Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Testy owulacyjne

Owulacja to moment cyklu miesiączkowego kiedy to znacząco wzrasta prawdopodobieństwo zapłodnienia. Monitorowanie tego stanu może być zatem bardzo pomocne kiedy chcemy określić dni płodne oraz wspomóc samo zajście w ciążę Jednymi z dostępnych w aptekach i drogeriach produktów wspomagających planowanie rodziny są dostępne bez recepty testy owulacyjne.

Aktywne filtry

Przegląd testów dni płodnych

Cykl miesiączkowy to naturalny, fizjologiczny proces, który rozpoczyna się u kobiet w wieku nastoletnim wraz z dojrzewaniem płciowym by utrzymywać się aż do okresu menopauzy. Jednym z faz miesiączkowania jest owulacja. Podczas tego procesu dochodzi do uwolnienia gamet żeńskich, a więc komórek jajowych, które przemieszczają się w kierunku jajowodu. Owulacja to proces warunkowany na zasadzie sprzężenia hormonalnego w osi podwzgórze-przysadka-jajnik.  Zaburzenia poziomu hormonów mogą więc wpływać również na ten proces co może utrudniać próby zajścia w ciążę.

Jak rozpoznać owulację?

Podczas dni płodnych dochodzi do zmian, które rzutują na stan całego organizmu kobiety. Pośród tradycyjnych metod wykrywania owulacji możemy wyróżnić obserwację śluzu. Śluz wydzielany  w okresie owulacji jest kleisty, gęsty i śliski. Towarzyszy mu również odczucie pewnej wilgotności wewnątrz pochwy. Dni płodne mogą wpływać także na podwyższenie temperatury ciała kobiety. Ma to zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia oraz utrzymania ciąży. Próbując rozpoznać owulację w ten sposób warto pamiętać, że niezwykle ważna jest dokładność i regularność. Temperatura ciała w okresie owulacji zmienia się bowiem nieznacznie, dlatego termometr, którym wykonujemy test powinien być jak najbardziej precyzyjny. Na rynku dostępne są termometry zwane owulacyjnymi - ich skala podziału jest zazwyczaj bardziej dokładna ze względu na większą wartość odstępów między cyframi oraz podziałem nawet w zakresie 0,05 stopnia C.

Ból owulacyjny i krwawienie owulacyjne

Cykl miesiączkowy, choć występuje u kobiet w okresie rozrodczym może zachodzić w zmienny, indywidualny sposób. U niektórych Pań w okresie owulacji możemy wyróżnić dodatkowe objawy świadczące o jajeczkowaniu. Wyróżnia się wśród nich bóle owulacyjne oraz towarzyszące krwawienia. Ten pierwszy symptom najczęściej zlokalizowany jest w podbrzuszu. Ból tego typu pojawia się zawsze po jednej stronie w zależności od tego, z którego jajnika uwolniła się komórka jajowa. Może trwać nawet do kilku dni. Samo krwawienie owulacyjne określane jest jako delikatne, barwiące na różowo, zdecydowanie różniące się od bardziej obfitego i żywo zabarwionego krwawienia menstruacyjnego.

Testy owulacyjne - najlepszy sposób planowania ciąży?

Jednym z wynalazków medycyny, które wydatnie wpłynęły na kształt demograficzny społeczeństw został test owulacyjny. Testy takie opierają się o prostą zasadę - pozwalają zmierzyć poziom hormonu luteinizującego LH w moczu. Niektóre z dostępnych testów owulacyjnych dodatkowo pozwalają zmierzyć poziom estrogenu. Jest on bowiem również powiązany z jajeczkowaniem, a wzrost jego poziomu często może poprzedzać zwiększone stężenie hormonu LH.

Test owulacyjny - jaką ma postać?

Najpopularniejsze testy owulacyjne dostępne w aptekach sprzedawane są jako paski bądź też pałeczki z odpowiednią podziałką pozwalającą odczytać wynik testu. Metoda ich działania jest bardzo podobna, mogą się jednak znacząco różnić ceną. Do najdroższych, ale również najbardziej precyzyjnych testów owulacyjnych należą te cyfrowe. Uważa się, że mogą mieć aż 99 % skuteczność w wykrywaniu dni płodnych. Niezależnie od rodzaju, dobry test owulacyjny powinien być przede wszystkim łatwy w użyciu. Testy owulacyjne działają w oparciu o pomiar stężenia hormonu luteinizującego LH w moczu. Należy zatem zapoznać się z instrukcjami producenta dołączonymi do produktu i w zależności od zaleceń umieścić pasek testowy w pojemniku na mocz bądź też po prostu nanieść na niego kilka kropel świeżego moczu. W większości przypadków test owulacyjny nie musi zostać wykonany z samego rana - lwia część producentów dopuszcza czas wykonywania testu nawet do kilku godzin po wstaniu z łóżka. Nie zawsze do wykonania testów i określenia ich wyniku będziemy zatem potrzebowali porannego moczu, na rynku dostępne są także produkty umożliwiające przeprowadzenie testu o każdej porze dnia.

Test owulacyjny ze śliny

Pewną nowością w ostatnich latach są testy owulacyjne, które określają zmiany chemiczne w wydzielinie jamy ustnej. Test tego typu jest jeszcze wygodniejszy w użyciu niż tradycyjny preparat analizujący mocz. Wyniki określane są w zależności od określenia poziomu estrogenu. Co ważne testy ślinowe w przeciwieństwie do tradycyjnych paskowych odpowiedników nadają się do powtórnego wykorzystania. Skuteczność wykrywania płodności poprzez testy tego typu jest zbliżona do testów owulacyjnych z moczu. Niestety testy owulacyjne oparte o ślinę nie są jeszcze bardzo popularne w naszym kraju.

Pozytywny wynik testu owulacyjnego - co dalej?

Wzrost poziomu hormonu luteinizującego do granicznych wartości może sprawić, że test owulacyjny da wynik pozytywny. Stężenie hormonu z pobranego porannego moczu LH powinno przekraczać 40 mlU/ml. Pozytywny wynik testu owulacyjnego oznacza, że prawdopodobieństwo zapłodnienia znacznie zwiększa się w czasie kolejnych 24- 36 godzin (a więc 2-3 dni). Kiedy chcemy starać się o dziecko warto wtedy wykorzystać ten czas decydując się na seks. Co ważne, by wykorzystać dni płodne w 100 % można kochać się nawet do 48 godzin przed wystąpieniem jajeczkowania. Testy owulacyjne wykonywane przed uwolnieniem gamety żeńskiej należy powtórzyć w przeciągu kilku dni przed spodziewaną przez nas owulacją. Znacznie zwiększy to procent prawdopodobieństwa przewidzenia tego procesu. Najczęściej testy owulacyjne dostępne w aptece czy też w drogerii sprzedawane są w opakowaniach zawierających 5-10 pasków. Kobiety mogą zatem obserwując swoje ciało i rejestrując okres kalendarza miesiączkowego odpowiednio wcześnie rozpocząć badania za pomocą testów owulacyjnych i maksymalnie wykorzystać dni płodne bądź też nie planując ciąży uniknąć współżycia bez zabezpieczenia w te dni.

Test owulacyjny - na co uważać?

Jak każde z rozwiązań w planowaniu zajścia w ciąże również testy owulacyjne oprócz licznych zalet mają pewne wady. Szczególnie wyczulone na wyniki testów tego typu powinny być kobiety zmagające się z zespołem policystycznych jajników. Poziomu hormonu luteinizującego u Pań z tą jednostką chorobową może się bowiem zmieniać wiele razy podczas jednego cyklu miesiączkowego. Niektóre testy w postaci pasków mogą być również trudne w odczytaniu - barwa wskaźnika może bowiem nie być wystarczająco intensywna. Rozwiązaniem tego problemu mogą być wspomniane wyżej cyfrowe testy owulacyjne. Pamiętajmy jednak, że są to jedne z najdroższych testów owulacyjnych dostępnych na rynku.

Interpretacja wyniku testów owulacyjnych

Tradycyjny test owulacyjny w postaci pasków posiada dwie podziałki określane jako linia kontrolna oraz linia testowa. Koniecznym warunkiem, który świadczy o prawidłowym wyniku testu owulacyjnego powinno być zabarwienie linii kontrolnej. Pamiętajmy, że nie świadczy to o pozytywnym wyniku! Dopiero zabarwienie zarówno strefy kontrolnej jak i testowej może być testem powiązanym z owulacją. Co jednak zrobić, kiedy zabarwieniu ulega linia testowa, a kontrolna pozostaje bez zmian?  W przypadku takiego wyniku testu należy go powtórzyć - uszkodzeniu mógł bowiem ulec sam produkt, bądź też na taką interpretację miały wpływ inne czynniki zewnętrzne. Pamiętajmy, żeby robiąc zakupy nie pomylić się zakupując test ciążowy - chociaż co ciekawe w związku z wahaniem hormonalnym w okresie ciąży użyty wtedy test owulacyjny również może dać pozytywny wynik.

Testy owulacyjne - podsumowanie

Nowoczesne metody planowania rodziny oraz określenie stanu zwiększającego prawdopodobieństwo zajścia w ciążę znacznie zyskały na popularności w ostatnich latach. Ich zaletami jest większa precyzja oraz dostępność w porównaniu z tradycyjnymi metodami polegającymi na obserwacji zmian w organizmie. Testy owulacyjne nie należą również do bardzo drogich produktów. W przypadku zakupu i przed wykonaniem testu należy dokładnie zapoznać się z zasadą jego działania oraz wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania oraz czynniki zewnętrzne mogących zafałszować test. Prawidłowo zastosowany test owulacyjny może nie tylko zwiększyć szansę na zajście w ciążę, ale również poprawić jakość i komfort życia seksualnego obojga partnerów.