Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Hemoroidy czyli guzki krwawnicze - co warto o nich wiedzieć?

579 Przeczytano

Guzki krwawnicze zwane także żylakami odbytu oraz potocznie hemoroidami to dokuczliwy problem, który dotyczy dużej ilości dorosłych osób, szczególnie po przekroczeniu 50 roku życia. Na początku bagatelizowane mogą skutecznie napsuć nam krwi przeistaczając się w poważny problem uniemożliwiający normalne codzienne funkcjonowanie. 

Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze to obecne od urodzenia sploty żylne znajdujące się nieopodal odbytu. Ich obecność umożliwia proces zamykania kanału odbytu, a więc kontrolę oddawania stolca oraz gazów. Niekiedy może dochodzić do powiększenia guzków krwawniczych - mówimy wtedy o pojawieniu się choroby hemoroidalnej. Medycznie guzki krwawnicze klasyfikuje się na wewnętrzne oraz zewnętrzne w zależności od tego czy przekroczyły one granicę linii grzebieniastej. Skala Parksa dzieli je natomiast na 4 stopnie w zależności od stopnia powiększenia, które osiągneły. Do przyczyn powstawania hemoroidów najczęściej należą niewłaściwe ciśnienie żylne powodowane np. przez zastój krwi żylnej. Szczególnie narażone są osoby otyłe, kobiety w ciąży, osoby nadużywające alkoholu oraz prowadzące siedzący tryb życia. Głównym objawem świadczącym o możliwości powstania choroby żylaków odbytu jest obecność jasnoczerwonej krwi w stolcu. Przewlekłe krwawienia często kończą się niedokrwistością z niedoboru żelaza, która może prowadzić do anemii. Pozostałe uciążliwe symptomy to świąd i pieczenie w okolicy odbytu oraz trudności z oddawaniem stolca. W celu rozpoznania hemoroidów najlepiej udać się do lekarza, który wykona badanie per rectum. Kolejnym etapem diagnostyki może być kolonoskopia, a więc badanie endoskopowe. Wykonanie kolonoskopii pozwoli zróżnicować hemoroidy od raka jelita grubego w przypadku podejrzenia nowotworu.

Jak leczyć guzki krwawnicze?

Dla wielu chorych hemoroidy to nadal objaw wywołujący poczucie wstydu. Czasem jednak przewlekłe brudzenie bielizny oraz uczucie wilgotności odbytu skłaniają pacjentów do podjęcia leczenia. W łagodnie przebiegającej chorobie pomocne mogą być naturalne maści oraz czopki doodbytnicze chroniące błonę śluzową odbytu, a także wspomagające proces gojenia się ran. Wykorzystuje się także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Równie istotna jest dieta, która powinna być bogata w produkty zawierające błonnik, a więc warzywa oraz pełnoziarniste pieczywo. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie unikając tym samym nadmiernego spożywania alkoholu. Substancje pobudzające perylstatykę jelit takie jak kofeina, mocna herbata oraz związki zawarte w ostrych przyprawach również powinny zostać ograniczone. Czasem ulgę przynoszą kąpiele w letniej wodzie oraz kompresy chłodzące. Na poprawę krążenia żylnego dobroczynny wpływ ma także regularna aktywność fizyczna jednak należy unikać niektórych sportów takich jak jazda na rowerze. Niestety zaawansowana postać choroby hemoroidalnej może być wskazaniem do wykonania operacji i usunięcia guzków w warunkach szpitalnych lub też usunięcia podczas zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

Badajmy się!

Zwiększająca się świadomość zdrowotna społeczeństwa sprawia, że coraz częściej i chętniej odwiedzamy lekarza. Hemoroidy to jednak schorzenie, które przez wielu ludzi nadal uważane jest za wstydliwy problem. Pamiętajmy jednak, że szybka diagnostyka i wczesne podjęcie leczenia może nas uchronić przed dokuczliwymi powikłaniami żylaków odbytu oraz wykluczyć inne przyczyny powstałych objawów.

Opublikowano w: Układ krążenia

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane