Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak leczyć łuszczycę?

648 Przeczytano

Kiedy niezbędna jest pomoc lekarza?

Każdy przypadek pojawienia się nietypowych zmian skórnych, które utrzymują się przez dłuższy okres, warto skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Tego typu objawy mogą być spowodowane przez różnego rodzaju choroby, dlatego aby zapobiec ich dalszemu rozwojowi niezbędne jest postawienie prawidłowej diagnozy, a następnie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Nawet jeśli konkretne symptomy samodzielnie rozpoznamy, to nie powinniśmy decydować o sposobie terapii lub ignorować je ze względu na znikomy wpływ na zdrowie, gdyż możemy w ten sposób zaszkodzić sobie i doprowadzić do nasilenia się objawów. Niektóre choroby dermatologiczne, w tym łuszczyca mogą także zwiększać ryzyko zachorowania na inne, niezwiązane bezpośrednio ze skórą schorzenia.

W przypadku łuszczycy najlepiej reagować od razu i zastosować się do porad lekarskich bez względu na to, czy ostatecznie objawy ustąpią samoistnie. Okazuje się, że łuszczyca to przewlekła choroba, która ma tendencję do nawracania, dlatego w wielu przypadkach koniecznością jest zmiana trybu życia, a po zaniknięciu zmian skórnych stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Schorzenie zwykle nie wpływa znacząco na zdrowie, ale może znacznie pogarszać jakość życia i ograniczać kontakty towarzyskie. Badanie lekarskie to niezbędny krok, aby poradzić sobie z problemem łuszczycy, gdyż pozwala określić jej rodzaj i na tej podstawie dobrać odpowiednie metody leczenia. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry, w innych niezbędne są środki farmaceutyczne.

Jak wygląda leczenie łuszczycy?

Do tej pory nadal nie odnaleziono skutecznej metody, aby całkowicie wyleczyć łuszczycę. Terapia najczęściej stosowana jest okresowo w momentach nawracania objawów, a przy tym duże znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia i odpowiednia pielęgnacja skóry. Łuszczyca może pojawiać się w różnych formach, dlatego jej leczenie różni się w zależności od postaci choroby. Powszechnym sposobem jest jednak stosowanie terapii miejscowej, która stopniowo łagodzi zmiany skórne. W tym celu stosuje się specjalne maści złuszczające oraz preparaty zapobiegające nadmiernemu podziałowi komórek naskórka i stanom zapalnym. W niektórych przypadkach pacjentom dodatkowo zaleca się zażywanie antybiotyku, letnie kompresy na ciało, kąpiele w wodzie z płatkami owsianymi lub okłady z roztworu soli.

Obecnie wielu dermatologów skupia się zarówno na łagodzeniu objawów łuszczycy, jak i na poprawie kondycji psychicznej pacjenta, gdyż często ma to duży wpływ na przebieg leczenia. Łuszczyca ze względu na swój charakter powoduje stres i problemy psychiczne, ponieważ chorzy często czują się wyobcowani i odrzuceni przez społeczeństwo, co powoduje nasilenie choroby. Z tego powodu wielu pacjentom zalecane jest podjęcie terapii, a czasem połączenie jej z odpowiednimi środkami farmaceutycznymi. Choroba w niektórych przypadkach, takich jak łuszczyca krostkowa może być przyczyną hospitalizacji, szczególnie jeśli zmiany skórne dotyczą dużej powierzchni ciała, ograniczają codziennie funkcjonowanie lub występują wraz z chorobami ogólnoustrojowymi. Czasami w leczeniu schorzenia stosuje się fototerapię, czyli naświetlanie promieniami UVA i UVB.

Codzienna profilaktyka podstawą w zapobieganiu łuszczycy

Mając problemy z łuszczycą, nie wystarczy regularnie leczyć wykwity odpowiednio dostosowanymi przez lekarza metodami. Duże znaczenie ma również profilaktyka i zdrowe nawyki. Z tego względu warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry, aby nie doprowadzić do jej wysuszania. Pomóc w tym mogą dermokosmetyki przeznaczone dla osób chorych na łuszczycę. Zawierają one w składzie hipoalergiczne i w pełni przebadane dermatologicznie substancje, w tym dużą ilość leczniczych składników aktywnych, co sprawia, że są skuteczne i działają błyskawicznie. Do łuszczycy głowy doskonale sprawdzą się specjalne szampony. W aptekach dostępne są także preparaty wspierające leczenie łuszczycy paznokci. Dla osób, które zmagają się z objawami łuszczycy na ciele, pomóc mogą kąpiele natłuszczające i solankowe.

Poza odpowiednią pielęgnacją skóry doskonałym pomysłem jest zmiana nawyków żywieniowych. Okazuje się, że właściwe odżywianie, szczególnie w okresie nasilenia się choroby może przyczynić się do lepszych i szybszych rezultatów leczenia. Z tego względu warto zastosować lekkostrawną dietę i unikać tłuszczów zwierzęcych czy dań z wieprzowiną. Najlepiej wybierać wtedy żywność o działaniu przeciwzapalnym. Zaliczają się do niej produkty z dużą zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, takie jak olej rzepakowy, tłuste ryby czy orzechy, świeże owoce i warzywa o intensywnych barwach - najlepiej surowe lub przygotowane na parze, a także czerwone wino i kurkuma. Korzystnie na zdrowie działa również zielona herbata. Dodatkowo poza zdrową dietą powinno się unikać stosowania niektórych leków, zapobiegać różnego rodzaju infekcjom oraz unikać stresu i zadbać o dostateczną ilość odpoczynku.

Opublikowano w: Problemy skórne

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane