłusta, mieszana i wrażliwa. Każda z nich inaczej reaguje w danych warunkach i ma skłonności do innych problemów. Wybierając właściwe kosmetyki nie tylko można stopniowo wyeliminować negatywne właściwości skóry, ale też sprawić, że będzie dużo zdrowsza i ładniejsza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku chorób, takich jak egzema, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik. W celu określenia rodzaju skóry należy zaobserwować jej zachowanie po użyciu wody z mydłem, tłustego kremu, przed demakijażem i po zastosowaniu mleczka kosmetycznego, a także w konkretnych warunkach atmosferycznych. Można również zasięgnąć porady dermatologa lub kosmetyczki.
Bardzo duże znaczenie dla wyboru odpowiednich kosmetyków ma pora roku. Ze względu na skrajnie różne warunki atmosferyczne panujące zimą, latem czy wiosną i jesienią, skóra w każdym prypadku potrzebuje często innej ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych. Naturalną koleją rzeczy jest więc zmiana kosmetyków i stosowanie innych zabiegów. Wiosną skóra wykazuje oznaki zmęczenia po zimie, dlatego najlepiej wybrać szczególnie delikatną pielęgnację z dużą ilością składników nawilżających oraz składników odżywczych wspomagających metabolizm. W lecie warto zmniejszyć ilość stosowanych kosmetyków kolorowych i postawić na lekkie środki z filtrami UV. Po lecie zaleca się grubsze peelingi, ponieważ złuszczają przesuszony naskórek. Jesienią i zimą przyda się dodatkowe odżywienie, a w wielu przypadkach natłuszczenie, aby wzmocnić warstwę lipidową skóry i skuteczniej chronić ją przed mrozem. Idealnie sprawdzi się również delikatny peeling, który nie zniszczy powłoki ochronnej.
Co jeszcze można zrobić, aby utrzymać odpowiednią kondycję skóry?
Jednym z niezwykle istotnych czynników odpowiadających za kondycję skóry to odpowiednia dieta, której podstawą jest wypijanie wystarczającej ilości wody. Zaleca się, aby było to minimum 8 szklanek niegazowanej wody mineralnej dziennie. Nawilżanie “od środka” ma równie ważne znaczenie, co dostarczanie składników odżywczych za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych. Nawodnienie zapewnia skórze naturalną gładkość i blask. Dla wzmocnienia tego efektu można dodać do letniej wody łyżeczkę miodu, gdyż mieszanka ta ma odmładzające właściwości. W codziennej diecie, na skórę korzystnie wpływają produkty bogate w witaminy A, C i E nazywane antyoksydantami. Związki te opóźniają proces starzenia się skóry. Źródłem witaminy A są m.in masło, jaja czy wątróbka, a witaminy E orzechy, migdały, kiełki pszenne, oliwa czy olej słonecznikowy. Z kolei dużo witaminy C można znaleźć w kapuście, czarnych porzeczkach, zielonych owocach i warzywach oraz cytrusach.
Duże znaczenie dla kondycji skóry ma prowadzenie zdrowego stylu życia. W tym celu warto ograniczyć ilość spożywanego alkoholu i stanowczo zrezygnować z palenia papierosów. Skóra palaczy starzeje się o wiele szybciej i szarzeje, a ponadto uwalnia wolne rodniki, usuwa witaminy A, C i E oraz wzmaga niekorzystny wpływ promieni słonecznych. Z tego względu wygląda niezdrowo, staje się matowa i pozbawiona elastyczności, a na jej powierzchni szybciej pojawiają się zmarszczki. Należy pamiętać, że nie tylko czynne palenie szkodzi, dlatego najlepiej unikać zadymionych pomieszczeń. Aby zapobiec przesuszeniu skóry istotne jest także utrzymywanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pokoju, szczególnie zimą.
Zostaw komentarz