Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak złagodzić i pokonać Zespół Jelita Drażliwego?

25535 Przeczytano
2 Skomentowano
Ocena
5.0

Życie w XXI wieku to ciągły pośpiech. Środowisko i otoczenie staje się bardzo wymagające, a my jesteśmy zajęci i coraz bardziej zapracowani. Do tego należy dołączyć stres, który nam towarzyszy. Rozwijająca się medycyna pozwala zwalczyć wiele śmiertelnych dotychczas chorób. Wielkim wyzwaniem dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów we współczesnym świecie jest rozpoznanie, leczenie choroby ale jest również poprawa jakości życia  pacjentów z często przewlekłą  i nieuleczalną chorobą.

Zdrowie to nie tylko brak choroby! Zdrowie to stan dobrobytu psychicznego, fizycznego i społecznego. Każdy człowiek czy to młody czy stary bez względu na rasę, płeć czy pochodzenie zasługuje na najlepszy stan zdrowia. Zdrowie - TAK tylko za jaką CENĘ? Szczególnie często takie pytanie zadają sobie pacjenci przewlekle chorzy. Dobra jakość życia to pełna akceptacja siebie jak i ze strony społeczeństwa a także dobra i godna codzienność pacjentów zarówno pod względem materialnym, zdrowotnym i kulturowym. Farmaceuci poprzez misję jaką jest opieka farmaceutyczna dążą to tego by polepszyć każdy aspekt życia chorego. Współpracując z pacjentem czuwają nad prawidłową farmakoterapią a tym samym poprawiają efekty leczenia i jakość życia swoich pacjentów.

Jedną z chorób, która bardzo często obniża jakość życia wielu pacjentów jest zespół Jelita Drażliwego (IBS) zwany kiedyś “nerwicą jelit” czy też “katarem kiszek”. Można by powiedzieć że zespół ten jest “zmorą” współczesnego świata. Jest to choroba czynnościowa przewodu pokarmowego dość trudna do zdiagnozowania a także trudna do leczenia.

Objawy Zespołu Jelita Drażliwego

Najczęstszymi objawami zespołu są: bóle brzucha, wzdęcia,  dyskomfort w jamie brzusznej oraz zmiana w częstości wypróżnień. Zaparcia i biegunki mogą występować naprzemiennie. W schorzeniu tym objawom typowym towarzyszą objawy pochodzące z innych narządów. Do tych objawów możemy zaliczyć: bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, uczucie parcia na mocz, zmęczenie, zaburzenia snu, obniżony nastrój a nawet skłonność do depresji.

Charakterystyczną cechą IBS jest to iż dolegliwości ustępują w nocy.

Przebieg tego zespołu jest męczący, długotrwały i niestety nawracający. Po wielu latach obserwacji stwierdzono, że schorzenie to znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Sama choroba nie wpływa na długość życia pacjentów, niestety uciążliwe objawy mogą znacznie pogorszyć jakość życia pacjentów i doprowadzić do izolacji społecznej, braku akceptacji, często depresji i strachu przed nawrotem - czyli koło zamknięte. Często też pacjenci tracą poczucie własnej wartości.

IBS- to nie rutynowy przypadek. Do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie. Cierpliwy, przyjazny i zaufany farmaceuta w tej chorobie będzie bardzo pomocny.

Leczenie tego zespołu musimy ukierunkować na łagodzenie objawów i usuwanie zaostrzających je czynników. Podobnie jak w cukrzycy czy nadciśnieniu leczenia nie przerywamy. Wyróżniamy trzy postacie tego zespołu: postać zaparciowa, biegunkowa i mieszana.

Zespół Jelita Drażliwego - infografika

Jak leczyć IBS?

Dobrymi metodami leczenia są: zmiana stylu życia, wsparcie dla chorego, odpowiednia dieta, czasem też różnego rodzaju techniki relaksacyjne joga czy pilates, hipnoterapia i w trudniejszych przypadkach pomocy psychologa. Jeżeli mówimy o diecie to w tym przypadku jest kilka produktów ZAKAZANYCH nasilających objawy. Tego starajmy się unikać: topione masło, smalec, pasztety, bita śmietana, tłuste mięso, mocna kawa i herbata, napoje alkoholowe. Posiłki powinniśmy zjadać powoli, w ciszy i spokoju a nie w biegu. Ze względu na różny przebieg choroby dietę należy odpowiednio dopasować.

I tak w przypadku postaci biegunkowej bardzo mile widzianymi produktami w diecie są:

 • pieczywo białe, makarony i ryż.

Unikajmy natomiast:

 • orzechów, owoców i warzyw
 • unikajmy również kasz, owsianek, alkoholu i ostrych przypraw.

Zupełnie inną dietę polecimy u pacjentów z postacią zaparciową IBS i tu przeciwnie dieta wskazaną jest dieta bogatoresztkowa:

 • otręby, owoce i warzywa
 • suszone owoce śliwki,morele i rodzynki itp.

