Co jeść, żeby schudnąć? Znamy odpowiedź!
Pytanie, co jeść, żeby schudnąć, jest jednym z najchętniej wyszukiwanych przez osoby, które chciałyby zgubić niechciane kilogramy. Jest to prawidłowe podejście, gdyż wcale nie trzeba się głodzić, aby schudnąć. Po jakie natomiast produkty sięgać, aby proces był efektywny i przyjemny? Sprawdźmy to!
Chudnięcie? Mówimy stop radykalnemu odchudzaniu!
Podstawą każdej diety redukcyjnej jest tzw. deficyt energetyczny. Oznacza to, że aby schudnąć, musimy dostarczać mniej energii, aniżeli spalamy. W teorii więc można zgubić niechciane kilogramy… nawet jedząc fast-foody. Nie jest to oczywiście droga rekomendowana przez dietetyków.
Skoro mowa o deficycie, to dietetycy nie rekomendują też radykalnych, niskokalorycznych diet. Takich, które powodują ciągłe uczucie głodu, nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a - jak pokazują badania - w negatywny sposób wpływają przykładowo także na odporność organizmu. Skutków ubocznych radykalnych i toksycznych diet jest jednak więcej, dlatego sięganie po nie zdecydowanie nie jest zalecane.
Co jeść, żeby schudnąć? Nie ma uniwersalnej listy!
Część osób chciałaby uzyskać dostęp do magicznej listy produktów pozwalających na redukcję niechcianych kilogramów, najlepiej szybko i na zawsze.
Jednak w praktyce… takiej listy nie ma, a pytanie co jeść żeby schudnąć wymaga jednej odpowiedzi, a mianowicie: to zależy od Ciebie!
Od Twojego stanu zdrowia, preferencji smakowych, czasu i potrzeb. Wcale nie musisz jeść kurczaka z ryżem, aby schudnąć, jeśli go nie lubisz. Nie musisz także rezygnować ze słodkości, które możesz w odpowiedni sposób wkomponować do swojego codziennego jadłospisu.
Nie zaleca się bowiem tworzenia listy produktów zakazanych, czyli takich, po które będąc na redukcji (lub po niej) absolutnie nie wolno nam sięgać. Świadomość jej istnienia sprawi bowiem, że będziemy jeszcze częściej o nich myśleć! Wiadomo - zakazany owoc kusi najbardziej!
Co zamiast tego? Np. zasada 80/20, która oznacza, że 80 procent udziału w codziennej diecie powinny mieć niskoprzetworzone produkty, w tym:
- warzywa,
- owoce,
- pełnoziarniste produkty,
- nabiał z niską zawartością tłuszczu,
- chude mięso,
- ryby.
Natomiast pozostałe 20 procent mogą stanowić produkty rekreacyjne. Jak więc widać, wszystko jest dla ludzi i dieta redukcyjna nie powinna stanowić pasma ograniczeń. Jeśli bowiem taka będzie, to wówczas stanie się trudną do utrzymania… katorgą.
Nie co, ale jak jeść, czyli o komponowaniu posiłków
W przypadku diet: jak, jest według dietetyków ważniejsze, aniżeli co. Wiemy oczywiście, że kluczowy jest mądrze dobrany i racjonalny deficyt kaloryczny.
Co poza nim?
Istotne znaczenie ma przede wszystkim stosowanie się do Zasad Zdrowego Żywienia. Według tych zaleceń połowę talerza przypadającego na dany posiłek powinny stanowić warzywa i owoce, natomiast druga połowa powinna być podzielona na produkty pełnoziarniste oraz te bogate w białko, takie jak ryby, mięso, nabiał i jaja.
Wówczas posiłek będzie odpowiednio zbilansowany i sycący. Kwestia tego, aby posiłek był sycący jest szczególnie ważna, gdyż dzięki temu unikniemy ciągłego myślenia o jedzeniu i podjadania.
Nie oznacza to oczywiście, że każdy posiłek MUSI być skomponowany w perfekcyjny sposób, bo w przypadku diety wręcz nie powinno pojawiać się takie słowo, jak perfekcja.
