Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

HYDROVISION - krople do zadań specjalnych

191 Przeczytano

Wyrób medyczny Hydrovision®, to krople do oczu, które zawierają opatentowany składnik - poprzecznie usieciowany hialuronian sodu. Dzięki temu efekt nawilżenia utrzymuje się dłużej niż w przypadku kropli do oczu ze zwykłym kwasem hialuronowym, może być również skuteczny w przypadku podrażnień spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.

Krople do oczu Hydrovision® są idealne dla osób noszących soczewki – długotrwale nawilżają i nie mają konserwantów.

Film łzowy to cienka warstwa łez rozprowadzana po powierzchni oka przez mruganie. Ma strukturę warstwową. Zewnętrzną część filmu łzowego tworzy warstwa lipidowa (produkowana przez gruczoły tarczkowe (Meiboma), która zapobiega parowaniu wody, zapewnia gładką powierzchnię optyczną i utrudnia przelewanie się łez przez brzegi powiek. Pod nią znajduje się warstwa wodna i mucynowa, która nawilża powierzchnię oka, zapewnia rogówce przejrzystość oraz poślizg i utrzymuje właściwą gładkość krzywizny optycznej. Dodatkowo w warstwie tej znajdują się enzymy, białka i inne substancje działające przeciwbakteryjnie i zapewniające prawidłowe oczyszczenie powierzchni oka z zanieczyszczeń.

Problem z nawilżeniem oka u osób noszących soczewki kontaktowe

Film łzowy ulega podzieleniu na dwie cieńsze warstwy (lipidowo-wodną oraz wodno-śluzową). Przez to film z warstwy nad soczewką paruje o wiele szybciej, częściej ulega przerwaniu i nie jest w stanie dostatecznie ochronić powierzchni oka. Film z warstwy pod soczewką nie zabezpiecza dostatecznie rogówki, przez co mogą pojawić się na jej powierzchni otarcia,  uszkodzenia i ubytki. Co więcej – długotrwały ucisk soczewki na rogówkę powoduje zmniejszenie czucia w tym obszarze – wszelkie podrażnienia, otarcia i suchość nie są prawidłowo odczuwane, przez co użytkownik soczewek nie mruga na tyle często żeby skompensować wysuszenie na powierzchni oka. To powoduje, że często osoba nosząca soczewki odczuwa suchość oka np. dopiero następnego dnia rano. 

Należy pamiętać, że osoby noszące soczewki kontaktowe nie mogą stosować kropli z konserwantami.

Krople z konserwantami mogą:

 • Uszkodzić soczewkę (np. spowodować zażółcenie lub większą sztywność)

 • Spowodować pogłębienie istniejącego podrażnienia

 • Powodować dyskomfort użytkowania soczewek

Dlatego krople do oczu zawierające konserwanty nie są zalecane użytkownikom soczewek kontaktowych.

Zespół suchego oka – rosnący problem

Zespół zaburzeń dotyczący filmu łzowego i powierzchni oka nazywamy zespołem suchego oka. Najczęściej stosowana klasyfikacja zespołu suchego oka uwzględnia podział na:

 • zespół suchego oka związany z nadmiernym parowaniem (evaporative dry eye syndrom) (np. wskutek nieprawidłowej pracy gruczołów powodującej niedobory warstwy lipidowej)

 • zespół suchego oka związany z niedoborem filmu łzowego (aquous deficiency dry eye syndrom) (np. w syndromie Sjögrena, chorobach gruczołu łzowego, wskutek zablokowania wydzielania łez itd.).

Nie ma możliwości wyleczenia zespołu suchego oka i objawy choroby zazwyczaj utrzymują się do końca życia chorego (z wyjątkiem np. zespołu suchego oka wtórnego do stosowania leków, którego objawy mogą się cofnąć po ich odstawieniu).

Leczenie zespołu suchego oka jest wyłącznie objawowe, tzn. nie leczy się właściwych przyczyn schorzenia, tylko stosuje różne preparaty zastępujące brakujące łzy (tzw. sztuczne łzy lub substytuty łez). 

Czym jest kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to biopolimer, polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów. Występuje we wszystkich organizmach, praktycznie we wszystkich tkankach, w różnym stopniu (m.in. w skórze, w mazi stawowej). Należy do związków mających identyczną budowę chemiczną u bakterii i ssaków.

Charakteryzuje się wysokim stopniem biozgodności, jest całkowicie biodegradowalny
i mukoadhezyjny.

Z wiekiem ilość hialuronianu w organizmie maleje. Z tego powodu, a także ze względu na swoje właściwości jest szeroko stosowany w leczeniu stawów, medycynie kosmetycznej oraz traumatologii.

Kwas hialuronowy wprowadzony do organizmu z zewnątrz również ulega stopniowej degradacji ze względu na działanie enzymu – hialuronidazy. Czas półtrwania polimeru wstrzykniętego do stawów i skóry to około 12 godzin, a w zewnętrznej przestrzeni oka to jedynie 1h – 1.5h.

Liniowy kwas hialuronowy vs usieciowana forma

Kwas hialuronowy stosowany jest w chirurgii okulistycznej, jako wypełnienie ciała szklistego. 

W kroplach do oczu hialuronian stosowany jest jako substancja zwiększająca lepkość, a także jako adjuwant w procesie regeneracji rogówki.

