Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Wilanterol

Wskazania do stosowania

Wilanterol to lek stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz astmy u dorosłych.

Dawkowanie

Dawkowanie wilanterolu zależy od wskazań oraz stanu zdrowia pacjenta. Zwykle zaleca się przyjmowanie jednej dawki (22 mikrogramy) raz dziennie, co 24 godziny. Lek można stosować zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi lekami przeciwastmatycznymi lub przeciwobturacyjnymi.

Przeciwskazania do stosowania

Wilanterol jest przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, arytmiami lub chorobami tarczycy.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przed rozpoczęciem stosowania wilanterolu należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli pacjent cierpi na choroby układu krążenia, cukrzycę, padaczkę lub choroby tarczycy. Lek może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, dlatego należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu wilanterolu.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Wilanterol może oddziaływać z innymi lekami przeciwastmatycznymi lub przeciwobturacyjnymi, dlatego przed rozpoczęciem stosowania należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach.

Interakcje z alkoholem

Nie stwierdzono istotnych interakcji między wilanterolem a alkoholem. Niemniej jednak, zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas stosowania leku.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Wilanterol może powodować zawroty głowy lub osłabienie, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Inne rodzaje interakcji

Nie stwierdzono innych istotnych interakcji między wilanterolem a innymi substancjami.

Wpływ na ciążę

Nie przeprowadzono wystarczających badań nad wpływem wilanterolu na ciążę. Zaleca się ostrożność podczas stosowania leku u kobiet w ciąży.

Wpływ na laktację

Nie wiadomo, czy wilanterol przenika do mleka matki. Zaleca się ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Wpływ na płodność

Nie stwierdzono wpływu wilanterolu na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania wilanterolu są bóle głowy, drżenie rąk, nudności, biegunka, bóle mięśni i stawów oraz infekcje dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie wilanterolu może prowadzić do nasilenia skutków ubocznych, takich jak drżenie rąk, bóle głowy, nudności, biegunka i zaburzenia rytmu serca. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Wilanterol jest lekiem z grupy agonistów receptorów beta-2-adrenergicznych. Działa poprzez pobudzenie receptorów beta-2-adrenergicznych w mięśniach oskrzeli, co prowadzi do rozszerzenia dróg oddechowych i ułatwienia oddychania.

Wchłanianie

Wilanterol jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym.

Dystrybucja

Wilanterol jest dobrze dystrybuowany w organizmie i dociera do tkanek, w tym do płuc.

Metabolizm

Wilanterol jest metabolizowany w wątrobie.

Wydalanie

Wilanterol jest wydalany z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Wilanterol jest lekiem stosowanym w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz astmy u dorosłych. Lek działa poprzez pobudzenie receptorów beta-2-adrenergicznych w mięśniach oskrzeli, co prowadzi do rozszerzenia dróg oddechowych i ułatwienia oddychania. Przed rozpoczęciem stosowania wilanterolu należy skonsultować się z lekarzem, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów należy skontaktować się z lekarzem. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, dlatego pacjenci powinni zachować ostrożność podczas wykonywania czynności wymagających skupienia uwagi.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz