Opis APAP jest lekiem w postaci tabletek o zastosowaniu przeciwbólowym.
Dawkowanie Zazwyczaj stosowana dawka leku to: - dorośli: 1-2 tabletki powlekane (500-1000 mg paracetamolu), w razie konieczności 3-4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek powlekanych w ciągu doby, czyli 4 g paracetamolu na dobę). Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. - młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana, czyli 500 mg paracetamolu, w razie konieczności 3 do 4 razy na dobę. Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni. Zaleca się stosowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na przyspieszenie jego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Skład 1 tabletka powlekana zawiera: substancję czynną: 500 mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze.
Działanie Lek działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.
Przeciwskazania Jeśli u pacjenta: wcześniej stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6), występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek, występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej,
Działania niepożądane Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli wystąpią poniższe objawy nie należy przyjmować leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to stany zagrażające życiu. Występują bardzo rzadko. - obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, trudności w oddychaniu), wstrząs anafilaktyczny (zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi), - ciężkie reakcje skórne. Pozostałe działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek): - reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, rumień, wysypka, - nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek): - trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), - agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów -rodzaj białych krwinek, do całkowitego ich braku włącznie) - skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, - ostre uszkodzenie wątroby występująca najczęściej w wyniku przedawkowania, - plamica barwnikowa.
Ostrzeżenia i środki ostrożności Ze względu na ryzyko przedawkowania należy upewnić się, że inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. W razie zastosowania dawki większej niż zalecana pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby. Przed rozpoczęciem stosowania leku Apap należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą u osób z niewydolnością wątroby lub nerek oraz astmą oskrzelową. Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz niedożywione stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.
Ciąża i karmienie piersią Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Apap można stosować w czasie ciąży. Należy przyjmować możliwie najmniejszą dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat (ograniczenie wynika z postaci leku).
Dystrybutor Us Pharmacia Sp. z o.o. Ziębicka 40 50-507 Wrocław
Międzynarodowe przedsiębiorstwo USP to jeden z bezsprzecznych liderów na rynku leków bez recepty (OTC) w Polsce. Firma jest znana z produkcji i sprzedaży popularnych leków o działaniu przeciwbólowym - Apap oraz Ibuprofen. USP Zdrowie jest także twórcą marek Stoperan, Xenna, Gripex oraz Verdin. Producent zatrudnia około 800 specjalistom wytwarzając rocznie ponad 100 mln opakowań leków. Firma posiada swoje biura w Polsce, na Litwie, Ukrainie, Bułgarii czy w Stanach Zjednoczonych, a jej główna wytwórnia US Pharmacia znajduje się we Wrocławiu. Główną ideą przyświecającą pracownikom USP Zdrowie jest postawienie człowieka, jego zdrowia i potrzeb w centrum działań.