Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich to polska placówka, której działania koncentrują się głównie w okół badań naukowych. Na przestrzeni wielu lat obecności IWNiRZ osiągnął międzynarodowy zasięg współpracując z niezależnymi podmiotami również poza granicami naszego kraju. Bogata oferta produktów wytwarzanych przez Instytut opiera się o surowce lecznicze naturalnego pochodzenia co gwarantuje ich doskonałą jakość oraz skuteczne działanie.
Historia Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich rozpoczyna się w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to zostają powołane do istnienia Lniarska Centralna Stacja Doświadczalna oraz Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich zlokalizowany w Poznaniu. Działalność obu placówek opierała się o pracę doświadczonych i pełnych pasji specjalistów jak prof. dr Wacław Strażewicz będący wykładowcą i profesorem Uniwersytetu im. S. Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Poznańskiego w okresie międzywojennym, a także prof. dr Janusz Jagmin, profesor Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Obie instancje prowadzone były niezależnie przechodząc przez burzliwy czas II wojny światowej oraz okres PRL. Dopiero w 2008 roku na skutek zarządzenia ówczesnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Instytut Włókien Naturalnych oraz Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich zostały połączone od tej pory funkcjonując jako Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ). Od 2017 roku dyrektorem Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu jest dr Robert Sobków.
IWNiRZ jest obecny nie tylko w przestrzeni komercyjnej. Jednym z najważniejszych komponentów Instytutu jest działalność naukowa. Struktura placówki podzielona jest na poszczególne frakcje, wśród których wyróżnić można zakład: biotechnologii, komórek macierzystych i medycyny regeneracyjnej, botaniki, hodowli i agrotechniki roślin włóknistych i energetycznych; zielarskich, farmakologii i fitochemii, badań i przetwórstwa nasion, innowacyjnych biomateriałów i nanotechnologii, innowacyjnych technologii włókienniczych oraz niezależny oddział przędzalnictwa, tkactwa i wykończalnictwa zlokalizowany w Żyrardowie. Funkcjonowanie IWNiRZ ma także wymierny wpływ na kształtowanie się ekosystemu w naszym kraju. Jest to związane z prowadzonymi badaniami zagospodarowaniem terenów skażonych przez przemysł pod uprawę roślin niekonsumpcyjnych. Instytut prowadzi również sklep firmowy, w którym znaleźć można produkty zawierające surowce jak len, konopie, jedwab oraz wełna. Wyroby te to m.in. kosmetyki, produkty spożywcze, a nawet pościel i odzież. Niezależnie od przeznaczenia IWNiRZ dba o ich odpowiednią jakość przywiązując jednocześnie wagę do kwestii ekologii oraz walorów prozdrowotnych. Oprócz obecności w internecie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich posiada również sklep stacjonarny zlokalizowany w Poznaniu.
Wyszukaj ponownie to co szukasz