Opinie o Nas
Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Esperal Katowice – jak działa wszywka alkoholowa i kto może ją stosować?

17 Przeczytano

Esperal to substancja, której używa się do wykonywania zabiegów tzw. wszywki alkoholowej. Jak sama nazwa wskazuje, stosowana jest ona głównie u osób uzależnionych od spożywania alkoholu. Działa w sposób prosty i skuteczny, „odstraszając” alkoholika od sięgania po substancję odurzającą.

Esperal dopuszczony jest do sprzedaży na rynku farmaceutycznym. To więc substancja całkowicie legalna i bezpieczna. W trakcie jej stosowania należy jednak zachować środki ostrożności, polegające przede wszystkim na ścisłym stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego terapię. Ponieważ zlekceważenie wskazówek specjalisty może skończyć się niebezpiecznie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, powinien on pozostawać pod opieką fachowców. Tak dzieje się, gdy wszywka alkoholowa jest elementem kompleksowej terapii leczenia alkoholizmu – zalecanej metody walki z uzależnieniem.

Esperal, czyli disulfiram

Substancją czynną zawartą w leku jest disulfiram. Występuje on na rynku farmaceutycznym pod dwiema postaciami: doustną (Anticol) i podskórną (Esperal). Przyjmowanie leku drogą doustną dla wielu pacjentów jest uciążliwe, w związku z czym decydują się oni na wykonanie zabiegu „zaszycia”. Nie muszą wtedy pamiętać o systematycznym przyjmowaniu określonych dawek leku, a jedno „zaszycie” jest skuteczne nawet przez rok. Bez względu na sposób podania leku, w obu przypadkach działanie substancji jest identyczne.

Wszywka działa bowiem na zasadzie blokady wzbudzającej awersję (wstręt) u „zaszytego” pacjenta. Substancja czynna, disulfiram, oddziałuje bezpośrednio na prawidłowe funkcjonowanie wątroby pacjenta. W efekcie zaburza fizjologiczne etapy metabolizmu alkoholu. Ogranicza bowiem wydzielanie jednego z niezbędnych w trawieniu alkoholu etylowego enzymów trawiennych – dehydrogenazy aldehydowej. Wątroba nie jest zatem w stanie szybko przekształcić substancji odurzającej w nieszkodliwe produkty przemiany materii. W organizmie „zaszytego” pacjenta, który spożywa alkohol, kumuluje się toksyczny aldehyd octowy. Jest on bezpośrednim wynikiem wystąpienia reakcji disulfiramowej. To odpowiedź organizmu na brak stosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich. Esperal działa bowiem jedynie, gdy chory spożyje alkohol. U osoby trzeźwej jest on niezauważalny i nieodczuwalny.

Reakcja disulfiramowa uniemożliwia przemianę aldehydu octowego w nieszkodliwy kwas octowy. Kumulacja toksyny prowadzi do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości przypominających ostre zatrucie alkoholowe. Ich natężenie jest jednak o wiele większe. Pacjent odczuwa zawroty i bóle głowy, nudności, zaburzenia równowagi i koncentracji, jego organizm słabnie, wysyłając sygnały złego samopoczucia ze wszystkich układów. W związku z tym, że długotrwałe narażenie pacjenta na skutki reakcji disulfiramowej może skończyć się powstaniem uszczerbku na zdrowiu, a nawet zagrożeniem życia pacjenta, w sytuacji jej wystąpienia powinien on zgłosić się po pomoc specjalistów. Musi on jednak uprzedzić lekarzy, że jest „zaszytym” alkoholikiem, który nie dotrzymał zasad abstynencji.

Awersja

Na czym jednak polega awersyjne działanie wszywki alkoholowej? Esperal wywołuje określone, wymienione wyżej, objawy odczuwalne fizycznie przez pacjenta. W związku z tym „zaszyty” alkoholik obawia się sytuacji, w wyniku których mogłoby dojść do wystąpienia reakcji disulfiramowej i jej konsekwencji. Strach ten jest spowodowany wizją bólu, złego samopoczucia, bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego też wszywka alkoholowa w przypadku wielu chorych jest niezwykle skuteczna. Zyskują oni bowiem motywację zewnętrzną do podjęcia wstrzemięźliwości. Z czasem i pod wpływem odpowiednich oddziaływań terapeutycznych (zwłaszcza psychoterapii alkoholizmu) wzbudzą u siebie również motywację wewnętrzną. Dla wielu alkoholików to właśnie wszywka alkoholowa jest początkiem drogi do trzeźwości. Umożliwia bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego pod opieką specjalistów.

Kto może stosować Esperal?

