Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Na trzustkę - leki preparaty

Prawidłowa praca trzustki w ludzkim organizmie jest bardzo wskazana. Jest to jeden z najważniejszych narządów, dlatego też gdy nie działa on poprawnie powinno zainwestować się w preparaty, które zdecydowanie poprawią pracę trzustki. Regularne zażywanie takich leków sprawi, że w końcu trzustka będzie pracowała bez zarzutów.

Aktywne filtry

Amol 250 ml.

42,99 zł

Trzustka to jeden z kluczowych organów pełniący wiele różnych funkcji. Jej prawidłowa praca warunkuje utrzymanie homeostazy oraz zdrowia. Niestety narząd ten jest bardzo podatny na to jak o niego dbamy, a choroby trzustki mogą prowadzić nawet do stanów zagrożenia życia. Możemy zapewnić dobry stan naszej trzustki już dziś modyfikując styl życia oraz prowadząc zrównoważoną suplementację.

Niezwykle ważne funkcje trzustki

Prawidłowo funkcjonujący organizm ludzki znajduje się w stanie dynamicznej homeostazy. Oznacza to, że dostosowuje swoje pewne parametry do rytmu dobowego, warunków zewnętrznych czy też dostarczanego pożywienia. Trzustka to narząd o nieregularnych kształtach znajdujący się w nadbrzuszu. Anatomicznie dzieli się go na cztery części. Strukturalnie składa się za to z różnych komórek pełniących zróżnicowane zadania. Trzustka posiada także funkcję wewnątrzwydzielniczą determinowaną przez komórki tworzące Wyspy Langerhansa. Wyspy te syntetyzują niezwykle ważne hormony - insulinę oraz glukagon, które odpowiednio obniżają oraz podwyższają stężenie cukru we krwi. Zaburzenia wydzielania tych hormonów mogą prowadzić zatem do cukrzycy.

Trzustkę charakteryzuje również funkcja zewnątrzwydzielnicza. Enzymy wydzielane przez ten narząd są niezbędne w procesie trawienia węglowodanów, tłuszczów oraz białek w świetle układu pokarmowego. Do enzymów trzustkowych zalicza się lipazy, elastazę i amylazę. Dzięki ich działaniu proces trawienia usprawnia się, a organizm jest w stanie efektywnie czerpać z dostarczanych pokarmów.

Diagnostyka i objawy chorej trzustki

Narząd ten może ulec uszkodzeniu w wyniku predyspozycji genetycznych czy też długotrwałego zaniedbania ogólnej kondycji organizmu. Pacjent z chorą trzustką  najczęściej jest po przekroczeniu 50 roku życia. Uważa się, że ryzyko zachorowania na trzustkę zwiększa palenie papierosów. Niezwykle istotna jest dieta - szczególnie szkodliwe są pokarmy tłuste oraz przetworzone o wysokiej zawartości cukru. Mogą one prowadzić do otyłości, która jest jednym z czynników powodujących insulinooporność. W kontekście chorób dotykających trzustkę warto także wspomnieć o alkoholu - jego nadmierne spożycie jest najczęstszą przyczyną stanu określanego jako ostre zapalenie trzustki. Zaburzeniu temu - powstałemu w procesie długotrwałego picia - towarzyszyć mogą dolegliwości wątroby (marskość, stłuszczenie) oraz uszkodzenie nerek. Warto wspomnieć, że trzustka nie dorównuje wątrobie jeśli chodzi o zdolność do regeneracji - powstałe stany patologiczne w obrębie tego narządu zazwyczaj są trwałe.

Objawy uszkodzenia trzustki

Najczęstsze choroby trzustki to stany zapalne. Wyróżnia się wyżej wspomniane ostre zapalenie trzustki (OZT), przewlekłe zapalenie trzustki (PZT), a także autoimmunologiczne zapalenie. Zapalenia obejmujące trzustkę mogą manifestować się m in jako ból brzucha odczuwany w jego górnej części, problemy z nudnościami oraz biegunkami, a także wzdęcia. W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza - mogą one być nawet stanem zagrożenia życia. 

