Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak wybrać i dostosować łóżko rehabilitacyjne do domowej rehabilitacji?

32 Przeczytano

Rola łóżka rehabilitacyjnego przy domowej rehabilitacji Pacjenci poudarowi lub pourazowi są często pacjentami przykutymi przez pewien czad do łóżka. Z tego powodu kluczowe jest dobranie takiego łóżka rehabilitacyjnego, które będzie przystosowane do całodobowego leżenia. Wybór jest szeroki: łóżka rehabilitacyjne różnią się modelami, systemem sterowania, rozmiarami, wagą oraz dostępnymi akcesoriami. Łóżko rehabilitacyjne również może służyć osobie starszej. Wiele spośród osób starszych to osoby obłożnie chore, niechodzące lub unieruchomione w wyniku poważnych urazów. Z myślą o nich produkuje się łóżka dla seniorów. Warto wybrać łóżka dla seniorów, dlatego że pozwolą one seniorom na komfortową rehabilitację we własnym mieszkaniu oraz na wygodne funkcjonowanie na co dzień.

Pomoc chorym niosą funkcjonalne łóżka rehabilitacyjne marki ELBUR. Dzięki produktom tej firmy pacjent może czuć się komfortowo mimo swojego stanu zdrowia, co ma wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia oraz na usprawnienie procesu rehabilitacji. Dzięki funkcjom oraz akcesoriom, w jakie wyposażone są łóżka firmy ELBUR, pacjent może być na tyle samodzielny, na ile to tylko możliwe. Urządzenia firmy ELBUR zdecydowanie ułatwiają powrót do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Wyróżnić można dwa główne typy łóżek: łóżka stałe bez regulacji i łóżka rehabilitacyjne regulowane (w tym mieści się również łóżko elektryczne). Łóżka stałe charakteryzują się tym, że pozbawione są możliwości regulacji. W przypadku takich łóżek nie ma możliwości dostosowywania wysokości. Takie łóżka są tańsze od regulowanych. Należy jednak przy tym zwrócić uwagę na fakt, że o wysokości łóżka trzeba zdecydować już na etapie zakupu, bo potem nie będzie już możliwości skorygowania błędu. Trzeba uwzględnić przy tym wzrost oraz wagę pacjenta. W przypadku popełnienia błędu, pacjent może doznawać licznych nieprzyjemności podczas korzystania z łóżka. Zbyt wysokie łóżko rehabilitacyjne będzie utrudniało wstawanie oraz przesiadanie się na wózek inwalidzki. Może to nawet skutkować upadkiem, niezwykle niebezpiecznym dla osoby rehabilitowanej. Zbyt niskie łóżko z kolei będzie niewygodne dla opiekuna oraz rehabilitanta, którzy będą musieli się nad nim nachylać.

W obecnych czasach uznaje się je w związku z tym coraz częściej za przestarzałe i zastępuje łóżkami regulowanymi. Te uznawane są za bardziej praktyczne. Mogą być one regulowane mechanicznie, ale przy pomocy drugiej osoby. Regulować można wysokość łóżka, unosić lub opuszczać zagłówki. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo pacjenta, ponieważ można łóżko opuszczać, ilekroć chce wstać albo wrócić do łóżka. Z kolei podniesienie łóżka ułatwia znacznie pracę opiekunom oraz rehabilitantom. Natomiast podniesienie zagłówka ułatwia oddychanie oraz pomaga utrzymać wygodną pozycję podczas jedzenia. Istnieje również możliwość regulacji nachylenia łóżka, co ułatwia zmianę ułożenia ciała, jakże konieczną, gdy mowa jest o długotrwałym leżeniu.

W przypadku łóżek regulowanych elektrycznie, te parametry mogą być kontrolowane za pomocą pilota. Dzięki temu pacjent bez pomocy drugiej osoby może samodzielnie dokonywać regulacji. Łóżka elektryczne mogą być również sterowane za pomocą pilota. Łóżka na pilota sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie przebywają pacjenci ciężko chorzy albo osoby starsze, wymagający stałej opieki i spędzający większość czasu w łóżku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Podstawową kwestią przy wyborze jest odpowiedni dobór jego parametrów technicznych. Te parametry powinny być dostosowane do użytkownika. Jednym z kwestii do rozważenia jest poziom sprawności ruchowej pacjenta.