W celu polepszenia właściwości mechanicznych hialuronianu oraz zwiększania jego odporności na degradację opracowano metody uzyskiwania poprzecznego usieciowania pomiędzy liniowymi cząsteczkami hialuronianu.

Jak to się dzieje: liniowy HA za pomocą „mostków mocznikowych” łączy pojedyncze nici hialuronianu w przestrzenne, trójwymiarowe sieci. Wiązania takie są bardzo trwałe, powstaje więc ogromna, stabilna chemicznie struktura. W takiej sieci enzym degradujący kwas hialuronowy (HA), czyli hialuronidaza może działać jedynie „na obrzeżu” tej wielkiej cząsteczki. Systematycznie „rozcina wiązania” uwalniając pojedyncze cząsteczki HA oraz mocznika. Dlatego działanie poprzecznie usieciowanego hialuronianu sodu (CL-HA) na powierzchni oka jest dużo dłuższe -  możemy powiedzieć, że jest to „przedłużone uwalnianie”. Natomiast mocznik uwolniony z mostka wykazuje dodatkowe działanie nawilżające („boosting effect”).

Zależnie od ilości użytego „składnika sieciującego” (czyli w przypadku kropli Hydrovision® - mocznika) możemy uzyskać trójwymiarowe struktury o różnych rozmiarach i gęstościach. Dopiero obserwując strukturę w takim zbliżeniu można zrozumieć, że nie da się porównać stężenia procentowego kropli zawierających natywny, liniowy HA oraz CL-HA (czyli poprzecznie usieciowany) ponieważ ze względu na tak różną strukturę nie można tych dwóch substancji przyrównywać wprost.

CL-HA wygląda bardziej jak „gąbka”, wykazuje się o wiele wyższą wiskoelastycznością – lepiej przylega i „trzyma się” powierzchni oka, dostarcza większą ilość wody („złapanej” w swojej przestrzennej strukturze) i dostarcza tą wodę przez dłuższy czas (bo nie ulega tak szybko degradacji).  

Właściwości poprzecznie usieciowanego hialuronianu sodu CL-HA w kroplach Hydrovision®

 1. Usieciowana struktura CL-HA dostarcza wodę przez dłuższy czas (nawet do 100x dłużej), niż liniowy (natywny) HA.

 2. Poprzecznie usieciowany kwas hialuronowy (CL-HA) jest odporny na działanie hialuronidazy (enzymu obecnego we łzach) i ulega degradacji znacznie wolniej (12-18 godzin).

 3. Poprzecznie usieciowany kwas hialuronowy (CL-HA) jest efektywnym „zmiataczem wolnych rodników”.

 4. Znacznie podwyższona wiskoelastyczność poprzecznie usieciowanego kwasu hialuronowego  (CL-HA) w porównaniu do liniowego HA.

 5. Wykazuje działanie regenerujące wobec nabłonka rogówki.

Hydrovision® zużyj do ostatniej kropli! 

Dlaczego konserwanty w kroplach są złe?

 • większość konserwantów (najpopularniejszy chlorek benzalkoniowy) ma działanie toksyczne względem nabłonka spojówki i rogówki – są przyczyną toksycznego zapalenia rogówki i spojówki i to w dawkach, w których są stosowane w preparatach okulistycznych (szczególnie, jeżeli pacjent musi zakraplać wielokrotnie w ciągu dnia lub jeżeli stosuje kilka rodzajów kropli – np. lecznicze i dodatkowo nawilżające – wtedy przyjęta dawka konserwantu gwałtownie się zwiększa),

 • ponadto konserwanty w kroplach do oczu odpowiedzialne są za działanie alergizujące kropli – z tego względu nie nadają się dla alergików (bardzo często powodują reakcje alergiczne o opóźnionym przebiegu, przez co pacjent przez jakiś czas już stosuje krople kiedy objawy alergiczne się ujawniają),

 • konserwanty powodują oraz pogłębiają istniejące podrażnienia – np. są donorem wolnych rodników, przez co nasilają istniejący stan zapalny,

 • wpływają na procesy metaboliczne w oku – mogą znacząco zmieniać skład łez i wpływać na stabilność filmu łzowego,

 • przy dłuższym stosowaniu mogą powodować zmianę w organizacji nabłonka rogówki i spojówki (zmniejszona gęstość i szczelność),

 • konserwanty mogą powodować dodatkowe wysychanie gałki ocznej i podrażnienia.

Wyrób medyczny Hydrovision®, to krople bez konserwantów, a mimo to mogą być stosowane nawet przez 3 miesiące po otwarciu! Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w buteleczce systemu OSD – specjalnego aplikatora, który zapewnia zabezpieczenie kropli przed działaniem czynników zewnętrznych i niweluje ryzyko rozsterylizowania kropli. 

Wielozadaniowe krople do oczu Hydrovision®

Krople do oczu Hydrovision® to wielozadaniowe krople idealne dla alergików, osób noszących soczewki kontaktowe, skarżących się na dolegliwości związane z zespołem suchego oka.

Ze względu na długotrwałe właściwości lubrykacyjne mogą być stosowane zarówno rano jak i wieczorem.

Wyjątkowa forma opatentowanego poprzecznie usieciowanego kwasu hialuronowego, powoduje, że krople utrzymują się na powierzchni oka dłużej niż krople z liniowym kwasem hialuronowym, są to krople o przedłużonym działaniu, dzięki czemu nie wymagają częstej aplikacji kropli (szczególnie wygodne dla osób aktywnych czy kobiet, które się malują

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane