Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Krople do oczu

Najczęstszym specyfikiem stosowanym w chorobach lub dyskomforcie oczu są krople. Ich skład różni się w zależności od przeznaczenia. Żadnych nie można nadużywać. Wyjątkiem od tej zasady mogą być sztuczne łzy, których skład i działanie jest podobne do łez naturalnych. Krople najczęściej wprowadza się do worka spojówkowego wewnątrz oka odciągając dolną powiekę. Dla dokładnego rozprowadzenia należy chwilę pomrugać. Ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym. Polecamy krople nawilżające z filtrem UV szczególnie osobom po 55.roku życia.

Aktywne filtry

Narząd wzroku to wysoce wyspecjalizowana struktura o skomplikowanej budowie, która pozwala nam cieszyć się pięknem otaczającego nas świata. By utrzymać zdrowe i sprawne oczy warto dbać o ich codzienną higienę unikając jasnego światła oraz wystrzegając się szkodliwych czynników zewnętrznych. W ich rutynowej pielęgnacji niezastąpione będą krople do oczu o różnych właściwościach.

Rodzaje dostępnych kropli do oczu

Preparaty w postaci płynnej są powszechnie wykorzystywane w pielęgnacji i leczeniu schorzeń narządu wzroku. Postać cieczy umożliwia ich efektywne wnikanie w zakamarki powiek. Zapewnia to maksymalizację powierzchni, którą pokrywa lek. Krople do oczu dostępne na rynku różnią się przeznaczeniem oraz składem chemicznym dlatego ważny jest świadomy wybór preparatu. Wśród szerokiej gamy oferowanych kropli do oczu możemy wyróżnić m.in. te dla oczy zmęczonych, krople z antybiotykami czy też krople nawilżające do oczu. W aptekach można zakupić również wyroby przeznaczone specjalnie dla dzieci. Co ważne wiele z dostępnych produktów oferowane jest jako krople do oczu bez recepty.

Jak poprawnie aplikować krople do oczu?

Jak w przypadku każdego leku również preparaty aplikowane na powierzchnię oka powinny być używane zgodnie z przeznaczeniem. Informacje na ten temat najczęściej znajdują się na dołączonej ulotce bądź też na opakowaniu produktu. Przede wszystkim należy pamiętać o higienie - zanim użyjemy krople do oczu należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Zapobiegnie to przenoszeniu bakterii, które mogłyby doprowadzić do infekcji. W tym kontekście warto też pamiętać by nie dotykać powierzchni oka końcówką opakowania. Niezwykle ważna jest pozycja jaką przyjmiemy - ta leżąca oraz siedząca zapewni utrzymanie kropli wewnątrz worka spojówkowego. Sam worek spojówkowy ma ograniczoną pojemność - nie należy zatem aplikować więcej kropel leku niż zalecane jest w instrukcji użytkowania. Niektórzy zalecają dodatkowo uciskanie przynosowej powierzchni oka - ma to zapobiegać dostaniu się kropli do przewodów wydzielających łzy.

Krople do oczu i soczewki kontaktowe

Każda z osób noszących soczewki kontaktowe doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest regularne stosowanie kropli do oczu. Choć korzystanie z soczewek kontaktowych niesie za sobą wiele udogodnień może też powodować pewne komplikacje. Chyba najpowszechniejsze są problemy z nadmiernym przesuszaniem się powierzchni oczu. Może to niestety sprzyjać niekomfortowym podrażnieniom. Trzeba jednak zaznaczyć, że wiele osób noszących soczewki kontaktowe nie stosuje się do zaleceń producenta często przekraczając terminy ich przydatności. W przypadku pojawienia się problemów należy zatem od razu udać się do okulisty.

Jakie krople do oczu dla użytkowników soczewek kontaktowych?

Wśród użytkowników soczewek najpopularniejsze są nawilżające krople do oczu. Ich dobór różni się jednak od konwencjonalnych założeń. Uważa się, że osoby takie powinny korzystać z preparatów do oczu bez konserwantów - substancje konserwujące mogą bowiem wchodzić w szkodliwe reakcje chemiczne z materiałem, z którego wykonane są soczewki. Krople do oczu bez konserwantów mają niestety krótszy termin przydatności do spożycia. Producenci dostrzegając ten problem wyszli mu jednak na przeciw oferując swoje wyroby w specjalnych opakowaniach zapewniających trwałość. Od niedawna na rynku farmaceutycznym dostępne są również krople do oczu z konserwantami, które nie wchodzą jednak w interakcje z soczewkami.

Zespół suchego oka - sztuczne łzy

Na objawy kliniczne, które definiują zespół suchego oka składa się jego niedostateczne nawilżenie. Najczęściej objawy te to nadmierna suchość, pieczenie i swędzenie. Do tego może dojść także zaczerwienienie oczu oraz nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami. Wśród leków na problemy obejmujące zespół suchego oka wyróżnia się tzw. sztuczne łzy. Działają one jako nawilżające krople do oczu i znajdują swoje zastosowanie kiedy nadmierna suchość pojawia się w określonych sytuacjach. Może to być np. podczas wielogodzinnego przebywania przed ekranem monitora bądź też długotrwałego narażenia na silny wiatr. 

