Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Mirtazapina

Wskazania do stosowania

Mirtazapina jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu depresji o różnym nasileniu. Może być również stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych, bezsenności oraz w leczeniu objawów otępienia.

Dawkowanie

Dawkowanie mirtazapiny zależy od wieku, wagi i stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 15 mg na dobę, a następnie stopniowe zwiększanie jej do 45 mg na dobę. Lek należy przyjmować raz na dobę, najlepiej przed snem.

Przeciwskazania do stosowania

Mirtazapina jest przeciwwskazana u pacjentów uczulonych na tę substancję oraz u pacjentów przyjmujących inhibitory MAO. Nie zaleca się stosowania mirtazapiny u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Przyjmowanie mirtazapiny może prowadzić do zmniejszenia zdolności psychofizycznych, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn podczas leczenia. W przypadku wystąpienia objawów depresyjnych lub myśli samobójczych, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Interakcje z innymi substancjami czynnymi

Mirtazapina może wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwlękowymi oraz lekami nasennymi. Należy unikać jednoczesnego stosowania mirtazapiny z alkoholem oraz lekami przeciwbólowymi zawierającymi opioidy.

Interakcje z alkoholem

Stosowanie mirtazapiny z alkoholem może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy oraz problemy z koordynacją ruchową.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Przyjmowanie mirtazapiny może prowadzić do zmniejszenia zdolności psychofizycznych, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn podczas leczenia.

Inne rodzaje interakcji

Mirtazapina może wpływać na stężenie glukozy we krwi oraz na poziom cholesterolu. Pacjenci z cukrzycą oraz chorobami serca powinni być pod szczególną kontrolą podczas leczenia.

Wpływ na ciążę

Nie zaleca się stosowania mirtazapiny w czasie ciąży, chyba że korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Wpływ na laktację

Mirtazapina przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku w czasie karmienia piersią.

Wpływ na płodność

Nie ma danych na temat wpływu mirtazapiny na płodność.

Skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi stosowania mirtazapiny są senność, zawroty głowy, suchość w ustach oraz bóle głowy. Mogą również wystąpić zaburzenia snu, nudności, wymioty, biegunka oraz problemy z widzeniem.

Objawy przedawkowania

Objawami przedawkowania mirtazapiny są nasilenie działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy, problemy z koordynacją ruchową oraz zaburzenia rytmu serca. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Mechanizm działania

Mirtazapina działa poprzez blokowanie receptorów alfa-2 adrenergicznych oraz poprzez zwiększenie stężenia serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Wchłanianie

Mirtazapina jest dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Dystrybucja

Mirtazapina jest dobrze dystrybuowana w organizmie, przenika do tkanek oraz do mózgu.

Metabolizm

Mirtazapina jest metabolizowana w wątrobie.

Wydalanie

Mirtazapina jest wydalana z organizmu głównie przez nerki.

Podsumowanie

Mirtazapina jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu depresji o różnym nasileniu. Lek może prowadzić do zmniejszenia zdolności psychofizycznych, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn podczas leczenia. Przyjmowanie mirtazapiny może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy oraz problemy z koordynacją ruchową. Lek jest metabolizowany w wątrobie oraz wydalany z organizmu głównie przez nerki. Przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz