Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Bakteryjne i niebakteryjne zapalenie prostaty

3421 Przeczytano

Bakteryjne zapalenie prostaty jest bolesne i wymaga leczenia u specjalisty. Na szczęście jest to bardzo rzadko występująca postać problemów z prostatą. Poniżej więcej na ten temat.

Co możesz zrobić przy niebakteryjnym zapaleniu prostaty?

Ok. 90% wszystkich przypadków zapalenia prostaty nie ma bakteryjnego podłoża. Stoją za nimi:

  • stres,
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej,
  • duża aktywność seksualna lub całkowity jej brak.

Młodsi panowie, którzy podejrzewają u siebie niebakteryjne zapalenie prostaty, przede wszystkim powinni więc zmienić styl życia. Więcej ruchu i bardziej higieniczny tryb przełożą się nie tylko na większy komfort podczas oddawania moczu, ale też ogólną poprawę jakości życia. Można też przyjmować leki na prostatę o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych, takie jak popularny Prostamol Uno. Nieco więcej problemów dostarcza bakteryjne zapalenie prostaty.

O bakteryjnym zapaleniu prostaty

Bakteryjne przewlekłe zapalenie prostaty może być o tyle uciążliwe, że utrzymuje się przez kilka miesięcy i dłużej. Przyczyną jest zakażenie takimi bakteriami jak:

  • escherichia coli,
  • klebsiella,
  • proteus.

To może mieć związek z niedostateczną higieną lub zakażeniem niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Może jednak również wynikać z przebytego zapalenia pęcherza (bakterie wędrują wraz z moczem) lub zastoju wydzieliny stercza, a więc braku aktywności płciowej. Prawdopodobieństwo rozwinięcia się ostrego zapalenia prostaty, które może przejść w stan przewlekły, zwiększa np. powiększony gruczoł krokowy czy przebyte niedawno operacje w tym obszarze. Jak widać, nie można automatycznie zakładać, że winny jest partner lub własne niedopatrzenie związane z higieną, choć oczywiście warto zawsze dbać o czystość i bezpieczeństwo.

Jeśli problemy z prostatą utrzymują się, lepiej udać się do lekarza. Infekcji niektórymi bakteriami nie da się pozbyć na własną rękę. Specjalista zaleci odpowiednie antybiotyki, które trzeba przyjmować w określonym reżimie (kuracji nie można przerywać przed czasem). Diagnostyka wymaga badania moczu, w którym mogą znajdować się te same bakterie, które wywołują stan zapalny prostaty. Czasem lekarz pobiera do badań wydzielinę stercza lub decyduje o terapii na podstawie samego badania urologicznego i wywiadu z pacjentem.

Inne problemy z prostatą, które dają podobne objawy

Niezależnie od przyczyny stany zapalne prostaty dają takie objawy jak:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • wyciek z cewki moczowej, krwiomocz,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • nieokreślony ból w okolicach krocza.

Tak nieswoiste objawy łatwo można przeoczyć. Można je również pomylić z innymi schorzeniami, takimi jak stany zapalne dróg moczowych lub łagodny przerost stercza. Większość z tych przypadłości nie jest poważna. Niektóre wymagają tylko podawania środków dostępnych bez recepty, w innych przypadkach trzeba zmienić tryb życia. Bardzo rzadko chodzi o poważniejsze problemy z prostatą, których tak często obawiają się panowie, widząc pierwsze niepokojące objawy. Dla pewności jednak lepiej regularnie się badać, co będzie również okazją do podzielenia się z urologiem wątpliwościami.

Artykuł partnera

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane