Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Leki i preparaty na kaszel

Kaszel jest odruchem bezwarunkowym, silnym wyrzutem powietrza, mającym na celu oczyszczenie dróg oddechowych. W przypadku kaszlu suchego należy korzystać z leków tłumiących, wyciszających. Natomiast kaszel mokry leczony jest specyfikami wykrztuśnymi, których nie  należy zażywać na noc. Istnieją leki, gdy trudno jest odróżnić kaszel mokry od suchego. Leczenie uwarunkowane jest od przyczyny, rodzaju kaszlu oraz wieku chorego. Wśród oferowanych produktów można znaleźć tabletki do połykania, do ssania, syropy, zioła oraz leki homeopatyczne.

Aktywne filtry

Kaszel to jeden z najważniejszych mechanizmów nieswoistej ochrony naszego organizmu przed patogenami. Nagłe wyrzucenie powietrza z dróg oddechowych w reakcji na uszkodzenie błony śluzowej czy obecność ciał obcych pozwala je oczyścić i udrożnić. Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu - suchy i mokry. W przebiegu przedłużającej się choroby kaszel może być jednak dokuczliwy. Problem może dotyczyć szczególnie najmłodszych. Warto w takim wypadku zaopatrzyć się w leki i preparaty na kaszel. 

Kiedy leczyć kaszel?

Kaszel to potrzebny odruch fizjologiczny, potrzebny nam do zachowania zdrowia. Jego przyczyny mogą obejmować m.in. inhalację ciała obcego, podrażnienie nerwów odpowiedzialnych za wywoływanie odruchu kaszlowego czy infekcję toczącą się w drogach oddechowych. Przewlekły kaszel może być bardzo uciążliwy. Nie należy jednak lekceważyć tego objawu, ponieważ może być symptomem poważniejszych chorób jak gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy nawet nowotwór. Rodzaj kaszlu, który nam dokucza powinien determinować typ leków, których użyjemy. Pacjenci leczący kaszel nadal najchętniej korzystają z syropów. Ta forma farmakoterapii szczególnie polecana jest dla dzieci dzięki obecności substancji poprawiających smak w składzie produktów. Coraz popularniejsze stają się także leki w formie sprayów oraz tabletek, a nawet preparaty przeznaczone do nebulizacji. 

Kaszel suchy

W leczeniu kaszlu suchego dobrze sprawdzą się leki tłumiące. Warto też przyjmować preparaty nawilżające błonę śluzową górnych dróg oddechowych. W tym wypadku wskazane są naturalne śluzy roślinne o działaniu osłonowym, najczęściej występujące w formie naparów. Pozyskiwane są one z takich surowców jak korzeń i liść prawoślazu, liść podbiału, kwiat dziewanny czy liść i kwiat malwy. Na kaszel suchy poleca się syropy zawierające dekstrometorfan - substancja ta ma właściwości łagodzące oraz zmniejszające częstotliwość kaszlu poprzez swoje działania na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym. Popularne na rynku preparaty zawierające dekstrometorfan to m.in. Acodin (w formie tabletek), Tussi Drill czy Robitussin. Ten związek chemiczny wchodzi też w skład niektórych preparatów złożonych jak Grypolek oraz Dexapini. 

Kaszel mokry 

Kaszel mokry charakteryzuje się produkcją nadmiernej ilości wydzieliny w świetle gardła oraz oskrzeli. W tym wypadku należy stosować leki o właściwościach mukolitycznych czyli rozrzedzających oraz wykrztuśnych. Popularna substancja obecna w lekach na kaszel mokry (Mucosolvan, Flavamed) to ambroksol. Zmniejsza ona napięcie powierzchniowe poprzez stymulację produkcji surfaktantu. Ponadto przyspiesza ruch rzęsek obecnych na powierzchni komórek nabłonka ułatwiając pozbywanie się wydzieliny. Syropy oparte o gwajakol i gwajafenezynę (Grypolek, Vicks SymptoMed Complete, Sudafed) zmniejszają z kolei gęstość śluzu oraz jego lepkość. Właściwości mukolityczne wykazuje acetylocysteina (Tussicom, ACC Optima), która może być stosowana również wziewnie. Substancje roślinne używane w zapobieganiu i łagodzeniu kaszlu mokrego to m.in. korzeń wymiotnicy, lukrecji oraz senegi zawierające alkaloidy. Mogą też być to olejki eteryczne: anyżowy, eukaliptusowy, tymiankowy czy miętowy o działaniu drażniącym błonę śluzową. Pamiętajmy, aby nie korzystać z leków na kaszel mokry przed snem oraz o odpowiednim nawodnieniu organizmu w czasie farmakoterapii.