Disulfiram w postaci wszywki alkoholowej wskazany jest przede wszystkim dla osób, chcących pokonać chorobę alkoholową. Sama wszywka jednakże nie leczy alkoholizmu, ale w odpowiedni sposób wspiera przebieg procesu terapeutycznego. Całkowite wyleczenie choroby alkoholowej nie jest w pełni możliwe. Można jednak stać się trzeźwym chorym, który porzuci nałóg na rzecz życia w abstynencji. Wszywka pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego, a kontakt z terapeutami i inne elementy kompleksowej terapii alkoholizmu umożliwiają osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu. Pokonanie głodu alkoholowego, uzupełnienie niedoborów elektrolitów, nawodnienie organizmu, zmiana sposobu myślenia alkoholika o nałogu i zmiana przyzwyczajeń – to tylko niektóre efekty kompleksowej i holistycznej terapii.

Wszywka alkoholowa stosowana może być praktycznie u każdego chętnego na terapię alkoholika. Działa ona stale, co oznacza, że disulfiram stopniowo uwalnia się do krwiobiegu osoby zaszytej – nawet do 12 miesięcy. Ten typ leczenia jest polecany szczególnie osobom, które nie są zdecydowane na rozpoczęcie terapii. Przerwanie ciągu alkoholowego może bowiem pomóc podjąć samodzielną i świadomą decyzję o chęci odrzucenia nałogu. Lek nie wpływa na ograniczenie zdolności koncentracji, nie przeszkadza w wykonywaniu pracy fizycznej, umysłowej czy kierowaniu pojazdami. Zatem podczas terapii pacjent może wykonywać wszystkie dotychczasowe obowiązki.

Przeciwwskazania

Wszycie Esperalu, choć uznawane za bezpieczne i mało inwazyjne, nadal pozostaje procedurą medyczną. W związku z tym istnieje kilka przeciwwskazań do poddania się temu zabiegowi. „Zaszyte” nie mogą zostać te osoby, u których stwierdzono lub podejrzewa się pozostawanie w stanie upojenia alkoholowego. Nawet niewielka ilość substancji odurzającej zawartej w krwiobiegu pacjenta wyklucza go z możliwości przeprowadzenia zabiegu. Warunkiem koniecznym w celu wszycia wszywki alkoholowej jest zachowanie wstrzemięźliwości przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Wielu pacjentów decyduje się zatem połączyć wszywkę z detoksem alkoholowym – takie działanie sprzyja bezpiecznemu i bezbolesnemu przerwaniu ciągu alkoholowego.

Na zabieg nie powinny również decydować się te osoby, które cierpią z powodu ciężkich zaburzeń psychicznych, chorób niedokrwiennych serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego. Z wykonania zabiegu rezygnuje się także w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości pacjenta na substancję czynną leku – disulfiram.

Przebieg zabiegu i cena

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wszyć Esperal, Katowice są miejscem, w którym szybko i bezpiecznie można wykonać zabieg. W Centrum Medycznym Galmedic przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Jest więc bezbolesny. Jednocześnie chory pozostaje przytomny i świadomy przebiegu zabiegu. Lekarz wykonuje na jego ciele niewielkie, kilkucentymetrowe nacięcie. Zwykle zlokalizowane jest ono w okolicy mięśnia pośladkowego, co zapewnia najwyższy poziom dyskrecji. Podpowięziowo umieszcza odpowiednią dawkę Esperalu i zaszywa ranę. W wyniku odpowiedniej pielęgnacji, powstała w wyniku zabiegu blizna, z biegiem czasu blednie i goi się, by stać się praktycznie niewidoczną.

Cena wykonania zabiegu wszycia Esperalu do organizmu alkoholika waha się w zależności od wybieranych przez pacjenta, a dostępnych w placówce opcji. W Centrum Medycznym Galmedic w Katowicach pacjent ma możliwość szerokiego wyboru. Począwszy od standardowej wszywki alkoholowej, której cena wynosi 650 złotych, poprzez wszywkę PLUS w cenie 850 złotych, aż po pakiet MAX, którego koszt sięga 1900 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że najdroższe z możliwych do wyboru opcji łączą ze sobą wiele elementów kompleksowej terapii alkoholizmu.

W cenę wykonania zabiegu wliczony jest również koszt samego leku. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które dostępne jest w katowickim Centrum Medycznym Galmedic. Przyczynia się do zmniejszenia formalności i dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia leczenia. Pacjent nie potrzebuje bowiem ani skierowania, ani recepty, by poddać się zabiegowi. Odpowiednio dobraną dawkę leku otrzyma on już w placówce, w momencie przeprowadzania zabiegu.

Artykuł zewnętrzny.

Opublikowano w: Artykuł zewnętrzny

Zostaw komentarz

Nowe produkty

Najczęściej kupowane

Blog navigation

Latest posts

Latest comments

 • (5)
  Niestety problem depresji jest coraz szerszy. Dobrze, że...
 • (5)
  Po porodzie kupiłam termometr haxe, do ucha. Na dziecku...
 • (5)
  Dla swojej córki kupiłam termometr haxe do uszka. Jestem...
 • (5)
  Ciężka jest ta walka z gorączką :// Zwłaszcza u dzieci,...
 • (5)
  Artykul na dwie strony A4 a pytanie o dokładność dalej...