Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Suplementy wspierające widzenie, preparaty z luteiną

Jakość widzenia pogarsza się z wiekiem, jednak nie tylko upływ czasu działa na niekorzyść. Stres, pośpiech, długie skupianie wzroku, noszenie soczewek, brak gimnastyki oczu, mało urozmaicona dieta, palenie papierosów, suche powietrze- to wszystko  ma wpływ na nasz wzrok. Wówczas konieczne jest zadbanie o dostarczenie witamin, minerałów, składników odżywczych doustnie. Specjalnie dobrane zestawy pomagają zwalczyć uczucie dyskomfortu,  poprawiają kondycję oczu, zapobiegają wielu chorobom. Korzystajmy z tego i cieszmy się dobrym wzrokiem.

Aktywne filtry

Ostrość widzenia wymiernie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Wraz z wiekiem bądź też na skutek innych procesów może niestety dojść do pogorszenia sprawności widzenia. Luteina to popularna substancja związana z prawidłową kondycją narządu wzroku. Związek ten wchodzi w skład wielu produktów np. jako tabletki na oczy. Czym jest więc luteina i jakie daje efekty?

Luteina - podstawowe informacje

Luteina to organiczny związek chemiczny określany czasem jako żółty barwnik. Wchodzi ona w skład komórek tłuszczowych budujących nasz organizm, jej duże ilości możemy także znaleźć w żółtku jaj. Zapotrzebowanie organizmu na tą substancje utrzymywane jest zatem poprzez przyjmowane pokarmy. Co ważne niedobory luteiny mogą zaspokajać także weganie - bogactwo tej substancji zawierają niektóre warzywa i owoce jak szpinak, groch, sałata, pomidor, pomarańcza, borówki i cykoria. Luteina to nie tylko element budujący ludzkie ciało - poza produktami farmaceutycznymi wykorzystywana jest także w przemyśle m.in. jako barwnik oraz składnik karm.

Luteina na oczy

Luteina na oczy to jedno z popularnych haseł związanych z wyszukiwaniem tej substancji w internecie. Skąd bierze się jej dobra sława? Uważa się, że dostarczana do organizmu jako kapsułki bądź tabletki substancja trafia do plamki żółtej. Jest to miejsce zlokalizowane w siatkówce oka. W plamce żółtej znajduje się największe zagęszczenie czopków, a więc komórek odpowiedzialnych za ostrość i barwę widzenia (tzw. widzenie fotopowe). Przeciętnie człowiek posiada około 4,5 miliona czopków, które dzielą się na 3 podtypy w zależności od światłoczułego barwnika. Czopki warunkują wysoką rozdzielczość widzenia, a nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu mogą prowadzić do ślepoty.

Objawy złej kondycji oczu

Oczy jak każda część naszego ciała podlegają nieustannym zmianą oraz procesowi starzenia. Na proces degeneracji plamki żółtej może mieć także wpływ nadmierne narażenie na promieniowanie słoneczne oraz niezbilansowana dieta uboga w substancje odżywcze i minerały. Zwyrodnienie tej struktury określane także jako AMD (Age-related Macular Degeneration) uważane jest za powszechną chorobę osób po przekroczeniu 50 roku życia. Zmiany degeneracyjne w siatkówce mogą prowadzić do ubytku w widzeniu, a w konsekwencji nawet do ślepoty. Problem związany ze zwyrodnieniem plamki żółtej jest niestety coraz bardziej poważny szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Jest to powiązane ze stale zwiększającą się długością życia ludzi.

Jakie mogą być początkowe objawy pogorszonej kondycji oczu? Szczególnie we wczesnej fazie zmiany będą raczej subtelne - wskazuje się pośród nich obniżenie ostrości widzenia, odczucie falowania kiedy patrzymy na proste linie, a także trudności podczas czytania i pisania. Obserwując tego typu zmiany warto zatem jak najszybciej podjąć właściwe kroki oraz zasięgnąć specjalistycznej opinii.

Tabletki na oczy - czy działają?

Jak zatem preparaty zawierające luteinę wpływają na funkcjonowanie narządu wzroku? Za jej najważniejszą właściwość uważa się zdolność do ochrony przed promieniowaniem UV. Szacuje się, że luteina chroni przed lwią częścią docierającego do oka światła niebieskiego. Suplementy z luteiną mają także zdolności antyoksydacyjne działając na szkodliwe wolne rodniki. Co ciekawe luteina w pewnym stopniu ochrania przed światłem również skórę co zmniejsza ryzyko poparzenia w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Nie powinniśmy stosować jej jednak jako substytutu kremu z filtrem.

Luteina - dla kogo

Kiedy możemy podejrzewać u siebie potrzebę suplementacji luteiną? Na pewno warto obserwować jak sprawuje się nasz wzrok w różnych sytuacjach. Szczególnie wyczulone na pewne subtelne różnice mogą być osoby z rozpoznaną wadą wzroku. Stosowanie preparatów tego typu zaleca się pacjentom z genetycznymi predyspozycjami do wystąpienia zaćmy oraz jaskry. Na pewno rozważyć takie suplementy powinny osoby, które nie stosują się do zasad diety wspomagającej wzrok. Co ciekawe producenci wyszli poniekąd na przeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu na rynku farmaceutycznym. Efektem tego są nowoczesne produkty, które oprócz samej luteiny wzbogacone są o inne substancje wpływające na kondycję oczu. Należą do nich m.in. witaminy - ryboflawina (witamina B2) oraz witamina A.

Krople, tabletki, kapsułki dla oczu

Leki z luteiną dostępne są pod wieloma postaciami co sprawia, że ich systematyczne stosowanie nie jest uciążliwe. Są to m.in. kapsułki, krople oraz tabletki sprzedawane w różnych rozmiarach opakowań. Ponadto większość produktów tego rodzaju dostępne jest w aptece bez recepty. Postać płynna ułatwia stosowanie miejscowe w okolice oczu. Ponadto krople mają właściwości nawilżające - dodatkowo chronią tym samym powierzchnię oczu przed podrażnieniem. Niektóre z dostępnych na rynku kropli z luteiną oprócz dodatkowej zawartości witaminy A wzbogacone są również o kwasy omega 3.

Preparaty na oczy na każdą kieszeń

Preparaty z zawartością luteiny nie są drogie, charakteryzują się także wysokim poziomem bezpieczeństwa. W ofercie naszej apteki internetowej znajdziesz popularne produkty uznanych marek. Systematycznie stosowane kapsułki i tabletki z luteiną pozwolą zadbać o oczy i zminimalizować ryzyko powstania problemów obejmujących prawidłowe widzenie. Przed użyciem tego typu produktów należy jednak dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na ulotce. Ponadto w higienie wzroku warto zasięgnąć profesjonalnej porady ze strony okulisty.