W przypadku pacjentów, którzy nie opuszczają łóżka, konieczne będzie zaopatrzenie się w takie łóżko, które będzie regulowane za pomocą pilota. W takich modelach można samodzielnie za pomocą pilota regulować wysokość łóżka, oparcie pleców oraz segmentu uda. W przypadku takich osób można wyposażyć łóżko również w pozycje drenażowe. Pomagają one poprawić krążenie krwi oraz usprawnić układ oddechowy osobom przykutym do łóżka. Osobom, które zachowały pewien stopień sprawności ruchowej, przydadzą się dodatkowe drabinki oraz wysięgniki. Za ich pomocą można podciągać się i samodzielnie zmieniać pozycję na łóżku.

Oprócz sprawności ruchowej, ważnym czynnikiem jest waga pacjenta. Standardowe łóżko elektryczne unosi ciężar pacjenta na poziomie do stu trzydziestu pięciu kilogramów. W przypadku pacjentów przekraczających wagą ten maksymalny poziom, zaleca się wybór łóżka bariatrycznego. Różne modele takich łóżek zapewniają udźwig do stu sześćdziesięciu kilogramów, a niektóre spośród nich nawet do dwustu i trzystu kilogramów. Trzeba przy tym pamiętać, że łóżka przeznaczone dla osób o ponadprzeciętnej wadze są z konieczności szersze, aby zapewnić komfort na odpowiednim poziomie.

Kolejną istotną kwestią, jaką należy rozważyć przy okazji wyboru łóżka rehabilitacyjnego, jest wzrost pacjenta. Długość standardowego łóżka wynosi dwieście centymetrów. W przypadku osób wysokich, takie łóżko może okazać się zbyt krótkie. W takich przypadkach istnieje możliwość wydłużenia łóżka o dodatkowe dwadzieścia centymetrów. Pozwoli to na pełną wygodę użytkowania osobie niepełnosprawnej.

Więcej na temat jak wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne znajduje się na blogu firmowym producenta łóżek rehabilitacyjnych Elbur - https://elbur.eu/pl/blog/porady/jak-wybrac-odpowiednie-lozko-rehabilitacyjne

W jaki sposób regulować łóżko rehabilitacyjne?

Wybierając łóżko dla osoby niepełnosprawnej, należy mieć na względzie jej dobro, ale też wygodę pracy dla osób najbliższych zajmujących się opieką nad pacjentem, a także pielęgniarkami oraz rehabilitantami zajmującymi się pielęgnacją oraz rehabilitacją pacjenta. Dzięki regulacji łóżka za pomocą pilota część funkcji regulacyjnych osoba niepełnosprawna może zrealizować samodzielnie, bez wzywania kogokolwiek. Odbywa się to za pomocą pilota. System sterowania za pomocą pilota umożliwia pacjentowi korzystającemu z łóżka płynną regulację jego wysokości oraz nachylenia jego określonych segmentów. Zakres regulacji jest znaczny, obejmuje zakres od czterdziestu do nawet osiemdziesięciu centymetrów. Jeżeli chodzi o segmenty, najczęściej spotyka się łóżka składające się z czterech segmentów. Podział łóżka na kilka segmentów umożliwia osobną regulację każdego z nich. Odbywa się to przy udziale umieszczonych w nich siłowników elektrycznych. Największą uwagę poświęca się segmentom oparcia pleców i ud. Ich elektryczna regulacja umożliwia ułożenie pacjenta w wygodnej pozycji, umożliwiającej pracę opiekuna czy rehabilitanta, umożliwiającej jedzenie oraz szereg innych codziennych czynności. Zakres sterowania łóżkiem warunkowane jest możliwościami technologicznymi łóżka oraz funkcjami dołączonego do zestawu pilota.

Proces rehabilitacji pacjenta jest procesem żmudnym. Najważniejsza jest wygoda oraz komfort codziennego życia, bo one wpływają na samopoczucie oraz na motywację do walki o powrót do zdrowia.

Opublikowano w: Artykuł zewnętrzny

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane

Najnowsze wpisy