Inne schorzenie dotyczące trzustki to nowotwór. Niestety rak ten jest bardzo trudny do wykrycia, a kiedy się to dzieje choroba jest już w zaawansowanym stadium z przerzutami do innych narządów. Z tego powodu uważany jest za jedną z najbardziej śmiertelnych chorób nowotworowych. Spadek masy ciała, osłabienie, utrata apetytu oraz ból nadbrzusza to dolegliwości mogące być symptomami alarmowymi w kontekście raka trzustki. Pamiętajmy zatem, że opóźnianie leczenia może doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych.

Diagnostyka chorób trzustki

Do podstawowych czynności pozwalających zdiagnozować trzustkę należą badania laboratoryjne. Określają one poziom hydrolitycznych enzymów trzustkowych: lipaz i amylaz we krwi. Ich wartości różnią się w zależności czy podejrzewamy OZT czy też PZT. W zapaleniu trzustki diagnostykę warto wzbogacić o badania określające stan zapalny - OB, morfologię krwi obwodowej oraz CRP (białko ostrej fazy). W przypadku autoimmunologicznego zapalenia trzustki w surowicy można zaobserwować zwiększone stężenie immunoglobulin klasy G4. W diagnostyce nowotworów trzustki wykorzystuje się obecność markera CA 19-9 charakterystycznego także dla nowotworów jelita grubego oraz dróg żółciowo-wątrobowych. Kiedy ktoś z naszej rodziny chorował na raka tego organu należy zastanowić się nad określeniem profilu genetycznego. Badania laboratoryjne są tanie i łatwo dostępne - wyniki zostaną szybko dostarczone do naszego domu, dlatego warto wykonywać je regularnie.

Badania obrazowe

Trzustkowe badania obrazowe niestety nie należą do najprostszych. Jest to spowodowane anatomicznym położeniem tego narządu. Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane przez doświadczonego lekarza, który w przebiegu chorób może stwierdzić powiększenie, nacieki czy też inne cechy patologicznej trzustki. Oceniając trzustkę często wykonuje się także badanie EUS łączące endoskopię z ultrasonografią (sonda ze specjalną głowicą wprowadzana jest do przewodu pokarmowego pacjenta). Dokładniejsze testy to tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Jak skutecznie wspomóc trzustkę?

Leki na trzustkę stosuje się w zależności od choroby oraz jej etiologii. Wszelkie stany zagrażające życiu powinny skłaniać pacjenta do podjęcia hospitalizacji - tylko profesjonalna opieka medyczna może zapewnić bezpieczeństwo. O trzustkę możemy jednak zadbać już zawczasu zmieniając codzienne nawyki oraz wprowadzając zbilansowaną dietę. Na początek najprościej będzie ograniczyć tłuste i słodkie pokarmy, których trawienie jest trudne. Ważna jest także kontrola ilości spożywanego alkoholu, gazowanych napojów, a także unikanie spożywania posiłków w ciągu nocy. Funkcjonowanie trzustki mogą wspomóc dostępne na rynku suplementy diety oraz leki dostępne bez recepty. Wspomagają one procesy trawienne odciążając narząd.

Trzustka, a witaminy

Kiedy mamy uszkodzoną trzustkę w organizmie zmniejsza się ilość dostępnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Należą do nich witaminy z grupy A, D, E oraz K. Wartość stężenia witaminy D w surowicy jest powiązana także z występowaniem tłuszczowych biegunek. Charakterystyczny dla osób z chorą trzustką może być także niedobór witaminy B12 - przez jej niedostateczne wchłanianie w przewodzie pokarmowy,. Leki i suplementy mogą występować jako preparaty wielowitaminowe zawierające połączone grupy witamin w swoim składzie. Ograniczone wchłanianie może dotyczyć także niektórych związków mineralnych jak wapń, potas czy żelazo.

Zadbaj o zdrowie już dziś

Odpowiednio podjęta profilaktyka pozwala zapobiec wielu chorobom. Trzustka to niebywale ważny dla organizmu narząd spełniający swoją funkcję poprzez produkcję enzymów trawiennych oraz hormonów wewnętrznych kontrolujących metabolizm. Niestety narażona jest na różne schorzenia, z których najpowszechniej występują zapalenia trzustki. Naszym rolą pozostaje, aby leczenie nie było skutkiem zaniedbań naszego stanu zdrowia.