Co jeść, żeby schudnąć? O tych produktach pamiętaj
Choć nie podamy Ci gotowej listy produktów, to zdecydowanie warto wyróżnić jedną, szczególną grupę produktów, a mianowicie warzywa i owoce.
Stanowią one źródło błonnika, składników mineralnych i witamin. Dodatkowo w większości stanowią produkty niskokaloryczne, co sprawia, że można jeść ich dużo, bez zamartwiania się kaloriami. Właśnie dlatego w codziennym jadłospisie powinno znaleźć się co najmniej 400 gramów warzyw i owoców, z przewagą warzyw.
Oczywiście owoce nie są zakazane podczas redukcji. Wręcz przeciwnie! Stanowią wspaniałe wsparcie procesu utraty niechcianych kilogramów, a także mogą uchronić nas przed podjadaniem przetworzonych i pełnych tłuszczów trans słodyczy.
Warto postawić również na źródła białka, które pozwala nam zachować tzw. beztłuszczową masę ciała, odpowiedzialną w bardzo dużym stopniu za tempo metabolizmu.
Warto mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na białko będzie różnić się w zależności od danej osoby, w tym jej masy ciała i wieku. Ogółem jednak osoby dorosłe poniżej 65. roku życia powinny spożywać w ciągu doby 0,9 g białka na kilogram masy ciała. Natomiast przy zwiększonej aktywności powinno być to nawet od 1,4 do 2 g na kilogram masy ciała. Aby spełnić tę zasadę, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże zoptymalizować codzienną dietę właśnie w tym zakresie.
Jedz uważnie i ciesz się posiłkiem
Choć wydawałoby się, że taka porada wcale nie ułatwi nam procesu gubienia niechcianych kilogramów, to może być wręcz odwrotnie! Zważywszy, że zdecydowana większość z nas pochłania posiłki w biegu, najczęściej w towarzystwie komputera lub smartfona. Okazuje się jednak, że spokojniejsze, bardziej świadome jedzenie może sprawić, że w istocie zjemy mniej.
Dlatego mając posiłek przed sobą, najlepiej w pełni się na nim skupić i cieszyć każdym jego kęsem. Jest to rekomendowane również wtedy, gdy jemy słodki deser. Dajmy sobie czas na pełne cieszenie się jego smakiem i konsystencją, bez zbędnego poczucia winy!
Nie zapominaj o aktywności fizycznej
Podstawą zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna i nie należy zapominać o niej również podczas odchudzania. Istotne jest jednak to, aby była ona możliwie jak najbardziej przyjemna. Zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze sportem i mamy w związku z nim… niemiłe skojarzenia.
Warto pamiętać też o tzw. spontanicznej aktywności (NEAT). Takiej, która nie jest ustrukturyzowana, celowa i nie posiada określonego z góry tempa. W celu zwiększenia jej udziału w ciągu dnia warto postawić na:
- podróżowanie na stojąco w komunikacji miejskiej,
- wybór schodów zamiast windy,
- chodzenie podczas rozmów telefonicznych,
- spontaniczny taniec,
- samodzielne odkurzanie, zamiast korzystania z robota.
Badania pokazują, że zwiększenie czasu na takie spontaniczne aktywności w ciągu dnia nie tylko wspiera redukcję niechcianych kilogramów, ale także pomaga utrzymać je po skończeniu redukcji.
Co jeść, aby schudnąć? Podsumowanie
Co jeść, żeby schudnąć? Stawiaj przede wszystkim na niskoprzetworzone produkty, które powinny stanowić podstawę codziennego jadłospisu. Nie zapominaj także o odpowiednim deficycie kalorycznym, który nie powinien być nazbyt rygorystyczny, a także o aktywności fizycznej.
Dodatkowo ciesz się jedzeniem na diecie i nie traktuj tego czasu jako takiego, który chcesz mieć jak najszybciej za sobą. Nowa dieta może stanowić Twój styl życia, o ile dopasujesz ją do swoich preferencji i będzie ona dobrze dopasowana do Ciebie. To możliwe!
Zostaw komentarz