Naturell Kompleks Vege 30 kaps. DTA WAŻNOŚCI: 30.04.2024r.
już od 69 PLN!
4,9 to nasza średnia ocen na CENEO.
za pomocą PayU lub Przelewy24.
Dla kogo?
Weganin
Wegetarianin
Osoba ograniczająca spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych
Dlaczego Naturell Kompleks Vege?
Czysty skład1
Zadbaliśmy o brak substancji wypełniających, barwników i konserwantów syntetycznego pochodzenia. W wegańskiej kapsułce znajdziesz składniki aktywne, bez zbędnych dodatków.
Jakość składników
Postawiliśmy na aktywne, metylowane, organiczne
i roślinne składniki:
- aktywna, metylowana wit. B12
- organiczny cynk i selen o wyższej biodostępności3
- naturalna i wegańska wit. D3 z porostów i jod z alg
Skład stworzony
przez ekspertów
Składniki i ilości opracowane przez ekspertów
na co dzień pracujących z osobami na diecie roślinnej. Zostały wybrane tylko te substancje, których zawartość jest niska w diecie wegańskiej
i wegetariańskiej – unikano składników, w które bogata jest dieta roślinna.
Wygoda - odpowiednie składniki
w 1 kapsułce
Wybierasz celowany preparat – 1 kapsułka
z kluczowymi składnikami w zastępstwie 5 różnych tabletek.
w duchu lagom – w sam raz,
w harmonii
bez cukru i laktozy, bezglutenowy
odpowiedni dla wegan i wegetarian
Skład
Witamina B12
Aktywna, metylowana
(metylokobalamina)
Organiczny cynk
O wyższej biodostępności3
Selen pochodzenia
naturalnego
(Z drożdży selenowych)
w postaci związku organicznego
Wegańska
witamina D3
Naturalnego pochodzenia z porostu chrobotka reniferowego (Cladonia rangiferina)
Jod
roślinnego pochodzenia
Pozyskany z alg (Ascophyllum nodosum)
Zawartość składników
|
w 1 kapsułce |
|
|
Witamina B12 |
|
Selen |
|
Witamina D (cholekalcyferol) |
15 µg (300%*) |
Cynk (glukonian cynku) |
11 mg (110%*) |
SKŁADNIKI:
(w przeliczeniu na zalecaną porcję dzienną – 1 kapsułka): algi brunatne workoliść członowaty (Ascophyllum nodosum) 187,5 mg zawierające jod 150 µg (100% RWS*); hydroksypropylometyloceluloza (kapsułka); cynk (glukonian cynku) 11 mg (110% RWS*); otręby ryżowe; selen (drożdże wzbogacone w selen) 55 µg (100% RWS*); witamina B12 (metylokobalamina) 100 µg (4000% RWS*); witamina D (cholekalcyferol) 15 µg (300% RWS*).
*procent realizacji Referencyjnych Wartości Spożycia
Stosowanie
ZALECANA PORCJA DO SPOŻYCIA W CIĄGU DNIA:
Dorośli:
1 kapsułka dziennie.
Szczegóły produktu
OGRANICZENIA STOSOWANIA:
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, w tym na drożdże. Preparat nie może być stosowany przez dzieci. Kobiety w okresie ciąży i karmiące piersią stosowanie produktu powinny skonsultować z lekarzem.
Zbrylanie wsadu kapsułki jest procesem naturalnym i nie wpływa na jakość produktu.
WARUNKI PRZECHOWYWANIA:
Produkt należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu, w sposób niedostępny dla małych dzieci. Chronić przed wilgocią i światłem.
OSTRZEŻENIA I INNE INFORMACJE:
Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia i stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego skład został skomponowany właśnie w ten sposób?
Dieta roślinna jest równie bezpieczna jak tradycyjna – może jednak wymagać suplementacji pojedynczych składników.
Na podstawie rekomendacji ekspertów i analizy europejskich badań naukowych o podaży składników w diecie roślinnej zawarliśmy w Naturell Kompleks Vege kluczowe składniki aktywne. Zostały wybrane tylko te substancje, których zawartość jest niska w diecie wegańskiej i wegetariańskiej – unikano składników, w które bogata jest dieta roślinna.
Są to:
Witamina B12
Praktycznie nie występuje w świecie roślinnym, a jej głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego.
Jej aktywna forma – metylokobalamina – w odróżnieniu od cyjanokobalaminy to forma naturalnie występująca w ludzkim organizmie i żywności. Cechuje ją wyższa biodostępność, w porównaniu do cyjanokobalaminy4.
Witamina D3
Wyniki kilku badań wykazały, że weganie ze względu na ograniczone spożycie pokarmów zwierzęcych są bardziej narażeni na niedobory witaminy D i wapnia w diecie niż osoby jedzące mięso, szczególnie w miesiącach zimowych5,6.
Selen
Czynnikiem ułatwiającym przyswajanie selenu z pożywienia jest m.in. białko (metionina), stąd dostępność selenu z diety
w warunkach niedoborów białka spada7. Badania sugerują, że istnieje większa tendencja do niskiego spożycia selenu
u wegan8-10.
Cynk
Jest szeroko dostępny w żywności pochodzenia roślinnego, ale nie jest łatwo przyswajalny11. Sugeruje się, że wegetarianie mogą potrzebować spożywać do 50% więcej cynku niż nie-wegetarianie ze względu na jego słabą biodostępność11.
Jod
Zawartość jodu w pokarmach roślinnych jest niska ze względu na wyjątkowo niskie stężenie jodu w glebie w wielu krajach12. Przegląd piśmiennictwa wskazuje, że u wegan i wegetarian, którzy nie spożywają suplementów jodu i produktów morskich, spożycie jodu w diecie jest niewystarczające 13,14.
Dlaczego w produkcie nie znalazło się żelazo?
Żelazo nie zawsze jest niedoborowe w grupie wegan8,15-17. Należy również pamiętać, że zbyt duża podaż żelaza może być szkodliwa dla zdrowia18, a decyzję o ewentualnym rozpoczęciu suplementacji należy podjąć wspólnie ze specjalistą na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Dlaczego w produkcie nie znalazł się wapń?
Podaż wapnia u wegan poniżej normy stwierdzono w kilku badaniach15,19, w innych zaś na granicy normy16.
Należy pamiętać, że zbyt duże spożycie wapnia może być szkodliwe dla zdrowia18. Wiele świadomych osób będących na diecie roślinnej spożywa produkty fortyfikowane w wapń, dlatego ewentualne ilości suplementowanego wapnia powinny być dobierane indywidualnie.
Czy są inne składniki warte suplementacji z punktu widzenia diety roślinnej?
W przypadku diet eliminacyjnych np. wegańskiej czy wegetariańskiej warto zwrócić uwagę na kwasy omega-3. Ze względu na częste wykluczenie z diety ryb i owoców morza, kwasy omega-3 (szczególnie DHA) mogą być zagrożone niedoborem
w diecie roślinnej. Należy pamiętać, że coraz bardziej popularny olej z wiesiołka to źródło głównie szeroko dostępnych kwasów omega-6,
nie omega-3.
Wśród kwasów omega-3 najbardziej pożądane są EPA i DHA, jednak jeśli będą pochodzić z ryb lub kryla, to nie zostaną zaakceptowane przez wegan. Jednocześnie kwasy omega-3 pochodzenia roślinnego (np. z oleju lnianego) to głównie kwas alfa-linolenowy (ALA), który jest łatwo dostępny w diecie i zazwyczaj nie wymaga suplementacji. Dlatego racjonalnym rozwiązaniem jest spożywanie EPA i DHA z alg morskich.