Dla pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłą suchością oczu lepiej sprawdzą się krople do oczu sprzedawane jako żel - jest on bowiem bardziej lepki co sprzyja jego utrzymywaniu się na powierzchni narządu wzroku. Zespół suchego oka może być zwalczany również poprzez ograniczenie naszego narażenia na szkodliwe czynniki zewnętrzne. By uniknąć nadmiernego wpływu niebieskiego światła możemy np. włączyć specjalny filtr w komputerze. Wybierając się na wycieczkę rowerową możemy ponadto wyposażyć się w specjalne okulary ochronne. Szkodliwe są również zadymione pomieszczenia.

Suchość oka u dzieci

Powszechność zespołu suchego oka jest szczególnie wysoka wśród dzieci. Uważa się, że wpływ na to ma nadmierne podrażnienie wywołane głównie przez długotrwałe narażenie na niebieskie światło wydzielane przez ekran monitora komputerowego. Wśród kropli dostępnych dla dzieci wyróżnia się produkty dla maluchów w różnym wieku - już od okresu niemowlęcego. Ich stosowanie pozwoli zwalczyć objawy jak zaczerwienienie, podrażnienie i pieczenie - warto zakupić wtedy nawilżające krople do oczu.

Krople do oczu i antybiotyk

Antybiotyki to substancje chemiczne, które ograniczają zdolności bakterii do rozwoju wewnątrz organizmu. Działając wybiórczo mogą wpływać na procesy metaboliczne tych mikroorganizmów hamując ich wzrost i rozmnażanie. Wyróżnia się też antybiotyki o działaniu bakteriobójczym. Krople do oczu zawierające antybiotyk to często produkty dostępne bez recepty. Preparaty te mogą być wykorzystywane w chorobach gałki ocznej jak zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki. Jedną z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w terapii jest biodacyna - antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Należy pamiętać, żeby stosować krople do oczu z antybiotykiem zgodnie z zaleceniami lekarza bądź innego specjalisty. Kuracji antybiotykiem nie można także przerywać. Trzeba również dodać, że na skutek długotrwałego stosowania kropli do oczu z antybiotykiem może doprowadzić do rozwoju opornych na kuracje bakterii. Kiedy stosowane leki nie działają powinno się niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Krople do oczu - zasady wyboru

Jak w przypadku wielu kategorii produktów farmaceutycznych również krople do oczu oferowane są w wielu różnych wariantach. Mnogość wyboru jest oczywiście korzystna dla pacjenta, kupując jednak lek dostosowany do naszych potrzeb musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Krople do oczu mogą blokować wchłanianie innych leków stosowanych przez nas na powierzchnię gałki ocznej jak maści. W przypadku równoległego stosowania kilku preparatów informacje o kolejności ich aplikacji znajdziemy w ulotce dołączonej do opakowania, jeśli jednak nie ma takich informacji warto zasięgnąć profesjonalnej konsultacji.

Ile powinny kosztować krople do oczu?

Często kryterium wyboru kropli do oczu jest ich cena. Krople nawilżające do oczu bez konserwantów są droższe niż tradycyjne preparaty. Mogą za to być najlepszym wyborem dla osób korzystających z soczewek kontaktowych oraz zmagających się z poważną nadwrażliwością oczu bądź przewlekłym problemem zmęczonych oczu. Różnica w cenie nie jest na szczęście znaczna - wybierając krople o lepszym składzie możemy również wybrać mniejsze opakowanie. Pamiętajmy jednak by nie były stosowane po zbyt długim czasie od otwarcia. Na wybór preparatu powinna składać się również częstotliwość jego stosowania. Niektóre krople do oczu z antybiotykiem w początkowym okresie mogą być stosowane nawet co godzinę. Takie leki najczęściej posiadają termin ważności do około 3 miesięcy od otwarcia. Istnieją jednak inne produkty, które użytkujemy sporadycznie. W takim przypadku poleca się zakup kropli do oczu w pojemniku jednodawkowym (często sprzedawane są w nich krople do oczu bez konserwantów).

Dla dobra oczu tylko krople nawilżające?

Bardzo często próbując uporać się z problemami zdrowotnymi w pierwszej kolejności sięgamy po produkty lecznicze. Nic dziwnego - rynek oferuje obecnie bardzo bogaty wybór preparatów i leków pomocnych w terapii wielu schorzeń. Często jednak by odzyskać pełnię zdrowia wystarczy zmienić nasze codzienne nawyki, które indukują problem. Przykładem mogą być nawilżające krople do oczu. Ich właściwości terapeutyczne są bardzo korzystne. W przypadku kiedy stosujemy jednak produkty do oczu nawilżające, a nadal narażamy się na szkodliwe czynniki zewnętrzne jak nadmierna ekspozycja oczu na światło czy też silny wiatr efekty kuracji mogą być niezadowalające. Higiena oczu niestety nadal często jest bagatelizowana. Wybierając odpowiednie dla nas produkty nie bójmy się skorzystać z profesjonalnego doradztwa ze strony lekarza okulisty, optometrysty czy też farmaceuty. Nasze zadbane oczy z pewnością odwdzięczą się nam pozwalając docenić codzienne piękno otaczającego nas świata.