Tu możemy polecić suplementy z błonnikiem jak:

Skuteczny także błonnik z laktoferyna jak Fibraxine.

Dieta wysokobłonnikowa czasem może powodować wzdęcia wówczas pomocne będą produkty skutecznie rozpraszające nadmiar gazów jak simetikon:

czy dimetikon:

 • Esputicon.

Ważną informacją dla pacjentów spożywających duże ilości otrąb jest by kontrolowali w organizmie poziom Żelaza i Magnezu, gdyż otręby powodują mniejsze wchłanianie tych minerałów.

Nic nie pomaga. Co dalej?

Co dalej jeśli zmiana diety, trybu życia, psychoterapia, gimnastyka  to za mało? Wprowadzamy wówczas leczenie farmakologiczne. W postaci zaparciowej najlepsze produkty to środki osmotyczne jak lactulosa (Duphalac, lactulosum MIP) a także makrogole jak Forlax czy Dicopeg , który również występuje w wersji dla dzieci jako Dicopeg junior.

Przed zastosowaniem leków ziołowych o silnym działaniu przeczyszczającym jak senes (Senefol, Xenna extra i herbaty ziołowe) czy leki z rzewienia (Radirex) należy zasięgnąć opinię  lekarza. Takie leki stosujemy okresowo lub doraźnie i nigdy przewlekle.

Obok preparatów osmotycznych i ziołowych w tej postaci IBS stosujemy środki o miejscowym działaniu  jak czopki glicerynowe, Bisacodyl, Dulcobis. W trudniejszych przypadkach sięgamy po wlewki doodbytnicze typu Enema. Stosując leki przeczyszczające należy mieć na uwadze ryzyko odwodnienia i zaburzenia elektrolitowe. Uzupełnijmy w organizmie płyny jak i również elektrolity. Lekiem z wyboru w postaci biegunkowej jest loperamid ( Stoperan, Laremid czy Immodium). Ból i dyskomfort w jamie brzusznej można złagodzić stosując leki rozkurczowe typu No-spa czy Deespa i ziołowy Buscopan.

W farmakoterapii IBS skuteczne są małe dawki enzymów trzustkowych jak Kreon 10000 czy preparaty węgla Carbo dostępny w kapsułkach i tabletkach. Jednym z leków bardzo skutecznych w IBS jest Iberogast. Dzięki wielokierunkowemu działaniu jakim jest znoszenie wzdęć, poprawa perystaltyki jelit, działanie rozkurczowe i łagodzące ból jest on coraz częściej wykorzystywany i polecany w tym schorzeniu. Iberogast to moc 9 ziół znoszących objawy jelitowo- żołądkowe. We wszystkich klinicznych postaciach tego zespołu skuteczna jest trimebutyna (Tribux Bio), który przywraca prawidłową motorykę jelit.

Szczególną uwagę należy zwrócić na probiotyki bardzo popularne w ostatnim czasie. Skutecznymi są w tym zespole Sanprobi IBS, Debutir i Vivomixx. Zmniejszają dolegliwości bólowe, a także ilość zgromadzonych gazów i wzdęcia. Podobnie działają drożdze czyli Saccharomyces boulardi ( Enterol ). Probiotyki to bardzo obiecująca grupa leków stosowana w tym zespole. Liczne badania potwierdzają iż łagodzą objawy choroby a tym samym poprawiają jakość życia pacjentów.

Nie bagatelizujmy tego schorzenia

Jeśli zmiana stylu życia i  diety zawiodą oraz nieskuteczne będą leki dostępne bez recepty należy poprosić o poradę lekarz bowiem jest wiele leków ,które lekarz może przepisać na receptę. Jakość życia pacjentów z tą chorobą jest często obniżona, należy więc z dużą troską i szczególną uwagą otaczać ta grupę. Nie bagatelizujmy tego schorzenia przy doborze leków. Zarówno dobrze dobrane leki, odrobina empatii i dobre słowo z pewnością przyniosą pozytywne efekty zadowalające wszystkich. Dobra rada dla wszystkich to - unikajmy stresu jeśli to tylko możliwe...Opublikowano w: Farmaceuta radzi

Zostaw komentarz

Komentarze

 • Napisany przez: Chiki Data: September 28th 2018
  Ocena
  5.0

  mi pomaga Debutir. łykam dwie tabletki na dzień i świetnie regulują prace moich jelit.

 • Napisany przez: Lidia Data: September 4th 2018
  Ocena
  5.0

  Mnie mój gastrolog polecił, żebym sobie zrobiła dłuższą kurację debutirem z maślanem sodu. I rzeczywiście jak zaczęłam brać te kapsułki codziennie, to mi się bardzo poprawiło. Już nie mam ciągłych biegunek, wzdęcia i ból brzucha też już rzadko się pojawiają

Nowe produkty

Najczęściej kupowane

Najnowsze wpisy