Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

SPF 15, 20, 30, 50, a może 50+? Jaki filtr wybrać?

18473 Przeczytano

Nadchodzi ten czas, w którym coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Niezależnie, czy przebywamy w pełnym słońcu, czy też słońce chowa się za chmurami – będziemy narażeni na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Dlatego trzeba zawczasu wybrać sobie odpowiedni krem z filtrem anty UV. Jak go znaleźć?

Czym są filtry przeciwsłoneczne?

Filtry przeciwsłoneczne są to związki chemiczne wykorzystywane
w kremach i innych kosmetykach ochronnych, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. Najczęściej w kosmetykach występują dwie grupy filtrów. Pierwsza grupa to filtry chemiczne absorbujące (pochłaniające) energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Druga grupa to filtry fizyczne(mineralne), związki nieprzepuszczające promieniowania ultrafioletowego, działające jak mikro-lustra.

Popularne substancje filtrów chemicznych pochłaniających promieniowanie to:

• oktokrylen - chroni przed UV-B
trisiloxan drometrizolu i jego pochodne - chroni przed UV-B i UV-A,
• avobenzon, który jest obecnie jednym z nielicznych związków chroniących przed promieniowaniem UV-A .
Filtry chemiczne bardzo dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze żadnych widocznych śladów. Jednak nie są już tak bezpieczne dla skóry, ponieważ mogą powodować pieczenie lub swędzenie. Nie są również tak stabilne na słońcu, jak filtry mineralne, przez co należy smarować się nimi co dwie godziny.

Jakie substancje wykorzystuje się do filtrów fizycznych-„lustrzanych” – odbijających promienie?

• dwutlenek tytanu (TiO2),
• tlenek cynku.

Filtry mineralne tworzą na skórze warstwę, która odbija promieniowanie słoneczne. Do ich największych zalet należy również wysoka fotostabilność oraz to, że mogą być stosowane przez osoby ze skłonnościami do alergii skórnych. Będą dobrym wyborem także w przypadku, gdy cierpisz na nadwrażliwość skóry. Czy mają jakieś wady? Niestety – po nałożeniu mogą zostać na skórze białe smugi. Słabo też chronią przed promieniami UVA. Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie w większości kosmetyków do opalania stosowane są oba rodzaje filtrów.

Co oznacza skrót SPF?

SPF (Sun Protection Factor) jest współczynnikiem, który określa, o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu - po zastosowaniu danego preparatu - do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu do analogicznego czasu pobytu na słońcu - bez ochrony skóry.

W praktyce oznacza to, że np. bez zastosowania filtra rumień u danej osoby pojawi się po 20 minutach, zaś po użyciu kremu z filtrem SPF 15, czas ten wydłuży się do 15 x 20 minut (5 godzin).

SPF określa stopień ochrony skóry przed promieniowanie UVB, co oznacza, że nawet wysoki faktor chroniący przed UVB (np. SPF 30) może wcale nie osłaniać przed promieniami UVA, które wnikają głęboko w skórę i i odpowiadają za jej fotostarzenie. Dlatego wybierać należy te kremy, które na opakowaniu mają oznaczenie ochrony zarówno przed UVA, jak i UVB.

Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA określa się skrótem IPD lub PPD (Imediate Pigmentation Darkening) - im wyższa jego wartość, tym lepsza ochrona przed szkodliwością promieniowania UVA.

Jak się chronić?

Istnieje wiele różnych czynników, które powinny decydować o tym, jaki krem i jaki filtr wybrać. Najważniejszych jest typ skóry, w tym przypadku zwany fototypem. W klasyfikacji bierze się pod uwagę kolor włosów, kolor skóry oraz szybkość opalania się. Im ciemniejsza skóra, tym wyższy fototyp i niższa konieczna ochrona w postaci numeru filtra.

Wśród rasy białej wyróżniamy 4 różne fototypy:

Fototyp I "celtycki" - skóra bardzo wrażliwa na słońce - są to osoby o bladej karnacji, z piegami i rudymi włosami. Niestety u osób o takim fototypie, nawet chwila na słońcu może skończyć się poparzeniem słonecznym. Osoby takie narażone bardziej na nowotwory skóry. Powinny zatem unikać korzystania ze słońca, a jeżeli już na takowe się decydują - muszą stosować bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Zalecany SPF 30-50.

Fototyp II "północnoeuropejski" - skóra wrażliwa na słońce - są to osoby o cerze jasnej, z niewielką ilością piegów, o włosach rudych i/lub blond. Osoby takie są narażone na poparzenia słoneczne, jednak przy odpowiednim dawkowaniu słońca następuje pigmentacja skóry, czyli takie osoby mają szansę opalić się na brązowo. Zalecany SPF 20-30.


Fototyp III "środkowoeuropejski" - skóra mieszana -włosy kasztanowe, brązowe, dość jasna skóra, która opala się stopniowo, doznaje poparzeń tylko czasami. Osoby takie łatwo opalają się na brązowo, natomiast rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Zalecany SPF 12–15.


Fototyp IV "południowoeuropejski" - ciemna, oliwkowa cera i włosy; skóra która opala się na brązowo i nie doznaje poparzeń. Skóra dosyć odporna na słońce - osoby takie opalają się na ciemnobrązowy kolor i bardzo rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Mimo, że narażenie na poparzenie jest niewielkie, u osób takich skóra jest wciąż podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem. Zalecany SPF 8–12.


Warto jeszcze podkreślić, że skóra niemowląt i małych dzieci nie ma ochrony przeciwsłonecznej, dlatego nigdy nie należy wystawiać dzieci na bezpośrednie działanie słońca. Należy je w miarę możliwości pozostawiać w cieniu, chronić odpowiednimi ubrankami, a na miejsca odsłonięte nakładać kosmetyk o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.

Należy pamiętać także, że aby uzyskać najwyższą możliwą ochronę, nie wystarczy zastosować kremu z filtrem tylko rano lub przed wyjściem na plaże. Żeby uniknąć podrażnień i poparzeń, należy nakładać kosmetyk grubą warstwą co 2-3 godziny, szczególnie te chemiczne, które są mniej stabilne. Nie można też zbytnio wierzyć zapewnieniom o wodoodporności produktu. Po każdej kąpieli w morzu czy basenie, najlepiej powtórzyć smarowanie kremem.

Przegląd preparatów przeciwsłonecznych

BIODERMA Photoderm

Stworzone z myślą o zdrowej skórze, produkty Photoderm wyróżniają się spośród produktów dostępnych na rynku rewolucyjną konsystencją i najskuteczniejszą ochroną przed promieniowaniem UVA/UVB. Cała seria zawiera opatentowany kompleks BioprotectionTM, który chroni komórkowe DNA skóry. Photoderm to produkty zalecane przez dermatologów.

DERMEDIC Sunbrella

Produkty SUNBRELLA zapewniają skuteczną i długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB – od SPF 15 do SPF 50+ zawierają RonaCareAP – innowacyjny, inteligentny składnik aktywny, gwarantujący zaawansowaną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym (24 h przy odpowiednim stosowaniu). Dermokosmetyki Dermedic z serii SUNBRELLA to skuteczna ochrona skóry różnego typu przed szkodliwym działaniem promieni UV.

IWOSTIN SOLECRIN

Jest to cała seria kosmetyków dla każdej cery
IWOSTIN Solecrin Lucidin - do skóry wrażliwej z przebarwieniami
IWOSTIN Solecrin Purritin - do skóry trądzikowej
IWOSTIN Solecrin Capillin - do skóry naczynkowej i skłonnej do zaczerwienień

Opublikowano w: Farmaceuta radzi

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane